Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Picassovy obrazy se v Las Vegas vydražily za více než 100 milionů dolarů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při pohledu na ceny, za které se prodávají některá umělecká díla, se mnohým tají dech. Devět Picassových obrazů a dva kusy keramiky se nyní v Las Vegas prodaly v aukci za více než 100 milionů dolarů. Informuje o tom The Guardian a BBC.

  Las Vegas, známé svým nočním životem, kasiny a párty, se stalo také destinací pro milovníky umění. V jednom z hotelů a kasin, Bellagio, se totiž podařilo bývalému majiteli Steve Wynnovi sesbírat díla známého španělského malíře a sochaře Pabla Picassa.

  Jeho kubistické obrazy, vyznačující se nahlížením na předmět či osobu z mnoha úhlů současně, se prodávají za astronomické částky. 11 děl tohoto jednoho z nejznámějších umělců bylo v sobotu prodáno v aukci za více než 100 milionů dolarů.

  Aukce se konala právě v onom hotelu a kasinu Bellagio, kde byla díla vystavena po léta. Došlo k ní dva dny před 140. výročím Picassova narození.

  Hotel však nepřišel o všechny Picassovy obrazy. Restaurace hotelu, jež se jmenuje Picasso, bude i nadále vystavovat 12 dalších děl tohoto španělského umělce.

  Hotelová skupina MGM Resorts, kam Bellagio patří, chtěla nicméně zvýšit různorodost své kolekce a zařadit například více uměleckých děl od žen, LGBTQ umělců či umělců se zdravotním postižením, uvádí The Guardian.

  Celkem tvoří sbírku výtvarného umění této skupiny hotelů asi 900 děl od 200 umělců. Najdete tam i kousky například od Boba Dylana. Před více než 20 lety ji založil právě Steve Wynn.

  Ceny jednotlivých obrazů se pohybují kolem desítky milionů dolarů

  Na nejvyšší cenu se vyšplhal obraz Femme au Béret Rouge-Orange (Žena s červeno-oranžovým baretem) z roku 1938. Ten zobrazuje Picassovu milenku a múzu Marii-Thérèse Walter a byl prodán za 40,5 milionu dolarů.

  Jedním z obrazů prodaných v sobotní aukci bylo také dílo nazvané Homme et Enfant (Muž a dítě). Obraz, který znázorňuje dvě postavy – vousatého muže a dítě s výrazným kloboukem, byl vydražen za 24,4 milionu dolarů.

  I menší díla z keramiky se ale prodávala za jednotky milionů dolarů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS