Dvaačtyřicetiletý muž podezřelý z útoku na manžela šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové dnes u soudu popřel vinu, uvedla agentura Reuters. Ze soudních dokumentů vyplynulo, že byl na „sebevražedné misi“ a měl v úmyslu zaútočit i na další politiky působící v Kalifornii i na federální úrovni. Muž čelí mimo jiné obvinění z pokusu o vraždu a napadení, soudkyně proto nařídila, aby zůstal ve vazbě bez možnosti kauce. Útok vyvolal obavy z politického násilí před nadcházejícími volbami do Kongresu USA s ohledem na nepokoje z 6. ledna 2021, při nichž příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa vpadli do amerického Kapitolu.
David DePape je podezřelý, že se v pátek vloupal do domu Pelosiové v San Francisku a napadl jejího muže, 82letého Paula Pelosiho, který spal. Útočník ho udeřil kladivem do hlavy tak, až ztratil vědomí. Manžel političky musel následně podstoupit operaci kvůli fraktuře lebky, utrpěl také zranění paží a rukou. Lékaři ale očekávají, že se plně zotaví. Agentura AP s odkazem na soudní dokumenty uvedla, že podezřelý chtěl Pelosiovou (82) držet jako rukojmí a rozdrtit jí kolena.
David Wayne DePape, the man accused of breaking into House Speaker Nancy Pelosi's San Francisco home and clubbing her husband in the head with a hammer, pleaded not guilty to attempted murder and other charges, and was ordered to remain jailed without bond https://t.co/TLe3FzFINJ pic.twitter.com/AS9PY818Sf
— Reuters (@Reuters) November 2, 2022
Muž se dnes poprvé od pátečního útoku dostavil k soudu, kde mu bylo formálně sděleno obvinění z pokusu o vraždu, napadení smrtící zbraní, vloupání, týrání starších osob, falešného uvěznění a vyhrožování veřejnému činiteli. DePape popřel vinu ve všech bodech. V případě odsouzení mu hrozí až doživotí za mřížemi. DePape údajně řekl, že si za cíl dalších útoků vybral jistého profesora i prominentní politiky a jejich rodinné příslušníky. „V tomto případě je nutná vazba,“ uvedla státní zástupkyně Brooke Jenkinsová.
Demokratka Pelosiová v době útoku byla i se svou ochrankou ve Washingtonu. Lídři Kongresu mají osobní strážce; na rozdíl od prezidenta tomu ale tak není v případě jejich rodin.
Incident vyvolal obavy z politického násilí krátce před volbami, které rozhodnou o rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Děje se tak přitom v době, kdy je politické klima v USA nejvíce polarizované za poslední desetiletí.
Výhrůžky zákonodárcům a volebním úředníkům jsou v těchto prvních celostátních volbách od událostí 6. ledna 2021 na historickém maximu. Úřady již dokonce vydaly varování před rostoucím extremismem v USA.
Velitel policejního sboru Kapitolu Thomas Manger dnes uvedl, že ačkoli se od 6. ledna 2021 mnohé zlepšilo, včetně přijetí téměř 280 policistů do konce letošního roku, „je před námi ještě hodně práce“. „Jsme přesvědčeni, že dnešní politické klima vyžaduje více prostředků na zajištění dalších úrovní fyzické bezpečnosti členů Kongresu,“ řekl.
Manger uvedl, že útok na manžela Pelosiové byl „znepokojivou připomínkou nebezpečných hrozeb, kterým čelí volení představitelé a veřejně činné osoby během dnešního sporného politického klimatu“. Okresní prokurátorka Brooke Jenkinsová uvedla, že útok na Paula Pelosiho se jevil jako promyšlený, a apelovala na Američany, aby „zmírnili“ politickou rétoriku.
Při nepokojích v americkém Kapitolu zemřelo pět lidí a zhruba 140 policistů utrpělo zranění. Do budovy vtrhli Trumpovi následovníci, který tvrdil, že mu byly volby ukradeny.