Protext ČTKPočet insolvencí společností loni celosvětově vzrostl

Počet insolvencí společností loni celosvětově vzrostl

 

Praha 13. března 2024 (PROTEXT) – V roce 2023 počet společností, které se nacházely v insolvenci, vzrostl dle analýzy Allianz Trade celosvětově o 7 procent oproti předchozímu roku. Největší růst se projevil u dvou států střední Evropy – Maďarsko, které zaznamenalo nárůst o 146 procent, a Polsko, ve kterém navýšení činilo o 70 procent.

Minulý rok přinesl dle očekávání velmi rychlý nárůst insolvencí podniků. U celé řady států došlo ke dvojcifernému nárůstu insolvencí – výrazné zvýšení zaznamenaly USA (40 %), Kanada (41 %) či Jižní Korea (65 %). Dvojciferné navýšení se nevyhnulo ani eurozóně (14 %), ve které nejvyššího procentuálního příbytku inflací oproti předchozímu měřenému roku nabylo Nizozemsko (52 %), Francie (35 %) a Německo (23 %).

„Západní Evropa zůstala i přes mírné zpomalení růstu (15 % v roce 2023 oproti 23 % z roku 2022) klíčovým přispěvatelem k celosvětovému nárůstu insolvencí podniků. Důležitou roli hrála také Severní Amerika, kde došlo k výraznému zrychlení (+41 % oproti 2 % z roku 2022). Celosvětový růst však mohl být větší a dynamičtější – brzdila ho hlavně Čína, kde zaznamenali úbytek počtu insolvencí o 14 %. Vliv na snížení sehrály i rozvíjející se trhy v Indii (o 8 % méně) či Jihoafrická republika (-13 %). Znepokojujícím faktorem je zejména nárůst insolvencí velkých podniků, což by mohlo generovat další riziko neschopnosti splácet pro menší dodavatele,“ říká Kateřina Kirakosjan, vedoucí oddělení pohledávek české pobočky Allianz trade.

Růst insolvencí podniků se nevyhnul ani střední Evropě. Dva státy regionu naopak zaznamenaly největší procentuální nárůst z celosvětově sledovaných zemí. U Maďarska došlo k navýšení o 146 % a u Polska činilo o 70 %. Slovensko sice dosáhlo také na dvojciferný procentuální navýšení oproti předchozímu roku, avšak se 12 % patřilo pod průměr států eurozóny. Proti celosvětovému trendu v minulém roce šlo Česko – za rok 2023 se snížil počet insolvencí společností o 4 %.

„I přes tento trend se podíl nákladů na výplatu pojistného plnění z insolvencí, u naší pojišťovny Allianz Trade v České republice, v roce 2023 navýšil dvojnásobně. Rozsáhlý dopad na tento nárůst však mají insolvence velkých domácích společností z druhého pololetí minulého roku,“ dodává Kateřina Kirakosjan.

Insolvence 2022   2023  
  Vyplaceno EUR Počet Vyplaceno Eur Počet
Domácí trh 526 415 43 1 782 718 47
Zahraničí 565 427 23 426 879 50
Celkem 1 091 842 66 2 209 597 97

Globální nárůst insolvencí však dle analýz Allianz Trade letos ještě neskončí

„Nižší ekonomický růst, narušení obchodu a geopolitická nejistota připravují půdu pro další zrychlení globálních insolvencí podniků v letošním roce. V Allianz Trade očekáváme, že v letošním roce již třetí celosvětový růst v řadě. Největší nárůst se očekává v USA (28 %), Španělsku (28 %) a Nizozemsku (31 %). Tento trend dle našich analýz by mohl skončit následující rok, kdy očekáváme stabilizaci, která bude pramenit z ekonomického oživění,“ vysvětluje Kateřina Kirakosjan.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Írán: Zabránili jsme americkému torpédoborci proplout Hormuzským průlivem

Írán v pondělí uvedl, že zabránil americké válečné lodi vplout do Hormuzského průlivu. Spojené státy zároveň popřely dřívější zprávu íránské polooficiální agentury Fars, podle níž měly plavidlo zasáhnout dvě íránské rakety.

KOMENTÁŘ: Vyšší cena ropy po delší dobu může vést k recesi, mírní nadšení trhu analytik

Akciový trh ve Spojených státech i Evropě z hlediska výkonnosti za poslední měsíc už přepnul do zelených čísel a sentiment investorů vytváří dojem, že žádná krize v Íránu nikdy neproběhla. Dusno na Blízkém východě přitom trvá. Analytik Moody’s dokonce prohlásil, že svět není daleko od pádu do recese.

Rudy Giuliani skončil v nemocnici, jeho stav je kritický

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Jeho mluvčí Ted Goodman v neděli uvedl, že jednaosmdesátiletý politik bojuje se stejnou houževnatostí, s jakou podle něj čelil výzvám po celý život. Důvod hospitalizace mluvčí neupřesnil.

Coinbase hlásí průlom u amerického zákona o kryptu

Americký kryptoměnový sektor se přiblížil k jasnějším pravidlům. Společnost Coinbase uvedla, že se podařilo dosáhnout dohody o klíčové části návrhu zákona, který má upravit fungování kryptoměn ve Spojených státech. Kompromis by mohl odblokovat další projednávání v Senátu.

Tři mrtví na výletní lodi v Atlantiku. Panuje podezření na hantavirus

Na palubě výletní lodi v Atlantiku zemřeli tři lidé a další tři onemocněli. Úřady pracují s podezřením na nákazu hantavirem. Loď patří nizozemské společnosti Oceanwide Expeditions.

V Pune mizí vážky a jiné se objevují

Dlouhodobý výzkum ukazuje proměnu populací vážek v indickém Pune i v širším regionu Západního Ghátu. Některé druhy mizí, jiné přibývají. Vědci varují, že jde o signál změn v krajině.

Rodina Samsung doplatila rekordní dědickou daň

Rodina stojící za jihokorejským Samsungem doplatila rekordní dědickou daň ve výši 12 bilionů wonů, tedy zhruba 8 miliard dolarů. Jde o největší platbu svého druhu v historii Jižní Koreje. Daň souvisí s majetkem zesnulého šéfa skupiny I Kun-hiho, který zemřel v roce 2020.

Shakira přilákala dva miliony lidí na pláž Copacabana

Shakira odehrála jeden z největších koncertů své kariéry. Na ikonickou pláž v Riu dorazily miliony lidí a večer se proměnil v oslavu hudby, emocí i latinské kultury.

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama