Reklama
5.4 C
Czech
Středa 8. dubna 2026
EkonomikaPijte méně čaje, ať se naše ekonomika nezhroutí, nabádá vláda Pákistánce

Pijte méně čaje, ať se naše ekonomika nezhroutí, nabádá vláda Pákistánce

Lidé v Pákistánu byli vyzváni, aby snížili množství vypitého čaje. Pomůžou tak udržet ekonomiku země nad vodou. Informuje o tom BBC a CNN.

Ministr vnitra Ahsán Ikbál uvedl, že pití menšího počtu šálků denně sníží vysoké účty Pákistánu za dovoz.

Kvůli nízkým devizovým rezervám, které v současné době vystačí na méně než dva měsíce veškerého dovozu, země naléhavě potřebuje finanční prostředky.

Pákistán je největším světovým dovozcem čaje, který loni nakoupil za více než 600 milionů dolarů (501 milionů liber).

Vyzývám národ, aby snížil spotřebu čaje o jeden až dva šálky, protože čaj dovážíme na dluh,“ řekl podle BBC a pákistánských médií Iqbal.

Obchodníci by také mohli zavřít své stánky na trhu ve 20:30, aby ušetřili elektrickou energii, navrhl.

Tato výzva zazněla v době, kdy pákistánské devizové rezervy nadále rychle klesají. To vytváří tlak na vládu, aby snížila vysoké náklady na dovoz a udržela finanční prostředky v zemi.

Žádost o omezení pití čaje se stala virální na sociálních sítích. Mnozí pochybují, že vážné finanční problémy země lze vyřešit zrovna tímto omezením.

Devizové rezervy Pákistánu klesly z únorových zhruba 16 miliard dolarů (13,4 miliardy Kč) na méně než 10 miliard dolarů (8,3 miliardy Kč) v prvním červnovém týdnu, což sotva stačí na pokrytí nákladů na dva měsíce veškerého dovozu.

Omezení dovozu luxusního zboží

Minulý měsíc úředníci v Karáčí omezili dovoz desítek nepotřebných luxusních položek. Chtějí tak „kontrolovat spirálu inflace, stabilizovat devizové rezervy, posílit ekonomiku a snížit závislost země na dovozu“, konstatoval ministr informací Marriyum Aurangzeb na tiskové konferenci 19. května.

Hospodářská krize je velkou zkouškou pro vládu Šehbaze Šarífa. Ten v dubnu v parlamentních volbách nahradil Imrana Chána ve funkci pákistánského premiéra.

Šaríf tehdy prohlásil, že toto rozhodnutí „ušetří zemi drahocenné devizové prostředky“. Pákistán musí „praktikovat úsporná opatření,“ cituje jej CNN.

Krátce po složení přísahy obvinil Šaríf odstupující vládu Imrana Chána ze špatného řízení ekonomiky a prohlásil, že uvedení ekonomiky do správných kolejí bude velkou výzvou.

Minulý týden jeho kabinet představil nový rozpočet ve výši 47 miliard dolarů. Jeho cílem je přesvědčit Mezinárodní měnový fond (MMF), aby obnovil zastavený záchranný program ve výši 6 miliard dolarů.

Dohoda s MMF byla sjednána v roce 2019 s cílem zmírnit hospodářskou krizi způsobenou nízkými zásobami devizových rezerv a roky stagnujícího růstu. Později však byla pozastavena poté, co věřitelé zpochybnili pákistánské finance.

Reklama

Doporučujeme

Příměří mezi USA a Íránem uvítali šéf OSN či Německo, vyzvali k trvalému míru

Generální tajemník OSN António Guterres uvítal dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem, uvedl podle agentury AFP jeho mluvčí. Šéf OSN zároveň vyzval všechny strany konfliktu, aby pracovaly na dosažení trvalého míru na Blízkém východě. Příměří vítá také německý kancléř Friedrich Merz, podle něhož je nyní nutné vyjednat trvalý mír.

KLDR odpálila několik balistických střel, uvedl Soul

Severní Korea dnes a v úterý odpálila několik blíže nespecifikovaných balistických střel směrem k Japonskému moři, uvedla jihokorejská armáda. O jaký typ střel šlo, nyní analyzují jihokorejské a americké zpravodajské služby. Informovaly o tom světové agentury.

Ceny ropy klesají. Ale na jak dlouho?

Cenové šoky na trhu s ropou v posledních dnech ve středu vystřídala úleva. Ceny ropy Brent i WTI klesly pod 100 dolarů za barel poté, co americký prezident Donald Trump souhlasil s dvoutýdenním příměřím.

Americká novinářka unesená v Iráku byla propuštěna

Americká novinářka Shelly Kittleson, kterou unesli v Bagdádu členové proíránské milice Katáib Hizballáh, byla propuštěna, uvedl ministr zahraničí Marco Rubio.

Ropná skvrna z íránské lodi ohrožuje chráněné mangrovy

Ropná skvrna z poškozené íránské lodi se šíří směrem k jedné z nejcennějších mokřadních oblastí na Blízkém východě. Únik paliva míří k mangrovovým porostům Hara, které jsou klíčovým útočištěm pro tažné ptáky, mořské želvy i řadu dalších druhů.

Netanjahu podle médií podpořil příměří USA s Íránem, na Libanon se nevztahuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uvedl, že podporuje dvoutýdenní příměří mezi USA a Íránem. Zdůraznil však, že se tato dohoda nevztahuje na Libanon, kde se již více než měsíc odehrávají boje mezi izraelskou armádou a proíránským hnutím Hizballáh, uvedla izraelská média. Prostředník mezi Washingtonem a Teheránem, pákistánský premiér Šahbáz Šaríf, v dřívějším vyjádření uvedl, že příměří bude platit v celém regionu Blízkého východu, včetně Libanonu.

Morgan Stanley může spustit svůj bitcoinový ETF už ve středu

Morgan Stanley může už ve středu rozjet vlastní spotový bitcoinový ETF. Pro trh by to byl důležitý moment, protože jde o první takový fond od velké americké banky. Investorům nabídne jednodušší cestu k bitcoinu bez toho, aby ho museli sami nakupovat a bezpečně uchovávat.

Výhružky Íránu jako poslední kapka. Od Trumpa se odvrací už i jeho spojenci

Americký prezident Donald Trump dál ztrácí podporu v americké společnosti. Po vulgárních výhružkách směrem k Íránu dokonce čelil výzvám k odvolání. Toho by bylo možné dosáhnout pomocí 25. dodatku ústavy. Znovu se také objevily spekulace o Trumpově zdravotním stavu.

Ceny ropy WTI klesly pod 95 dolarů po oznámení příměří mezi USA a Íránem

Ceny americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesly pod 95 dolarů za barel necelou hodinu poté, co Spojené státy a Írán oznámily dvoutýdenní příměří. Pokles činil více než 15 procent, informovala americká stanice CNN. V úterý se cena ropy WTI pohybovala okolo 117 dolarů za barel.

Írán a USA i jejich spojenci souhlasili s příměřím v celém regionu

Írán a Spojené státy i jejich spojenci souhlasili s okamžitým příměřím v celém regionu Blízkého východu, včetně Libanonu, uvedl dnes pákistánský premiér Šahbáz Šaríf, který dohodu zprostředkovával. Na pátek 10. dubna pozval zúčastněné strany do Islámábádu na jednání o konečné dohodě. Podle zdrojů z Bílého domu i izraelských médií přistoupil na klid zbraní také Izrael.

Trump uvedl, že souhlasil s přerušením úderů na Írán na dva týdny

Americký prezident Donald Trump uvedl, že souhlasil s přerušením úderů na Írán na dva týdny a je připraven k příměří, pokud Teherán otevře Hormuzský průliv, informovala agentura AFP. Ve svém příspěvku na síti Truth Social Trump také napsal, že Teherán předložil desetibodový návrh, který může být funkčním základem pro další jednání. Dvoutýdenní lhůta má pomoci dosáhnout konečné dohody.

Osm týmů, čtyři příběhy. Liga mistrů vstupuje do čtvrtfinále

Osm týmů zůstává ve hře o trofej. Čtvrtfinále Ligy mistrů nabízí tradiční giganty, ofenzivní přestřelky i nejisté formy. Každý duel má vlastní příběh a žádný favorit nemá nic jisté.

Útok na kryptoměnový projekt ukazuje novou taktiku hackerů

Kryptoměnový projekt Drift přišel o 270 milionů dolarů po útoku, který neproběhl klasickým způsobem přes chybu v kódu. Útočníci místo toho několik měsíců budovali důvěru a pronikli přímo do fungování projektu.

Írán po letech propustil Francouze Kohler a Parise

Francouzští občané Cécile Kohler a Jacques Paris, které íránský režim zadržoval tři a půl roku, byli propuštěni a jsou na cestě do Francie, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X. Podle zdrojů blízkých francouzskému ministru zahraničí oba opustili Írán dnes ráno a nyní se s diplomatickým doprovodem nacházejí na území Ázerbájdžánu, píše agentura AFP. Macron zároveň poděkoval Ománu za pomoc se zprostředkováním jejich propuštění.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama