Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Polární loď Sira Davida Attenborougha je připravena podniknout svou první expedici

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská polární výzkumná loď RRS Sir David Attenborough dokončila základní zkoušky na moři. Nyní je připravena vyrazit na svou první výpravu. Ještě před tím však zakotví v Británii, kde na konci tohoto týdne započne klimatický summit. Informuje o tom BBC.

  Ku příležitosti zahájení klimatické konference COP26 v Glasgow zakotvila britská polární loď, pojmenovaná po přírodovědci Siru Davidu Attenboroughovi, ve své domovině, kde pár dní zůstane.

  Summit OSN o změně klimatu s názvem Climate Change Conference of the Parties (COP26) proběhne mezi 31. říjnem a 12. listopadem. Lídři budou diskutovat o tom, jak minimalizovat nárůst globální teploty způsobený lidskou činností.

  Právě RRS Sir David Attenborough se bude podílet na výzkumu zaměřujícím se na klimatické změny a dopady zvýšení teploty zejména na ledem pokryté vody a území Arktidy a Antarktidy. David Attenborough uvedl, že doufá, že světoví lídři, kteří se setkají na COP26, naslouchají vědě a podniknou kroky k omezení globálního oteplování.

  Loď dlouhá téměř 130 metrů by měla vyplout necelý týden po skončení summitu, 18. listopadu. Její první zaoceánská expedice bude směřovat do Antarktidy. Loď totiž musí dodávat zásoby na hlavní britskou vědeckou základnu Rothera v západní Antarktidě i na menší stanice u pobřeží Jižního oceánu.

  Vybavena je jeřáby i laboratořemi

  Tato polární loď je zařazena do třídy Polar Class 4. To v teoretické rovině znamená, že by ledoborec měl mít sílu prorazit metr silnými krami stabilním tempem a bez poškození trupu, uvádí BBC. Inženýři však ještě neměli příležitost zkontrolovat její výkon v ledu a chtějí tak učinit.

  Loď se pyšní také řadou moderního vybavení. Má na sobě heliport, jeřáby a disponuje i různými laboratořemi. Nechybí ani ponorky a další zařízení pro zkoumání oceánů a odběr vzorků.

  Musíte být také velmi flexibilní, protože existuje tolik různých druhů vědy, které lidé chtějí nyní dělat. Máme laboratoře, které přicházejí v kontejnerech, jako je například laboratoř radioizotopů, laboratoř ultračisté chemie a experimentální akvárium. To vše lze přidat na loď,“ řekl pro BBC geofyzik z British Antarctic Survey (BAS) Rob Larter.

  Sir David Attenborough lodi popřál mnoho štěstí na její nadcházející plavbě do Antarktidy. „Vím, že nálezy učiněné na této lodi v příštích několika letech budou mít největší hodnotu a důležitost pro blaho světa. Naslouchejme vědě,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS