ZprávyPětaosmdesát procent Gróňanů nechce být součástí USA, ukázal průzkum

Pětaosmdesát procent Gróňanů nechce být součástí USA, ukázal průzkum

Pětaosmdesát procent obyvatel Grónska odmítá připojení největšího ostrova světa ke Spojeným státům. Ukázal to průzkum, o němž v úterý informoval dánský deník Berlingske. Strategicky významný arktický ostrov, který je autonomní součástí Dánska, chce pro USA získat nový americký prezident Donald Trump, který to označuje za zásadně důležité pro bezpečnost USA.

Průzkum, který pro dánský list zpracovala společnost Verian, ukázal, že jen šest procent Gróňanů je pro připojení k USA. Devět procent dotázaných dalo nerozhodnou odpověď.

Dánsko v pondělí oznámilo, že vynaloží 14,6 miliardy dánských korun (zhruba 49 miliard korun) na posílení své vojenské přítomnosti v arktické oblasti. Dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý našla podporu pro územní celistvost v Berlíně, Paříži i u generálního tajemníka NATO Marka Rutteho.

Trump nedávno na dotaz novinářů nevyloučil, že pokud Kodaň odmítne ostrov prodat, podnikne ekonomické či vojenské kroky. Kodaň i Grónsko shodně tvrdí, že ostrov není na prodej a že o své budoucnosti rozhodnou výhradně místní obyvatelé.

Grósko, které je rozlohou větší než Mexiko, ale má zhruba jen 57.000 obyvatel, má od roku 2009 rozsáhlou autonomii. Ta zahrnuje i právo vyhlásit nezávislost na Dánsku na základě referenda.

Spojené státy mají už nyní stálou přítomnost na vesmírné základně Pituffik na severozápadě Grónska. Jde o strategickou polohu pro americký systém včasného varování před balistickými střelami, protože přes Grónsko prochází nejkratší spojnice mezi Evropou a Severní Amerikou.

Doporučujeme

Izraelská armáda potrestala vojáky za to, že tloukli do sochy Ježíše kladivem

Izraelská armáda potrestá dva vojáky, kteří se podíleli na znesvěcení sochy Ježíše v jižním Libanonu. Podle vyjádření Izraelské obranné síly (IDF) dostanou oba muži 30 dní vojenského vězení a po ukončení vyšetřování budou odvoláni z bojové služby.

Írán zaútočil na obchodní loď u ománských břehů, hlásí britské námořnictvo

Britská vojenská námořní služba UKMTO dnes uvedla, že obdržela zprávy o útoku íránského dělového člunu na obchodní loď v Hormuzském průlivu, asi 28 kilometrů severovýchodně od ománských břehů. Posádka je v pořádku.

Akcie ČEZ stagnují zatímco evropská konkurence prudce roste

Energetická skupina ČEZ se na akciovém trhu nachází v neobvyklé pozici. Zatímco cena jejích akcií se již čtvrt roku pohybuje v úzkém pásmu kolem 1 200 korun, srovnatelné evropské podniky zažívají silné období. Index mapující evropský energetický sektor od začátku roku vzrostl o 15 procent a někteří konkurenti, jako německé RWE nebo finské Fortum, posílili dokonce o pětinu. Domácí titul přitom ve stejném období odepsal zhruba 6 procent své hodnoty, což mezi investory otevírá debatu o jeho možném podhodnocení.

Trump prodloužil dočasné příměří s Íránem. Přímá jednání se ale nekonala

Dočasné příměří s Íránem bude prodlouženo, aby měla islámská republika více času na předložení konečné dohody, rozhodl americký prezident Donald Trump. Obě strany zůstávají rétoricky zakořeněné, Pákistán se však usilovně snaží je přimět k dalším rozhovorům.

Slavia potrestala Bořila a Chorého za excesy

Slavia po dvou vypjatých ligových týdnech sáhla k interním trestům. Jan Bořil a Tomáš Chorý zaplatí vysoké pokuty a čekají je i desítky hodin práce pro klubové aktivity. Vedení tím reaguje nejen na jejich zkraty, ale i na škody, které podobné výlevy napáchaly na hřišti i mimo něj.

Norsko odmítá pořádat plavecké šampionáty kvůli návratu Rusů a Bělorusů

Norská plavecká federace zpřísňuje svůj postoj. Kvůli návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží nebude hostit žádné šampionáty. Rozhodnutí oznámil prezident svazu Cato Bratbakk. Stejný krok už krátce předtím udělalo i Polsko.

Tucker Carlson se veřejně omluvil za podporu prezidenta Donalda Trumpa

Konzervativní komentátor Tucker Carlson vyjádřil hlubokou lítost nad svou rolí v kampani, která pomohla Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu. V rozhovoru se svým bratrem Buckleym Carlsonem přiznal, že se cítí být přímo zodpovědný za současné směřování administrativy. Hlavním jablkem sváru se stalo zapojení Spojených států do války v Íránu po boku Izraele a vlažný přístup k vyšetřování kauzy Jeffreyho Epsteina. Podle komentátora se prezident neukázal být lídrem, v něhož jeho podporovatelé doufali.

Drake vydá album Iceman, datum ukryl do obřího kusu ledu

Drake zvolil netradiční způsob, jak oznámit datum vydání nového alba. Fanoušky nechal hledat odpověď v ledu přímo v ulicích Toronta. Kdo byl dostatečně odhodlaný, ten ji skutečně našel.

Koaly v Austrálii ohrožuje chlamydie, nadějí je izolovaný ostrov

Koaly v Austrálii čelí vážné hrozbě. Nebezpečná chlamydie se šíří populacemi a v některých oblastech zasahuje až 88 % jedinců. Nemoc způsobuje slepotu, neplodnost i smrt. Vědci proto hledají řešení, které by zabránilo dalšímu úbytku těchto ikonických zvířat.

Ukrajina má mrtvé a téměř dvě desítky raněných po ruských nočních útocích

Ruský dron dnes zabil 54letého muže v centru Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. Ruské vzdušné útoky zranily v noci na dnešek 15 lidí ve městě Sumy, uvedl náčelník správy Sumské oblasti Oleh Hryhorov. Další tři raněné si podle místních úřadů vyžádalo bombardování Slovjanska na východě Ukrajiny. Ukrajinské drony zasáhly ropná zařízení v hloubi Ruska, tvrdí podle médií tajná služba SBU. Rusko již letos dobylo 1700 čtverečních kilometrů ukrajinského území, prohlásil dnes podle agentury Reuters náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov.

Americké porušování příměří je hlavní překážkou pro diplomacii, řekl Arakčí

Trvající porušování příměří ze strany USA, především útoky na íránská obchodní plavidla, je hlavní překážkou pro pokračování diplomatického procesu. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí to dnes v telefonickém rozhovoru sdělil svému pákistánskému protějšku Isháku Dárovi, se kterým jednal o možnostech řešení americko-izrelské války s Íránem. Teherán podle Arakčího vezme v potaz veškeré aspekty celé záležitosti a rozhodne se o dalším postupu, uvedlo v prohlášení íránské ministerstvo zahraničí na platformě telegram.

Nová éra pro Apple. Cook po 15 letech končí

Tim Cook po 15 letech opouští pozici generálního ředitele společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. Cook se stane předsedou představenstva. Soustředit se bude hlavně na jednání s politickými vůdci po celém světě.

Francie volá po silnějším euru v digitálním světě

Evropa naléhavě potřebuje více digitálních mincí navázaných na euro, aby dokázala konkurovat současné americké dominanci v digitálních platbách. Podíl takzvaných stablecoinů v eurech je ve srovnání s těmi dolarovými stále zanedbatelný, což vyvolává obavy o budoucí suverenitu evropských finančních služeb. Francouzská vláda proto vyzývá banky, aby začaly více využívat technologii blockchainu a tokenizované vklady.

V Hormuzském průlivu hrozí ekologická katastrofa. Uvězněné lodě jsou jako časované bomby

Americko-izraelská válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii. Důvodem jsou útoky na energetickou infrastrukturu i blokáda Hormuzského průlivu. Zůstala v něm plavidla naložená ropou a vědci se obávají ekologické katastrofy. V regionu již zaznamenali ropné skvrny.

Důkazy z hlubinného vrtu odhalily zranitelnost Grónska

Nové důkazy z hlubinných vrtů ukazují, že severozápadní část Grónska byla před sedmi tisíci lety zcela bez ledu. Prudhoe Dome, který je považován za jeden z klíčových a stabilních bodů ledového příkrovu, roztál během přirozeného oteplení v období holocénu. Zjištění vědců naznačují, že grónský led je mnohem křehčí, než se dosud předpokládalo, a současné oteplování způsobené člověkem by mohlo vést k podobně rychlému úbytku ledové masy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama