ZprávyPo covidu-19 jsem byla unavená a vyčerpaná, svěřila se královna Alžběta

Po covidu-19 jsem byla unavená a vyčerpaná, svěřila se královna Alžběta

Britská královna prozradila, že poté, co se letos nakazila covidem, byla velmi unavená a vyčerpaná. Informuje o tom BBC.

Pětadevadesátiletá panovnice se účastnila virtuální návštěvy v nemocnici. Během ní mimo jiné popisovala své zážitky bývalému pacientovi, jehož otec a bratr na tuto nemoc zemřeli.

Návštěva Královské londýnské nemocnice minulý týden byla příležitostí k oficiálnímu otevření nového oddělení. To nese název Oddělení královny Alžběty, píše BBC.

Buckinghamský palác v únoru oznámil, že panovnice onemocněla koronavirem. V té době prý trpěla pouze mírnými příznaky podobnými nachlazení.

Během videohovoru do nemocnice královna řekla: „Člověk je po tom covidu velmi unavený a vyčerpaný, že?“ V rozhovoru s vyléčeným pacientem Asefem Hussainem a jeho ženou Shaminou mluvila také o „nepříjemných následcích“.

Hussain byl třetím členem své rodiny, který byl v prosinci 2020 přijat do nemocnice s virem. Během jeho pobytu tam zemřel jeho bratr a otec. Po sedmi týdnech strávených na ventilátoru se Hussain stále zotavuje a používá přenosný kyslíkový přístroj.

Jeho manželka á řekla královně, že v jednu chvíli se za jejího manžela modlilo na videohovoru přes Zoom 500 přátel a rodinných příslušníků z celého světa. Panovnice se manželů zeptala: „To máte tak velkou rodinu, nebo tak velký vliv na lidi?“

A s odkazem na omezení, která v té době platila pro lidi navštěvující své blízké léčené v nemocnici, královna – patronka nemocnice – řekla: „Samozřejmě, že nemoci vidět své nejbližší byla velmi těžká.“

Sestra: Držely jsme pacienty za ruce

Královna si vyslechla, jak se personál nemocnice vyrovnával s obrovským přílivem covidových pacientů. Mireia Lopez Rey Ferrero, vrchní sestra, která v nemocnici ve Whitechapelu ve východním Londýně pracuje od roku 2008, královně řekla: „Jako sestry jsme se staraly o to, aby nebyli sami. Držely jsme je za ruce, utíraly jim slzy a poskytovaly útěchu. Někdy jsme měli pocit, že běžíme maraton bez cílové rovinky.“

Dodala: „Na uplynulých osmnáct měsíců se dívám s velkou hrdostí, hrdostí nejen na péči, kterou jsme poskytli každému jednotlivému pacientovi, který ležel na některém z našich nemocničních lůžek, ale i hrdostí na každého zaměstnance, který každý den navzdory obavám a starostem nechal své rodiny doma a přišel do práce.“

Na jednotce královny Alžběty se 155 lůžky se dosud léčilo přibližně 800 lidí z celého severovýchodního Londýna. Byla vybudována za pět týdnů, aby uspokojila poptávku po covidových pacientech. Vybudovat nemocniční jednotku obvykle trvá až pět měsíců.

Na závěr hovoru královna promluvila ke stavebnímu týmu, který jednotku, jež se nachází ve dvou patrech nemocnice, vytvořil. „Je to velmi zajímavé, když se jedná o nějakou velmi důležitou věc, jak všichni spolupracují a táhnou za jeden provaz. Úžasné, že?“ řekla.

Když tým vyzdvihl „bojového ducha Dunkerku“, který je inspiroval, panovnice odpověděla: „Díky bohu, že stále existuje.“

Doporučujeme

Statisíce ukryté v pohovce. Soud dočasně zastavil vyšetřování jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa získal soudní ochranu před pokračováním parlamentního vyšetřování aféry známé jako Farmgate. Případ se týká stovek tisíc dolarů ukrytých v pohovce na jeho soukromé farmě. Soud nyní proces pozastavil do rozhodnutí o prezidentově žalobě proti dřívější zprávě vyšetřovacího panelu.

Trump uvalil nová cla na dovoz. Opatření zasáhlo většinu obchodních partnerů

Spojené státy od pátku uplatňují nová dovozní cla ve výši 10 až 12,5 procenta na zboží z přibližně šesti desítek obchodních partnerů, jak ve čtvrtek rozhodl prezident Donald Trump. Podle amerického obchodního zástupce se opatření týká zemí, které dohromady představují více než 99 procent dovozu do USA, tedy i Číny a evropských zemí.

Vědci upozorňují na nové hrozby pro opylovače

Úbytek opylovačů už dávno nesouvisí jen s úbytkem přirozeného prostředí, pesticidy nebo změnou klimatu. Do popředí se dostávají i dosud méně sledované hrozby, jako jsou mikroplasty, znečištění ovzduší, zbytky antibiotik nebo umělé osvětlení. Odborníci zároveň upozorňují, že právě včasné rozpoznání těchto rizik může výrazně pomoci při ochraně včel, čmeláků, motýlů i dalších druhů, na nichž závisí fungování ekosystémů i zemědělství.

Evropu sevře další tepelná kupole. Meteorologové už vědí, kdy udeří

Po extrémním horku v červnu ulevilo Evropě chladné osvěžení, kdy teploty na některých místech klesly na 15 až 18 stupňů. Nad Evropou se však má vytvořit další tepelná kupole. Extrémní horko aktuálně sužuje části jižní a západní Evropy. Meteorologové přitom očekávají, že vedro do střední Evropy dorazí příští týden.

Vance v ohrožení? Agent Tajné služby o něm vynesl citlivé informace

Internímu vyšetřování čelí agent Tajné služby přidělený americkému viceprezidentovi J. D. Vancovi. Je podezřelý z úniku citlivých informací o pohybu viceprezidenta a jeho rodiny. Tato osoba podle vyšetřování poskytla informace pro článek o frustraci agentů ve službě pro Vance.

Ruský Amazon v plamenech. Ukrajinské drony udeřily na Petrohrad

Ukrajina zasáhla drony logistická centra internetového prodejce Wildberries v ruských městech Petrohrad a Tver a na okupovaném poloostrově Krym. Na internetu se objevila videa, jak nad oblastí v Petrohradu stoupá černý dým. Došlo k zásahu logistického areálu Utkina Zavod na jihovýchodním okraji Petrohradu.

Trump chce, aby škody způsobené Íránem, byly hrazeny ze zmrazeného majetku

Americký prezident Donald Trump chce, aby íránské prostředky zmrazené ve Spojených státech pokryly škody, které způsobí Írán na obchodních lodích svými útoky. Napsal to v noci na dnešek na své síti Truth Social. Trumpův nápad odmítl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Média odhadují, že Spojené státy přímo zmrazily zhruba dvě miliardy dolarů (42,5 miliardy korun) íránských prostředků.

Strach je zpět. Ropa znovu vystřelila nad 100 dolarů

Ceny ropy poprvé od května dosáhly 100 dolarů za barel kvůli pokračujícím americkým úderům na Írán a útoku Hútíů na saúdské lodě v Rudém moři. Vrátil se strach z eskalace války na Blízkém východě a rostoucí inflace, která v posledních týdnech zpomalovala.

USA provedly další vlnu úderů na Írán, podle Teheránu zahynuli čtyři lidé

Spojené státy provedly v noci na dnešek další vlnu vzdušných úderů na Írán. Při útoku v oblasti města Ahváz zahynuli čtyři lidé a pět dalších bylo zraněno. Podle agentury AFP to uvedl guvernér jihozápadní provincie Chúzestán, kde se město nachází. USA tvrdí, že cílem pravidelných úderů je zničit vojenské kapacity Íránu, které mohou ohrožovat plavbu v Hormuzském průlivu. Teherán v reakci zaútočil na americké základny v Jordánsku a Bahrajnu.

Po sesuvu svahu v Číně zemřelo 11 lidí, dalších 50 se pohřešuje

Počet obětí rozsáhlého sesuvu svahu na jihozápadě Číny vzrostl na 11. Záchranáři stále pátrají po dalších 50 lidech, v troskách však už nezaznamenali žádné známky života. Práci jim komplikují obrovské balvany, nestabilní terén a nedostatek prostoru.

Život Julie Andrews přiblíží nový dokument plný archivních záběrů

Julie Andrews se ve svých devadesáti letech ohlédne za kariérou, která začala v britských varieté a přivedla ji až mezi největší filmové hvězdy. Připravovaný dokument nabídne nové rozhovory i dosud nepublikované archivní záběry.

Britská firma prodala 178 bitcoinů. Penězi předčasně splatila dluh

Britská společnost Smarter Web Company prodala téměř 178 bitcoinů a získané peníze použila na předčasné splacení svého závazku. Transakce měla hodnotu přibližně 11,7 milionu dolarů. Firma se tím zároveň vyhnula možnému vydání více než 7,7 milionu nových akcií.

Indie: Levhart zaútočil v obchodě s alkoholem. Pohotový prodavač ho uvěznil uvnitř

Do obchodu s alkoholem v severoindickém státě Rádžasthán nečekaně vnikl leopard a zaútočil přímo na prodavače. Zraněnému muži se nakonec podařilo šelmu uvěznit přímo uvnitř obchodu.

Demonstranti se střetli s albánskou policií při protestech proti resortu Jareda Kushnera v Albánii

Albánské protesty proti plánovanému luxusnímu resortu spojenému s Jaredem Kushnerem přerostly v otevřený střet s policií. Demonstranti kritizují možné poškození chráněné přírody, nejasnosti kolem vlastnictví pozemků i celkově korupční poměry v zemi. Hnutí, které si říká "plameňáková revoluce", už téměř dva měsíce tlačí na vládu premiéra Ediho Ramy.

V Kongu si ebola vyžádala už více než 1000 obětí, počet nakažených přesáhl 2500

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama