Více
  0.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Peru zasáhlo silné zemětřesení. Zřítila se část kostela ze 16. století

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály v neděli zasáhlo region Amazonas na severu Peru. Otřesy, které poničily desítky domů, lidé zaznamenali až v téměř 800 kilometrů vzdáleném hlavním městě Limě. Podle dosavadních informací místních úřadů si neštěstí nevyžádalo oběti na životech ani vážná zranění. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

  Ačkoli bylo zemětřesení extrémně silné, začalo poměrně hluboko pod povrchem, což obvykle snižuje rozsah napáchaných škod. Podle seismologického centra Geofyzikálního institutu Peru (IGP) nedělní zemětřesení vzniklo v hloubce 131 kilometrů, přičemž epicentrum se nacházelo necelých sto kilometrů od města Santa María de Nieva, napsala agentura Reuters.

  Otřesy byly znatelné v celém středním a severním Peru. Podle zpráv místního rozhlasu a televize někteří obyvatelé preventivně opustili své domovy.

  Národní institut pro civilní obranu (Indeci) v prohlášení uvedl, že zasaženo bylo 220 domů, 81 je neobyvatelných a 75 bylo zničeno. Mezi poškozenými zařízeními bylo sedm sakrálních staveb a dvě nákupní centra, konstatoval institut s tím, že čtyři obyvatelé utrpěli zranění.

  V okrese La Jalca se zřítila věž kostela ze 16. století, řekl dle AP starosta Walter Culqui pro rádio RPP.

  Prezident Pedro Castillo na Twitteru napsal: „Oběti podpoříme a budeme řešit materiální škody.“ Zároveň se vydal do nejhůře zasažené oblasti.

  Prostřednictvím sociálních sítí byly na několika místech v oblastech džungle hlášeny výpadky elektřiny. Záběry místní televize zachycovaly úseky silnic zatarasených obrovskými kameny a půdou, která se při zemětřesení uvolnila.

  Částečně poškozen byl také kostel v obci Loja v sousedním Ekvádoru. Otřesy byly patrné i v částech Kolumbie a Brazílie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama