Reklama
15.4 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
ZprávyPo sérii zemětřesení se vulkán na Islandu znovu probudil k životu

Po sérii zemětřesení se vulkán na Islandu znovu probudil k životu

V oblasti poblíž islandského hlavního města Reykjavíku vybuchla sopka Fagradalsfjall, která naposledy chrlila lávu loni v září. Erupci i tentokrát předcházela série zemětřesení. Ve středu o tom podle agentury Reuters a serveru Euronews informoval tamní meteorologický úřad (IMO).

Snímky a živé přenosy zprostředkované místními zpravodajských kanály MBL a RÚV zachycovaly lávu a kouř valící se z pukliny vulkánu Fagradalsfjall, který se nachází asi 30 kilometrů jihozápadně od Reykjavíku. Loňská erupce trvala půl roku, připomněla agentura Reuters.

Turisté a obyvatelé by se této oblasti kvůli jedovatým plynům měli vyhýbat. Bezprostřední riziko poškození kritické infrastruktury však nehrozí, uvedlo v prohlášení ministerstvo civilní ochrany a krizového řízení.

Mezinárodní letiště Keflavík erupce neohrožuje. „V současné době nedošlo k žádnému přerušení letů na Island a z Islandu a mezinárodní letové koridory zůstávají otevřené,“ informovalo v prohlášení tamní ministerstvo zahraničí.

Vědci v souvislosti se sérií zemětřesení v posledním týdnu, která naznačovala sopečnou aktivitu v blízkosti kůry, erupci na poloostrově Reykjanes předpovídali.

Vulkanolog Magnus Tumi Gudmundsson prohlásil, že erupce se zdá být malá. „Ale nevíme, v jaké fázi procesu se přesně nacházíme,“ řekl dle Euronews, když nastupoval do vrtulníku, aby se na místo poprvé podíval.

Živý přenos ze sopky Fagradalsfjall můžete sledovat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=lgk2fAf3IJQ

V březnu loňského roku v oblasti z trhliny dlouhé půl až tři čtvrtě kilometru velkolepě vytryskly lávové fontány. Na místo během několika měsíců přilákaly stovky tisíc Islanďanů a turistů.

Na rozdíl od erupce ledem pokryté sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, která zastavila asi sto tisíc letů a vyhnala stovky Islanďanů z jejich domovů, se neočekává, že by aktuální sopečná aktivita v oblasti vyvrhla do atmosféry velké množství popela nebo kouře.

Island leží mezi euroasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které jsou největší na planetě. Ostrov je tak mimořádně vulkanicko-seismicky aktivní, přičemž desky se vůči sobě pohybují v opačném směru.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.

USA a Izrael zaútočily na íránské ropné sklady a zařízení, čtyři mrtví

Spojené státy a Izrael v Íránu zaútočily na čtyři ropné sklady a logistické středisko pro přepravu ropných produktů, přičemž zabily čtyři lidi, oznámil podle agentury AFP íránský představitel ve státní televizi. V důsledku úderů na ropná zařízení v sobotu pozdě večer Teheránem a nedalekým Karadžem otřásly výbuchy a objevily se obrovské ohnivé koule, napsal deník The New York Times (NYT).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama