Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Policie na demonstranty v Bruselu použila vodní děla a slzný plyn

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V neděli se v hlavním městě Belgie sešly desítky tisíc lidí, kteří protestovali proti zpřísnění opatření zavedených v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Demonstranti na příslušníky bezpečnostních sil podle svědků házeli kameny a dýmovnice, přičemž policisté proti nim použili vodní děla a slzný plyn. O střetech v Bruselu informovaly agentury AP a Reuters.

  Protestů, které začaly pokojně, se podle policie zúčastnilo zhruba 35 000 lidí. Demonstranti se tváří v tvář policejním liniím drželi za ruce a skandovali hesla jako „svoboda“. Jeden demonstrant nesl transparent s nápisem: „Když se tyranie stane zákonem, povstání se stane povinností.“

  Několik stovek lidí ke konci protestů začalo mlátit policisty, rozbíjet auta a zapalovat odpadkové koše. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla a snažila se obnovit pořádek, když se na belgické hlavní město snesl soumrak.

  Účastníci s kapucemi na hlavách před sídlem Evropské komise na příslušníky bezpečnostních sil házeli kameny, informovali novináři Reuters.

  Při střetech utrpěli zranění tři příslušníci policie a jeden demonstrant. Kromě toho bylo zadrženo 42 demonstrantů a dva byli zatčeni a obviněni za násilné řádění, které následovalo po rozpuštění průvodu, uvedla dle AP policejní mluvčí Ilse Van de Keere.

  Protestující také házeli dýmovnice a další pyrotechniku, napsal list Le Soir. Situace se dle policie později uklidnila.

  Belgie ve středu zpřísnila omezení týkající se koronaviru. Vláda po rychlém růstu počtu případů covidu-19 za den kromě jiného nařídila širší používání ochranných masek a práci z domova.

  Od začátku šíření nemoci země s 11,7 milionu obyvatel zaznamenala téměř 1,6 milionu případů covidu-19 a přes 26 568 souvisejících úmrtí. Každý den je za poslední týden průměrně hlášeno více než 13 tisíc nových případů.

  Lidé o víkendu demonstrovali i v řadě dalších evropských metropolí

  K násilnostem v posledních dnech došlo také při protestech v sousedním Nizozemsku. V pátek policie v Rotterdamu zahájila palbu do davu lidí.

  Ve Vídni v sobotu demonstrovaly desítky tisíc lidí proti lockdownu a povinnému očkování.

  Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden podle AP uvedla, že je Evropa momentálně jediným regionem, v němž počty úmrtí související s covidem-19 rostou. Podzimní vlna infekcí zahltila nemocnice v mnoha státech střední a východní Evropy včetně Česka a Slovenska.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama