Válka na UkrajiněPo poškození Kerčského mostu je pro Rusko invaze komplikovanější, uvedl Londýn

Po poškození Kerčského mostu je pro Rusko invaze komplikovanější, uvedl Londýn

Logistické obtíže ruské armády po poškození Kerčského mostu vedoucího na okupovaný ukrajinský Krym se prohlubují, uvedlo ve své dnešní ranní zprávě britské ministerstvo obrany. V okolí mostu se tvoří dlouhé dopravní zácpy, přestože provoz na něm byl již částečně obnoven. Ruské síly se pokoušejí o postup u měst Avdijivka a Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, sdělilo velení ukrajinské armády. Právě u Bachmutu se podle nedělního prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svádějí tvrdé boje.

Rusové operující na jihu Ukrajiny se výpadky v zásobování snaží kompenzovat zvýšením dodávek materiálu přes ukrajinský Mariupol. Na důležitosti nabývá také pozemní zásobovací linie přes Záporožskou oblast. Zásobovacím uzlem je tamní město Melitopol, které ruské jednotky dobyly hned na začátku války a kde Rusové podle Londýna mají významnou leteckou základnu.

„Kvůli ohrožení ruské přítomnosti v (ukrajinském) Chersonu a zhoršení zásobovacích tras přes Krym nabývá z hlediska udržitelnosti ruské okupace na významu pozemní komunikační linie přes Záporožskou oblast,“ uvedl Londýn.

Silná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem, se odehrála 8. října. Moskva uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Kyjev se k útoku oficiálně nepřihlásil.

Ruské pozemní síly se dál soustředí na získání města Bachmut na ukrajinském Donbasu, vyplývá z dnešního hlášení generálního štábu ukrajinské armády. U Bachmutu a Avdijivky, která od něj leží asi 70 kilometrů na jih, střílí nepřítel podél celé linie dotyku z tanků, minometů i děl, sdělil ukrajinský štáb. Od doby, kdy v červnu a v červenci ruské síly dobyly klíčová průmyslová města Lysyčansk a Severodoněck na Donbasu, je pro ně Bachmut dalším cílem během jejich pomalého postupu Doněckou oblastí.

O postup v Doněcké oblasti se snaží také ukrajinské síly, naznačuje dnešní vyjádření ruského ministerstva obrany. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov podle agentury Interfax sdělil, že ruští vojáci znemožnili Ukrajincům postup u vesnice Strjapivka, která leží asi 15 kilometrů od Bachmutu. Ruské síly podle Konašenkova rovněž odrazily ukrajinské útoky u vsi Bruskynske v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny.

Protiofenzivu v Chersonské oblasti podnikají ukrajinské síly už od léta. Britské ministerstvo obrany očekává, že se boje zanedlouho přenesou přímo do Chersonu, který je od března pod kontrolou ruských sil. Ruské okupační úřady z Chersonu přesouvají majetek i zaměstnance bank na poloostrov Krym, který Rusko ovládá už od roku 2014, upozornilo dnes velení ukrajinské armády. Proruská správa oblasti tvrdí, že Cherson čelí ostřelování ze strany ukrajinských sil, a minulý týden vyzvala obyvatele k evakuaci na Krym nebo do Ruska.

Případné uzavření dočasného příměří mezi Kyjevem a Moskvou by ruský prezident Vladimir Putin využil k upevnění ruských pozic a frontové linie na Ukrajině a k přípravě další agrese proti Ukrajině, uvedli v nejnovější zprávě analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Před podobným scénářem varoval minulý týden také nezávislý rusko-lotyšský informační portál Meduza.

Doporučujeme

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.

Kanada bude dodávat plyn do Německa

Kanada se dohodla na vývozu zkapalněného zemního plynu do Německa. Dodávky mají mířit z plánovaného terminálu na tichomořském pobřeží Britské Kolumbie. Pro Ottawu jde o další krok ve snaze snížit obchodní závislost na Spojených státech.

Rusko hlásí útoky raket z Ukrajiny, hovoří o dvou zraněných

Ukrajina v noci na dnešek vyslala rakety na město Taganrog v Rostovské oblasti a na krymský Sevastopol, uvedly místní úřady, podle nichž Ukrajinci útočili i střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow s doletem až 500 kilometrů. Ukrajinské drony v noci útočily na přístav Tuapse v ruském Krasnodarském kraji, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odkazem na místní úřady. Podle dosavadních informací byli dva lidé v Rusku zraněni.

Policie zasahovala v sídle španělských socialistů

Španělská policie prohledala sídlo vládní Socialistické strany v centru Madridu. Zásah souvisí s pokračujícím vyšetřováním možného finančního pochybení a podezření z nezákonného financování strany premiéra Pedra Sáncheze. Pro jeho menšinovou vládu jde o další problém v době, kdy ji už delší dobu oslabují korupční kauzy.

ANALÝZA: Prohrává Rusko válku? Určitě už nevyhrává

Zatímco svět napjatě sleduje nestabilní situaci na Blízkém východě, proměnil se poměr sil na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin by jednoho dne mohl invaze na Ukrajinu litovat, měl v Pekingu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi oznámit Si Ťin-pching. Nové trendy na bojišti naznačují, že měl pravdu.

Před Bílým domem roste bojová aréna za 60 milionů dolarů

Před Bílým domem roste obrovská klec ve tvaru osmiúhelníku. Příští měsíc se totiž na Jižním trávníku uskuteční UFC zápas u příležitosti oslav 250. výročí americké nezávislosti a 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pořádání takto velké akce během probíhající války s Íránem není bezpečné, obává se ikona UFC.

Baník zvládl první baráž a přiblížil se záchraně

Baník Ostrava zvládl první barážový duel o Chance Ligu a po domácí výhře 3:0 má před odvetou v Táboře výrazně blíž k záchraně. Rozhodly góly po přestávce i několik klíčových zákroků Martina Jedličky. Trenér Josef Dvorník ale po utkání neskrýval nespokojenost s výkonem v první půli.

Mexiko zadrželo synovce El Chapa, na nějž USA vydaly zatykač

Mexické bezpečnostní složky zadržely v pohraničním státě Sonora synovce drogového bosse Joaquína Guzmána, známého jako El Chapo, na nějž je ve Spojených státech vydán zatykač. O oznámení mexického ministra bezpečnosti Omara Garcíi Harfucha na síti X informovala agentura AFP.

Írán obvinil USA z porušení příměří

Napětí mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem znovu roste. Teherán tvrdí, že americké útoky poblíž Hormuzského průlivu porušily křehké příměří, které platí od dubna. Washington naopak tvrdí, že šlo o obrannou akci proti íránským raketovým pozicím a lodím pokládajícím miny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama