Papež František v rozhovoru zveřejněném v úterý uvedl, že požádal o schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě, aby se pokusil zastavit válku na Ukrajině. Hlavě katolické církve se však dosud nedostalo odpovědi. Informovaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.
Papež italskému listu Corriere della Sera také sdělil, že patriarcha Kirill z ruské pravoslavné církve, který válku na Ukrajině podpořil, se „nemůže stát Putinovým oltářníkem“.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, v bezprecedentním kroku navštívil ruské velvyslanectví, když válka začala. Deníku prozradil, že po třech týdnech konfliktu požádal nejvyššího diplomata Vatikánu, aby Putinovi poslal zprávu, v níž stálo, že „jsem ochoten jet do Moskvy“.
„Určitě bylo nutné, aby tomu šéf Kremlu dal zelenou. Zatím jsme nedostali odpověď a stále na tom trváme,“ uvedl papež.
„Obávám se, že Putin momentálně nemůže a nechce, aby se toto setkání uskutečnilo. Ale jak můžete pokračovat v takové míře brutality? Před pětadvaceti lety jsme ve Rwandě zažili totéž,“ řekl František. Zabíjení na Ukrajině tak patrně přirovnal ke genocidě v africké zemi v roce 1994.
Před rozhovorem 85letý papež od začátku konfliktu 24. února Rusko nebo Putina konkrétně nezmiňoval, připomněla agentura Reuters. Nechal však jen malý prostor pro pochybnosti o tom, kterou stranu kritizuje, přičemž používal výrazy jako neoprávněná agrese, invaze a zvěrstva páchaná na civilistech.
Do Kyjeva se hlava katolické církve momentálně nechystá. „Nejprve musím jet do Moskvy, nejdřív se musím setkat s Putinem… Dělám, co můžu. Jen kdyby tomu Putin dal šanci,“ prohlásil papež.
Válka na Ukrajině narušila vztahy mezi Vatikánem a ruskou pravoslavnou církví a způsobila rozkol mezi pravoslavnými křesťany po celém světě.
Patriarcha Kirill stojí za ruským prezidentem
V rozhovoru pro italský deník papež uvedl, že během 40minutového videohovoru s Kirillem 16. března strávil patriarcha polovinu z toho čtením z listu papíru „se všemi důvody pro válku“.
Moskva svou akci na Ukrajině popisuje jako „speciální vojenskou operaci“ s cílem „demilitarizovat a denacifikovat“ svého souseda, což papež odmítl. 75letý Kirill pak válku vnímá jako val proti Západu, který považuje za dekadentní, zejména kvůli přijímání homosexuality, napsala agentura Reuters.
„My (papež a Kirill) jsme pastýři stejného Božího lidu. Proto musíme hledat cesty míru a zastavit palbu. Patriarcha se nemůže stát Putinovým oltářníkem,“ prohlásil František.
Papež mnohokrát odsoudil zbrojní průmysl a Západem ohlášené zvýšení výdajů na obranu v posledních týdnech, připomněl server Al-Džazíra. Zároveň však hájil právo Ukrajinců chránit své území před ruskou invazí v souladu s katolickou sociální doktrínou. Italskému listu sdělil, že se necítí být kompetentní k posouzení morálního rozměru zásobování ukrajinských ozbrojených sil ze Západu.