Ministerstvo zdravotnictví definitivně vzdalo plán na vznik balicí linky pro antibiotika v Česku. Výrobce BB Pharma požadoval vyšší dotaci, než jakou umožňují evropská pravidla. Česko o výjimku žádalo, ale u Evropské komise neuspělo.
Linka měla sloužit k blistrování tablet penicilinu a pomoci se snížením závislosti na asijských dodavatelích. Podle náměstka Jakuba Dvořáčka už ale projekt „nedává smysl“. Dotace by mohla pokrýt maximálně 30 procent nákladů, což firmě nestačilo.
Bez dotací to nedává smysl
Ředitel BB Pharma Jiří Volf uvedl, že investovat do provozu určeného jen pro český trh bez odpovídající podpory není ekonomicky obhajitelné. „Je to otázka na stát, kolik je ochoten investovat do bezpečnosti dodávek penicilinu,“ řekl deníku Právo.
Pokus o přesun části výroby ze Slovenska do Česka tak skončil na neschválené výjimce. Ministerstvo chtělo podpořit větší soběstačnost, ale narazilo na limity evropských dotačních pravidel.
Penicilin máme, ale ne dost
Stát má momentálně v zásobách 138 tisíc balení penicilinu – zhruba třetinu roční spotřeby. Válek připustil, že i projekt na samotné balení tablet skončil na stejném problému jako výroba: „Chtěl jsem, aby se penicilin vyráběl u nás. Všechno bylo připraveno. Problém byl, že by státní podpora musela být vyšší.“
Zástupci farmaceutického sektoru už dřív varovali, že jde sice o klíčové léky, ale finančně nezajímavé. Projekt proto nikdy neměl silného komerčního tahouna.
Hledá se plán B
V souvislosti s proměnlivou obchodní politikou USA za vlády Donalda Trumpa sílí v Evropě tlak na soběstačnost. Státy EU začaly jednat o změně pravidel pro dotace i nastavení trhu s léky. Cílem je snížit závislost na dovozu a posílit výrobu na kontinentu.
Česko se tak může k tématu vrátit později, pokud se unijní podmínky změní. Prozatím ale padl i poslední pokus o návrat klíčové části výroby antibiotik zpět do tuzemska.