-0.6 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávyPodcenili jsme nebezpečí Íránu pro Blízký východ, řekl bývalý americký poradce pro...

Podcenili jsme nebezpečí Íránu pro Blízký východ, řekl bývalý americký poradce pro národní bezpečnost

Spojené státy špatně vyčetly účast Íránu ve válce mezi Izraelem a Hamásem. Západ nechápe skutečné nebezpečí režimu pro Blízký východ. Upozornil na to bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton. OSN varuje před peklem na jihu Pásma Gazy, kde pokračují tvrdé boje. Informují o tom The National a BBC.

Bolton varoval britský Výbor pro zahraniční věci (AFET), že Washington ignoroval nebezpečí Íránu pro Blízký východ. Popsal před nimi jasnou strategii, jak chce Teherán ochromit židovský stát bez přímého zapojení.

Režim chce podle něj Izrael obklopit nepřáteli v podobě Hizballáhu, Hamásu, Sýrie, Iráku a Jemenu v jakémsi kruhu. „Z pohledu USA si myslím, že administrativa Joe Bidena si Írán špatně vyložila,“ tvrdil Bolton před britskými poslanci.

Západ podle něj nechápe závažnost hrozby Íránu pro celý region. „Írán střílí a Západ odpovídá,“ pokračoval politik sloužící za vlády exprezidenta Donalda Trumpa. To podle něj brzdilo Západ ve strategických schopnostech na tyto hrozby reagovat.

Bolton se podle listu The National domnívá, že Washington zlehčoval roli Íránu v útoku Hamásu na Izrael 7. října částečně proto, že selhaly jeho plány na vzkříšení jaderné dohody s Teheránem, a v opačném případě by musel přiznat chybu.

Za útoky na lodě v Rudém moři stál Írán

„Myslím si, že v politice současné administrativy panuje zmatek kvůli neochotě uznat ústřední postavení Íránu v Izraeli,“ podotkl Bolton. To je podle bývalého vyslance při OSN hlavní důvod, proč USA naznačují, že hrozby terorismu ve světe klesají.

„Je životně důležité, aby Západ získal lepší zpravodajské informace o Íránu,“ upozornil Bolton a okomentoval útok dronů na americký torpédoborec Carney a několik komerčních lodí v Rudém moři před pár dny.

Útok byl podle nejmenovaného amerického představitele veden z jemenského Saná, samotné útočné drony pak startovaly ze severního Iráku. Bolton upozornil, že jemenští Hútíové, kteří se k útoku přihlásili, takové schopnosti nemají.

Podle něj za tím ve skutečnosti stojí Írán, a je to jasným důkazem zapojení Teheránu do konfliktu na Blízkém východě. Před britskými poslanci Bolton hovořil také o situaci v Pásmu Gazy po skončení izraelských operací.

Na jihu Pásma Gazy hrozí peklo

On se přiklání k tomu, aby byla enkláva rozdělena na dvě části – Izrael by ovládal severní a Egypt jižní část. „Gaza je uprchlický tábor bez životaschopné ekonomiky,“ uvedl Bolton. Podle něj by tak konečně pro Palestince vznikla cesta k útěku.

Bojové operace na jihu Pásma Gazy nabírají na intenzitě. Válčí se poblíž města Chán Júnis, kde se podle televize BBC stále ozývají hlasité exploze. Z východu se k městu podle svědků přibližují izraelské tanky a obrněná vozidla.

Na jihu jsou asi dva miliony lidí – téměř všichni obyvatelé enklávy. Humanitární organizace varují, že Palestinci nemají kam utéct. OSN upozorňuje před „pekelným scénářem“, v němž nebudou v oblasti proveditelné humanitární operace.

V posledních dvou dnech dorazila do Pásma asi stovka nákladních aut s humanitární pomocí přes hraniční přechod Rafáh. Jejich cílové dodávky však komplikují pokračující boje napříč enklávou. Všechny internetové a telefonní služby byly opět přerušeny.

Izrael se podle posledních informací možná pokusí Hamás z podzemní sítě tunelů vyplavit. Na pobřeží totiž postavil vodní čerpadla. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila.

Reklama

Doporučujeme

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama