Protext ČTKPlaty učitelů se propadly na 109 % průměrné mzdy v ČR

Platy učitelů se propadly na 109 % průměrné mzdy v ČR

Praha 16. března 2025 (PROTEXT) – Platy nepedagogických pracovníků meziročně dokonce klesly…

Ministerstvo školství zveřejnilo statistiky k platům ve školách za uplynulý rok. Z dat MŠMT vyplývá, že platy nepedagogických pracovníků klesly oproti roku 2023 o 400 korun měsíčně. Platy učitelů se v roce 2024 propadly na 109 % průměrné mzdy v České republice.

„Ještě v roce 2021 byly učitelské platy na 126 % průměrných mezd v ČR a ODS tehdy před parlamentními volbami slibovala učitelům, že vzrostou na 150 %,“ upozorňuje Radek Sárközi, zakladatel spolku Pedagogická komora, „současná vláda pedagogy bohužel podvedla a opakovaně klame laickou veřejnost, že kantoři berou 130 % průměru.“

Platy učitelů se vůči průměrné mzdě v posledních letech postupně propadají a vzdalují se tak slibu z programového prohlášení vlády Petra Fialy: „Garantujeme kvalitní platové ohodnocení učitelů a udržíme jejich platy na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy.“ V roce 2022 klesly učitelské platy na 120 % průměrné mzdy. O rok později činily pouhých 116 % průměrných výdělků v Česku. A v loňském roce se propadly o dalších 7 % vůči průměru.

Obdobný vývoj nastal u platů školníků, kuchařek a dalších nepedagogických zaměstnanců škol. V roce 2021 byly na 69 % průměrné mzdy. V loňském roce se propadly na 63 %. A pokud parlament přesune financování platů nepedagogů z ministerstva na obce a kraje, hrozí jejich další pokles.

Nominálně se od roku 2021 do roku 2024 zvýšily platy nepedagogů o 3008 korun, tj. o 11,5 %. Platy učitelů v tomto období vzrostly o 2623 korun, což je pouhých 5,5 %. Kumulovaná inflace za tyto tři roky činila 30,5 %. Reálně se tudíž učitelské platy propadly o čtvrtinu a platy nepedagogických pracovníků se reálně snížily skoro o pětinu. Průměrná nominální mzda v Česku se za toto období zvýšila o 22 %, takže reálně klesla „jen“ o 7,5 %.

„Ukázalo se, že nedávno schválená garance financí na platy učitelů ve výši 130 % průměrné mzdy, která se stala součástí školského zákona, je naprosto falešná,“ dodává Radek Sárközi, „na platy učitelů měla zcela opačný vliv, než vládní politici slibovali.“

Ve skutečnosti mají učitelé, další pedagogičtí pracovníci i nepedagogové ve školách garantován jen tzv. zaručený plat. Případně tarifní část platu, pokud je příslušná částka vyšší. Nástupní plat učitelky mateřské školy činí aktuálně 33.490 Kč hrubého měsíčně, což je 66 % průměrné mzdy. V případě učitelů základních a středních škol je nástupní plat 35.120 Kč, což je 70 % průměru, který za rok 2024 činí 50.469 Kč.

– Tarifní tabulky pro pedagogické a nepedagogické pracovníky na rok 2025: https://www.pedagogicka-komora.cz/2025/03/tarifni-tabulky-pro-pedagogicke.html 

– Tarifní tabulky pro pedagogické a nepedagogické pracovníky na rok 2024: https://www.pedagogicka-komora.cz/2024/02/tarifni-tabulky-pro-pedagogicke.html 

Pedagogická komora, z. s.

www.pedagogicka-komora.cz

Pedagogická komora – hlas rozumu ve vzdělávání

Kontakt:

Mgr. Radek Sárközi

radek.sarkozi@pedagogicka-komora.cz

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Devět lidí zabil ukrajinský útok na autobus, uvedl činitel dosazený Ruskem

Ukrajinský útok na autobus v Luhanské oblasti zabil devět lidí, další zranil, uvedl dnes šéf správy Ruskem okupovaného ukrajinského regionu Leonid Pasečnik na platformě Telegram. Úder podle něj zasáhl linkový autobus, ve kterém cestovalo 15 lidí. Pasečnik nezmiňuje typ zbraně, kterou Ukrajina podle něj při útoku použila. Kyjev se k těmto obviněním nevyjádřil.

Peskov potvrdil návštěvu Ratcliffa v Moskvě, podle Trumpa by z ní mohlo něco být

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov listu The Washington Post potvrdil úterní návštěvu šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Ratcliffa v Moskvě. Šlo podle něj o kontakty mezi zpravodajskými službami. Blíže to neupřesnil. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se Ratcliffe nesešel, řekl Peskov agentuře Interfax. Americký prezident Donald Trump v diskusním pořadu The Glenn Beck Program bez dalších podrobností řekl, že by z Ratcliffovy návštěvy v Moskvě mohlo něco vzejít.

Češi jsou opatrnější. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v srpnu výrazně klesla

Čeští spotřebitelé hodnotí ekonomickou situaci opatrněji než před měsícem. Zhoršila se jejich očekávání ohledně vývoje domácí ekonomiky i vlastní finanční situace a méně domácností plánuje v příštím roce větší výdaje.

Francouzský soud uznal rakovinu u letušky jako nemoc z povolání

Francouzský soud v Bayonne poprvé uznal kosmické záření jako jeden z faktorů, které přispěly ke vzniku rakoviny prsu u dlouholeté letušky. Rozhodnutí může otevřít cestu k podobným žádostem dalších členů palubního personálu.

Meta se dohodla na mimosoudním urovnání sporu o závislosti dětí na sítích

Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí téměř 17 miliard dolarů (asi 351 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu vinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firmu také viní z neoprávněného shromažďování a využívání osobních údajů dětí používajících její platformy. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na soudní dokumenty.

Zelenskyj udělil vysoké ukrajinské vyznamenání Elonu Muskovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání majiteli společnosti SpaceX Elonu Muskovi, oznámila dnes média s odvoláním na prezidentův výnos.

Blesková povodeň a sesuv půdy v Nepálu a Tibetu si vyžádaly desítky obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo při přívalových povodních a sesuvu půdy na hranici Nepálu a Tibetu, uvedla stanice BBC s odvoláním na nepálskou policii. Nepálská správa cestovního ruchu zároveň eviduje 384 pohřešovaných cestovatelů, z nichž 291 jsou cizinci. Záchranné práce pokračují, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy klesly. Investoři s nadějí sledují íránsko-ománská jednání

Ceny ropy ve středu klesly o více než dva dolary za barel na dvoutýdenní minimum. Důvodem jsou pokračující jednání mezi Íránem a Ománem, která oživila naděje, že by Hormuzský průliv mohl být znovu otevřen bez omezení, která ovlivňují dodávky ropy, zemního plynu a dalších komodit na Blízkém východě.

Bitcoin se po třech měsících vrátil nad 80 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý krátce překonal hranici 80 tisíc dolarů, na kterou se nedostal od května. Růst podpořil návrat peněz do spotových burzovně obchodovaných fondů i lepší nálada mezi investory.

Zaměstnanec letiště ve Frankfurtu zemřel na „letištní malárii“

V Německu na malárii zemřel zaměstnanec letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, jehož nakazil komár, který se do země dostal v letadle. Informují o tom dnes server hessenschau.de a agentura DPA.

Angola má až pětkrát více rašelinišť, než se dosud odhadovalo

Rozsáhlé rašeliniště v centrální Angole je mnohem větší, než naznačovaly dosavadní odhady. Mokřady zadržují uhlík, regulují průtok významných afrických řek a pomáhají udržovat zásoby vody pro miliony lidí.

KOMENTÁŘ: Chcete po AI zázračné tipy na akcie? Vědecké studie ukazují smutnou pravdu

Lidé implementují AI do každodenních aktivit a investování není výjimkou. Investoři věří, že jim umělá inteligence díky přístupu k ohromnému množství dat předá zaručené tipy na skryté akciové klenoty. Krátká praxe ale ukazuje, že vydělávání na trzích díky AI snazší není.

Útoky dronů zabíjely v Rusku i na Ukrajině, hořel také obří sklad

Nejméně dva lidé přišli o život při ruském útoku na Černihiv na severu Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. O dvou obětech útoku ukrajinského dronu informoval gubernátor ruské Lipecké oblasti. Ukrajinské drony znovu napadly a zapálily sklad největšího ruského internetového prodejce Wildberries v Tambovské oblasti. Útok potvrdila společnost.

Putin přitvrzuje: Stát nově může převzít jakoukoli soukromou firmu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dá vládě pravomoc dočasně převzít správu a kontrolu nad kritickou infrastrukturou, kterou soukromí vlastníci dostatečně nechrání před ukrajinskými dronovými útoky a jinými hrozbami.

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama