ZprávyPodařilo se zabránit tragédii, situace je ale dál vážná, řekl rakouský ministr

Podařilo se zabránit tragédii, situace je ale dál vážná, řekl rakouský ministr

Podařilo se zabránit tragédii, ale situace je nadále vážná, uvedl dnes na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. V Rakousku i po odvrácení hrozby útoku na vídeňské koncerty americké popové hvězdy Taylor Swiftové platí druhý nejvyšší stupeň varování před terorismem. Karnerův úřad dnes také potvrdil, že 19letý podezřelý Rakušan chtěl útočit výbušninou a zabít co nejvíce lidí; a to buď dnes, nebo v pátek. K přípravám činu, při němž zvažoval použít i bodné zbraně, se podle vyšetřovatelů přiznal.

Mladík, který byl zadržen ve středu, se radikalizoval na internetu a nedávno přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle ministerstva vnitra dal 25. července výpověď v práci a při té příležitosti řekl, že chystá něco velkého. Od té doby se muž, který změnil vzhled, aby vypadal jako bojovníci IS, plně soustředil na přípravu útoku, jenž chtěl uskutečnit v blízkosti koncertního stadionu. Lístky na vystoupení neměl. Počítal s tím, že při útoku zemře.

V jeho bytě ve východorakouském Ternitzu byly vedle funkční výbušniny nalezeny mačety, nože a také přes 20.000 falešných eur a propagandistické islamistické materiály. Podle rakouských úřadů, které dostaly tip od zahraniční tajné služby, byl muž součástí sítě islamistů, která byla policii známá.

Také 17letý další podezřelý podle úřadů v poslední době výrazně změnil své sociální kontakty, mimo jiné se rozešel s přítelkyní. I tento muž, jenž se nechal zaměstnat u společnosti, která měla na koncertním stadionu poskytovat služby, byl prý připraven zemřít. Rodilý Vídeňan, který byl zadržen ve středu před stadionem, zatím odmítá vypovídat.

V rukou policie je i 15letý mladík, který podle vyšetřovatelů o plánech útoku přinejmenším věděl. Předmětem vyšetřování nyní je, nakolik do nich byl skutečně zapojen. Po nikom dalším v tuto chvíli rakouská policie nepátrá.

Ministr vnitra Karner dnes také uvedl, že v celé Evropě nebezpečí islamistických činů výrazně stouplo po loňském útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. Právě od té doby v jeho zemi platí druhý nejvyšší stupeň varování před terorismem. Karner také vyzval ke zvýšení pravomocí tajných služeb a policie v alpské zemi, které nyní nemohou sledovat komunikaci na internetových platformách, jako je například telegram.

Každého z vyprodaných koncertů se mělo zúčastnit na 65.000 lidí a úřady počítaly s tím, že v okolí bude dalších 15.000 až 20.000 příznivců popové zpěvačky.

Rakouské úřady nemají informace o tom, že by konkrétní nebezpečí hrozilo i při dalších chystaných koncertech.

Policie v Česku situaci sleduje. „Na základě jednání Společné zpravodajské skupiny lze uvést, že v současné chvíli nejsou známy skutečnosti, kvůli kterým by došlo ke zvýšení stupně ohrožení terorismem,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler. Upozornil, že bezpečnostní opatření v ČR se zvýšila již po útoku Hamásu v Izraeli a prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Doporučujeme

Galaxy dá pět milionů dolarů na ochranu bitcoinu před kvantovými počítači

Kvantové počítače zatím zabezpečení bitcoinu prolomit nedokážou, jejich vývoj ale postupuje rychle. Společnost Galaxy proto vyčlenila až pět milionů dolarů na projekty, které mají nejznámější kryptoměnu připravit na budoucí technologickou hrozbu.

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.

Moldavský parlament zvolil investora Vasileho Tofana premiérem. Má urychlit proces přistoupení k EU

Moldavský parlament schválil novou vládu premiéra Vasileho Tofana. Politický nováček chce oživit ekonomiku, omezit rozpočtový schodek a urychlit vstup země do Evropské unie. Kabinet čeká náročný úkol v době, kdy Moldavsko čelí slabému růstu i dopadům války na sousední Ukrajině.

Britská exministryně Widdecombe byla zavražděna 21 údery kladivem, řekl u soudu prokurátor

Britská justice vyšetřuje vraždu bývalé političky Ann Widdecombe, která byla podle obžaloby ve svém domě v anglickém Devonu usmrcena opakovanými údery kladivem. Z útoku, jenž se odehrál 8. července, existuje záznam z bezpečnostních kamer. Policie prověřuje i možnost, že čin měl politický či teroristický motiv.

Zpomalení úbytku arktického ledu skončilo

Arktický mořský led po krátkém období relativního klidu znovu rychle ubývá. Nová studie ukazuje, že domnělé zpomalení tání bylo jen dočasné. Mezi lety 2024 a 2025 navíc vědci zaznamenali největší meziroční zimní pokles rozsahu mořského ledu od začátku satelitních měření.

Podvodné gangy připravily oběti v Asii a Tichomoří o nejméně 88 miliard dolarů

Obyvatelé Asie a Tichomoří přišli během loňského roku kvůli podvodům o desítky miliard dolarů. Zločinecké skupiny rozšiřují své působení do dalších částí světa, využívají umělou inteligenci a jejich organizace stále více připomíná fungování velkých firem.

Kevin Hart omylem skončí na divoké rozlučce se svobodou. Nová komedie míří na Netflix

Kevin Hart se v nové komedii 72 Hours pokusí zachránit skomírající kariéru výletem s partou o generaci mladších mužů. Na jejich rozlučku se svobodou se přitom dostane úplnou náhodou. Film plný večírků, problémů s policií a generačních střetů dorazí na Netflix 24. července.

Libanonská armáda se po stažení Izraele rozmísťuje v „pilotní zóně“

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad částí jihu země, odkud se stáhly izraelské jednotky. Jde o první zkoušku dohody zprostředkované Spojenými státy, která počítá s postupným odchodem Izraele a odzbrojením Hizballáhu v několika vybraných oblastech.

V Bologni protestovaly stovky lidí po úmrtí muže při policejním zásahu

Italská policie se v pondělí večer v severoitalském městě Bologna střetla s demonstranty protestujícími po smrti muže, který zemřel, když se ho strážníci pokoušeli zadržet. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Záběry z nedělního incidentu, které natočil jeden z obyvatel a které se hojně šířily na internetu, vyvolaly protesty stovek lidí. Podle policie utrpělo při pondělních střetech zranění 64 strážníků.

Trump uvalil na Kanadu cla ve výši 50 procent. Obhajuje je diskriminací USA

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 50 procent na některé zboží dovážené z Kanady.Bílý dům tento krok zdůvodňuje znevýhodňováním amerických aut, mléčných výrobků a alkoholu ze strany Ottawy. Premiér Mark Carney oznámil zintenzivnění obchodních rozhovorů. Zaznívají však hlasy vyzývající k odvetě. Kanada byla loni jednou z mála zemí, která na Trumpova cla reagovala.

Izrael staví v Gaze dlouhou bariéru. Palestinci mají strach z trvalé okupace

Izraelská armáda v Pásmu Gazy buduje dlouhou hliněnou bariéru, která odděluje více než 50 procent kontrolovaného území od zbytku enklávy. Židovský stát v oblasti stále provádí údery. Před několika dny zaútočil na policejní stanoviště Hamásu.

Jordánsko zneškodnilo íránské drony, které podle Íránu cílily na americké složky

Jordánská armáda dnes podle státní agentury Petra oznámila, že zneškodnila pět íránských dronů na svém území. Uvedla, že nedošlo k žádným obětem ani škodám. Íránské revoluční gardy na svém webu Sepah News potvrdily, že cílily na oblast Rukbán na severovýchodě Jordánska, kde se podle nich nacházejí americké jednotky. Spojené státy mezitím dokončily pět hodin trvající noční útok na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Sestra zesnulého senátora Grahama se bude ucházet o jeho křeslo v Kongresu USA

Darline Graham, mladší sestra vlivného zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama, se bude ve volbách do amerického Kongresu ucházet o jeho křeslo v Jižní Karolíně. Oznámila to v pondělním rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Seanem Hannitym. Americký prezident Donald Trump předtím Graham ke kandidatuře vyzval a vyjádřil jí podporu. Graham dosud nepůsobila v žádné veřejné politické funkci.

Pentagon zamlčel desítky zraněných vojáků po íránských úderech. Údaje zveřejňuje pozdě

Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje informace o desítkách zraněných vojáků po íránských úderech na cíle v Jordánsku. Údaje o obětech ministerstvo zveřejňuje na svých stránkách, ale se značným zpožděním, uvedla stanice CNN. Spojené státy zahájily nové kolo úderů na Írán. Teherán se nechal slyšet, že neprobíhají přímá jednání, obě strany si však vyměňují zprávy prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ukrajina hlásí ruské útoky na plynárenská zařízení, v Rusku hoří elektrárna

Rusko třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle agentury Reuters oznámila ukrajinská plynárenská firma Naftohaz. V Charkovské oblasti udeřily ruské síly kazetovou municí na obytné domy, jeden člověk podle serveru Ukrajinska pravda zahynul a osm dalších utrpělo zranění. Naopak telegramový portál Astra informoval, že v Lipecku jihovýchodně od Moskvy v noci na dnešek vypukl požár v elektrárně a že se tak stalo po vyhlášení poplachu před ukrajinskými vzdušnými údery.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama