Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se po čtvrtečním útoku na izraelskou ambasádu ve Washingtonu ostře pustil do představitelů Velké Británie, Francie a Kanady. Obvinil je z podpory palestinského teroristického hnutí Hamás kvůli kritice války v Gaze. Informují o tom servery BBC News a Daily Express.
Netanjahu obvinil britského premiéra Keira Starmera, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a nového kanadského premiéra Marka Carneye z podpory Hamásu po čtvrtečním útoku na izraelské velvyslanectví ve Washingtonu, při němž zemřeli dva její zaměstnanci.
Netanyahu launches attack on Starmer, Macron and Carney after embassy shootinghttps://t.co/nuXwU8yfn9
— Sky News (@SkyNews) May 23, 2025
Izraelský premiér řekl, že spojenci židovského státu si přejí, aby ukončil válku, stáhl vojáky z Gazy a „přijal fakt, že armáda masových vrahů přežije“.
Ve svém prohlášení zopakoval, že Hamás chce zničit Izrael a vyhladit židovský lid. Také uvedl, že vítá kritiku evropských partnerů, která ho povzbuzuje v boji.
„Nikdy nedokážu pochopit, jak tato jednoduchá pravda může unikat vůdcům Francie, Británie a Kanady. Říkám jim, že když jim masoví vrazi, násilníci, vrazi dětí a únosci děkují, tak jsou na špatné straně spravedlnosti,“ uved Netanjahu. „Jste na špatné straně lidstva. Jste na špatné straně dějin,“ vzkázal jim.
Izraelský ministr Amichai Chikli prohlásil, že Starmer spolu s dalšími spojenci „povzbuzovali síly teroru“.
Izrael v Gaze přitvrdil
Všichni tři zástupci odsoudili čtvrteční útok na izraelskou ambasádu ve Washingtonu i útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023.
Začátkem tohoto týdne odsoudili i rozšíření izraelské vojenské operace v Gaze a vyjádřili znepokojení nad tamní humanitární situací.
Starmer prohlásil, že „antisemitismus je zlo, které je třeba vymýtit“. Jeho vláda ale pozastavila obchodní jednání s Izraelem, uvalila sankce na izraelské osadníky na Západním břehu Jordánu a předvolala si izraelského velvyslance.
Izrael pustil do Gazy po nátlaku mezinárodního společenství první kamiony s humanitární pomocí po třech měsících blokády. Tu ospravedlňoval tím, že potraviny, voda a léky ve skutečnosti putují do rukou teroristů.
První stovka kamionů čekala na hraničním přechodu osm hodin, protože jim nebyl povolen vjezd do vyhrazené oblasti, kde je obvykle humanitární pomoc vykládána.
Podle Organizace spojených národů (OSN) od pondělí vjelo do Pásma Gazy 198 kamionů s pomocí, z čehož jen 90 se zatím podařilo dopravit potraviny a zdravotnický materiál do určených oblastí.