Reklama
4 C
Czech
Pátek 27. března 2026
Protext ČTKPENNY otevřelo ve Skutči nejekologičtější prodejnu

PENNY otevřelo ve Skutči nejekologičtější prodejnu

Praha 19. prosince 2022 (PROTEXT) – Nově otevřená prodejna PENNY ve Skutči na Chrudimsku ukazuje směr, kterým se bude největší diskontní řetězec u nás ubírat při rozvoji své prodejní sítě. Při výstavbě prodejny byly použity nejmodernější technologie přispívající k výrazným energetickým úsporám a uhlíkové neutralitě celé budovy. Jedná se o první celodřevěný diskont v České republice a zároveň o jednu z nejekologičtějších prodejen u nás.

Nová prodejna o rozloze 830 m2 vyrostla na Bílém kopečku na severním okraji Skutče během 4 měsíců. „Při návrhu a výstavbě této prodejny jsme využili všechny technologie, které snižují její energetickou náročnost, a které jsme už vyzkoušeli na jiných prodejnách. V tomto případě jsme je využili v maximální možné míře, a výsledkem je zcela unikátní ekologická prodejna. Ukazujeme tak, že nám příroda a naše budoucnost nejsou lhostejné. Současně také v reálném světě využíváme možnosti, které nám moderní ekologické technologie dávají, a ukazujeme, jak je chceme v nejbližší budoucnosti při výstavbě našich prodejen využívat,“ řekl při slavnostním otevření prodejny Mathias Mentrop, jednatel PENNY odpovědný za rozvoj prodejní sítě.

V rámci výstavby této ekologicky šetrné prodejny dojde i k úpravě okolí prodejny. „V rámci úprav jsme investovali 3 milióny korun do vybudování chodníků a okolní dopravní infrastruktury. Naším cílem je být všude dobrým sousedem, a proto ve spolupráci s obcemi vytváříme pro lidi žijící v blízkosti našich prodejen nejen příjemné, ale i bezpečné prostředí. S tím souvisí, samozřejmě, i další úpravy okolí, zejména výsadba nových stromů a rostlin,“ popisuje Mathias Mentrop. Okolo prodejny tak vznikne 3 350 m2 květnané louky doplněné keři a bude vysázeno 20 nových stromů (bříza, habr, třešeň, javor). V rámci podpory včelstev a hmyzu opylujícího rostliny nezbytné pro produkci potravin budou u nové prodejny na jaře rovněž instalovány také včelí úly a hmyzí domečky.

TECHNOLOGIE PRODEJNY PENNY VE SKUTČI

– Celodřevěná nosná konstrukce s využitím vrstvených masivních panelů ze dřeva (CLT), lepených konstrukčních nosníků (BSH) a dřevěného fasádního obkladu Thermowood

– Technologie chlazení ESyCool Green

– Fotovoltaická elektrárna

– LED osvětlení

– Dobíjecí stanice pro elektromobily

– Elektronické cenovky

Unikátní technologie byla využita už při samotné výstavbě nové prodejny. Na nosnou konstrukci bylo použito 399 m3 dřeva, konkrétně 346 m3 křížem lepeného masivního dřeva CLT a 53 m3 lepených BSH nosníků a k tomu navíc 17 m3 dřevěného fasádního obkladu Thermowood.. Díky tomu se jedná o první celodřevěný diskontní obchod v České republice. „Dřevo pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Na výrobu 1 m3 CLT je použito dřevo ze 3 stromů, ovšem dřevo z každého stromu je využito takřka do ‚poslední piliny‘. Za každý pokácený strom je také vysazen v původním lese jeden až tři nové. Lepidla použitá na výrobu CLT jsou zdravotně nezávadná bez obsahu formaldehydů a v rámci struktury stavebního panelu tvoří pouze 1 %, když 99 % materiálu je masivní dřevo. Dřevo je přitom ve srovnání s betonem 4x až 5x lehčí. Tomu odpovídá i menší množství kamionů putujících na stavbu a menší zátěž okolí staveniště,“ popisuje ekologický přínos použité technologie Tomáš Hýrek ze společnosti Stora Enso Wood Products Ždírec s.r.o., která zajišťovala dodávku dřevěných materiálů pro výstavbu.

Využitím technologie lepeného masivního dřeva se nejen o třetinu zkracuje doba výstavby, ale snižují se rovněž nároky na samotnou výstavbu. Stavby z precizně zpracovaného a masivního dřevěného materiálu nebo prefabrikovaných prvků posouvají hranice běžného využití dřeva jako stavebního materiálu. Umožňují stavět pevné, stabilní, současně lehké konstrukce a dosahovat větších délek a výšek staveb, a to bez komplikovaného zaměřování, specializovaných prací nebo nákladného vybavení. Významnou roli pak hraje i ekologická stránka tohoto řešení výstavby. „Při výrobě každého metru krychlového železobetonu je vyprodukováno 500 kilogramů CO2. V případě masivního dřeva se ovšem jedná o obnovitelný zdroj, který do sebe naopak v průběhu svého růstu vstřebává a ukládá oxid uhličitý z okolí. Právě recyklací a opakovaným používáním takovýchto stavebních prvků se prodlužuje doba uložení uhlíku, a to proto, že nedochází k jeho zpětnému uvolňování do okolí. To opět přispívá ke snižování ekologické zátěže planety,“ popisuje Václav Šíma ze stavebního oddělení PENNY.

Unikátní prodejna ve Skutči je také vybavena u nás i v Evropě ojedinělou technologií chlazení ESyCool Green od společnosti Viessmann Refrigeration Solutions. Tou byla jako první vybavena prodejna PENNY v Kolíně otevřená na počátku března letošního roku. Ojedinělé modulární řešení chlazení i vytápění prodejny je řešeno komplexně a energetická úspora pouze v případě chlazení a vytápění je ve srovnání s posledními používanými systémy na bázi CO2 až 25 %. Současně je použito ekologické přírodní chladivo, kterého je v celém systému až o 95 % méně, než bylo doposud potřeba u běžných expanzních systémů. Nehrozí tak riziko úniku freonů a odborný servis je mnohem méně náročnější. Celý systém se stará o kompletní chladící techniku prodejny, tedy chladící i mrazící boxy, a současně i vytápění a klimatizaci celého prostoru prodejny.

O snížení energetické náročnosti se od jara 2023 postará rovněž fotovoltaická elektrárna na střeše prodejny, která sníží její spotřebu elektrické energie z veřejné sítě až o 40 %. Další snížení spotřeby zajistí použití LED světel na externí i interní osvětlení. Ke snižování spotřeby papíru a tonerů pak zase přispějí elektronické digitální cenovky, který nejen snižují ekologickou náročnost prodeje a přeceňování zboží, ale významně šetří čas samotným zaměstnancům. A v neposlední řadě prodejna nabídne ekologicky smýšlejícím zákazníkům možnost dobití jejich elektromobilů u dobíjecí stanice.

Kontakt:

www.penny.cz

Reklama

Doporučujeme

Pumpy v Německu budou smět zdražit jen jednou denně

Německý Spolkový sněm schválil první balík opatření proti prudkému růstu cen benzinu a nafty. Čerpací stanice budou smět ceny zvyšovat jen jednou denně v poledne, zlevňovat ale mohou dál kdykoli. Vláda zároveň připouští, že jeden zásah nejspíš stačit nebude.

Izrael uvedl, že zabil šéfa námořnictva íránských revolučních gard

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes uvedl, že izraelská armáda "eliminovala" velitele námořnictva íránských revolučních gard Alírezu Tangsírího. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzápětí uvedl, že Tangsírí měl na rukou krev a pohrozil dalšími útoky. Izraelská armáda sdělila, že spolu s Tangsírím byli zabiti další členové vedení revolučních gard, včetně šéfa zpravodajských služeb námořnictva Benháma Razajího.

Klíčové zbraně včetně těch amerických stále putují na Ukrajinu

Dohodnuté spojenecké dodávky zásadních zbraní pro Ukrajinu pokračují, včetně amerických zbraní, bez ohledu na íránskou válku. Řekl to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Reagoval tím na informace listu The Washington Post, podle něhož Spojené státy uvažují, že některé zbraně určené pro Ukrajinu, která se brání ruské agresi, pošlou místo toho na Blízký východ.

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil Islámábád

Pákistán obnovil vojenské operace proti Afghánistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí. Boje, které si vyžádaly stovky obětí, v minulém týdnu Islámábád dočasně přerušil kvůli islámskému svátku íd al-fitr.

Izrael prý na žádost Pákistánu souhlasil, že nezabije šéfa íránské diplomacie

Izrael na žádost Pákistánu souhlasil, že neprovede atentát na íránského ministra zahraničí Abbáse Arakčího a předsedu parlamentu Muhammada Kalíbafa. S odkazem na pákistánský zdroj to dnes napsala agentura Reuters. USA podle deníku The Washington Post mezitím uvažují o tom, že některé zbraně určené pro Ukrajinu pošlou místo toho na Blízký východ.

Trh s ropou se ocitl v backwardaci. Co to znamená?

Ceny ropy jsou od začátku války na Blízkém východě sužovány extrémní volatilitou. Přestože po americkém oznámení obnovení diplomacie s Íránem klesly, stále se drží na zvýšených úrovních kvůli přetrvávajícím rizikům. Krátkodobé a střednědobé futures kontrakty na ropu se obchodují dráž než dlouhodobé. Trhy tak očekávají budoucí pokles cen ropy. Ceny černého zlata sice rostou, zatím však jen mírně.

Íránské vedení s USA jedná, ale bojí se to přiznat, řekl Trump

Donald Trump trvá na tom, že íránské vedení s jeho vládou jedná, ačkoliv Teherán to popírá. Trump ve středu prohlásil, že íránští činitelé to nechtějí přiznat, protože se bojí, že by je zabili "jejich vlastní lidé". Americký prezident to řekl několik hodin poté, co mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt uvedla, že Spojené státy jsou velmi blízko dosažení svých cílů v této válce.

Není to válka. Trump pobouřil komentáři o Íránu

Americký prezident Donald Trump ve středu republikánům vysvětlil, proč se v souvislosti s Íránem vyhýbá označení „válka“. Důvodem je skutečnost, že údery neschválil Kongres. Vyvolal tím pobouření v americké společnosti. Podle některých názorů přiznal, že vojenské operace na Blízkém východě jsou ilegální.

Belgický soud řeší klimatickou žalobu farmáře proti TotalEnergies

Belgický soud uznal svou pravomoc v přelomové klimatické žalobě proti ropné společnosti TotalEnergies. Verdikt ale zatím nepadl. Soud v Tournai ho odložil na 9. září, protože chce počkat na podobné rozhodnutí ve Francii. Případ už teď poutá pozornost, protože jde o první takovou žalobu v Belgii.

Masový hrob v Keni ukrýval desítky mrtvých těl, převážně kojenců

Vyšetřovatelé ve městě Kericho v Keni exhumovali z hromadného hrobu přibližně 32 těl, z nichž většinu tvoří děti. Šokující nález nyní vyvolává řadu otázek, na které se snaží odpovědět policie i forenzní experti.

Běloruský vůdce Lukašenko při návštěvě KLDR uctil památku sovětských vojáků

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při dnešní návštěvě KLDR společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uctil památku sovětských vojáků, kteří padli při osvobození Koreje od japonské okupace na konci druhé světové války. Uvedla to běloruská státní agentura Belta. Podle agentury AP běloruský ministr zahraničí Maxim Ryženkov oznámil, že oba státníci podepíší smlouvu o přátelství a spolupráci mezi zeměmi.

Bitcoin se drží nad 71 tisíci dolary

Bitcoin se po divokém týdnu znovu uklidnil a drží se nad hranicí 71 tisíc dolarů. Trhům pomohl pokles ceny ropy pod 100 dolarů za barel, který přišel po zprávách o americkém návrhu patnáctibodového plánu na ukončení konfliktu s Íránem. Na trzích tak znovu ožila chuť riskovat.

KOMENTÁŘ: Americký kreditní trh obchází strach. Ekonomice může zlomit vaz „stínové bankovnictví“

Člověk někam vloží peníze a pak je nemůže vybrat – to je tradiční noční můra investorů. Naneštěstí se teď stává realitou u některých amerických privátních kreditních fondů. Jejich zdánlivě nenápadný byznys je natolik napojený na tradiční banky a aktuální strach z AI transformace, že může v nejhorším případě odšpuntovat další globální krizi.

Dánská premiérka Frederiksen po volbách formálně podala demisi

Dánská premiérka Mette Frederiksen dnes podala demisi vlády do rukou krále Frederika X. Oznámil to královský palác. Tříčlenná vládní koalice v čele se Sociální demokracií premiérky v úterních volbách přišla o většinu v parlamentu.

Velká zelená zeď. Čína mění druhou největší poušť světa

Čína staví další velkou zeď. Nebuduje ji ale z hlíny a kamenů a nemá sloužit k obraně země před nepřáteli. Velká zelená zeď, rozsáhlý pás stromů a keřů lemující spodní část severních pouští, má jiný cíl – zastavit neustálý postup desertifikace. Tento masivní megaprojekt funguje jako vysavač oxidu uhličitého.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama