Palestinský střelec zahájil v pátek večer palbu před synagogou ve východním Jeruzalémě. Zabil sedm lidí včetně 70leté ženy a tři další zranil, než ho policie zastřelila. Informuje o tom AP News, BBC a další servery.
Byl to nejbrutálnější útok na Izraelce za poslední roky a zvýšil pravděpodobnost dalšího krveprolití, píše AP News. Policie podle BBC prohlásila incident za teroristický čin a oznámila, že střelce zneškodnila.
A Palestinian gunman opened fire outside a Jerusalem synagogue, killing five people in one of the deadliest attacks on Israelis in years.
— Yahoo News (@YahooNews) January 27, 2023
The killings took place a day after Israeli troops killed nine Palestinians in a raid in the West Bank. https://t.co/wqaYc73RPw
K útoku došlo v židovské čtvrti Neve Jaakov ve východním Jeruzalémě. Šéf jeruzalémské policie Doron Turjeman novinářům řekl, že střelec byl zabit poté, co se pokusil o útěk. Kromě střelce potvrdil sedm mrtvých a uvedl, že tři lidé byli zraněni.
Policie identifikovala útočníka jako 21letého obyvatele východního Jeruzaléma, který zřejmě jednal sám. Turjeman slíbil „opravdu výrazné“ úsilí o vypátrání všech, kteří mu pomáhali.
Policie rovněž zveřejnila fotografii pistole, kterou podle ní útočník použil.
Izraelská záchranná služba MADA uvedla, že mezi mrtvými je i 70letá žena. Jeruzalémská nemocnice Hadassah později uvedla, že zraněný byl i patnáctiletý chlapec. Operovali ho v nemocnici a zřejmě bude v pořádku.
K útoku, který se odehrál v době, kdy věřící slavili židovský šabat a navíc den památky obětí holocaustu, došlo den poté, co izraelská armáda při zásahu na Západním břehu Jordánu zabila devět lidí. Výbuch násilí, který zahrnoval také raketovou palbu z Gazy a odvetné izraelské letecké údery, představoval první výzvu pro novou izraelskou vládu. V ní dominují ultranacionalisté, kteří prosazují tvrdý postup proti palestinskému násilí. To také vrhlo stín na návštěvu amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v regionu, která je naplánována na neděli.
Podnikne Izrael odvetu?
Podle izraelského ministerstva zahraničí se jednalo o nejkrvavější útok na Izraelce od roku 2008. Při střelbě v židovském semináři v Jeruzalémě tehdy zahynulo osm lidí. Vzhledem k místu a načasování je pravděpodobné, že vyvolá tvrdou reakci Izraele.
Ministr obrany Yoav Gallant naplánoval schůzku se svým armádním šéfem a dalšími vrcholnými bezpečnostními představiteli.
V noci na čtvrtek vypálili ozbrojenci z Gazy na jižní Izrael příval raket, přičemž všechny byly buď zachyceny, nebo dopadly na volné prostranství. Izrael odpověděl sérií leteckých úderů na cíle v Gaze. Nebyly hlášeny žádné oběti. Již dříve během dne Gallant nařídil Izraeli, aby se připravil na novou akci v Gaze, „pokud to bude nutné“.
K odpovědnosti za páteční střelbu se nikdo bezprostředně nepřihlásil. Mluvčí Hamásu Hazem Qassem uvedl, že útok byl „pomstou a přirozenou reakcí“ na čtvrteční zabití devíti Palestinců v Jeninu.
Na několika místech v pásmu Gazy se na spontánních demonstracích na oslavu jeruzalémského útoku sešly desítky Palestinců, někteří vycházeli z obchodů se zákusky s velkými tácy sladkostí, které rozdávali. V centru města Gazy byla slyšet oslavná střelba, troubení aut a volání „Bůh je veliký!“ z reproduktorů mešit. Ve městě Jericho na Západním břehu Jordánu Palestinci na oslavu odpalovali ohňostroje a troubili na klaksony.
Útok vystupňoval napětí, které se již zvýšilo po čtvrtečním smrtícím vojenském zásahu ve městě Džanin na Západním břehu Jordánu, kde bylo zabito devět lidí, včetně nejméně sedmi bojovníků a 61leté ženy. Jednalo se o nejsmrtelnější jednotlivý zásah na Západním břehu Jordánu za posledních dvacet let. Desátý Palestinec byl zabit v samostatných bojích poblíž Jeruzaléma.
Zdánlivý klid skončil
Po pohřbu 22letého Palestince severně od Jeruzaléma a na dalších místech okupovaného Západního břehu Jordánu došlo k potyčkám mezi izraelskými silami a palestinskými demonstranty. V hlavním městě a v blokovaném pásmu Gazy však po většinu dne panoval klid.
Náznaky uklidnění situace se rychle rozplynuly se střelbou ve východním Jeruzalémě. Předseda izraelské opozice, bývalý premiér Jair Lapid, ji označil za „strašnou a srdcervoucí“.


Neve Jaakov je židovská osada ve východním Jeruzalémě, kterou Izrael považuje za sousedství svého hlavního města. Izrael si nárokuje celý Jeruzalém jako své nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci usilují o východní Jeruzalém jako hlavní město svého budoucího státu.
Premiér Benjamin Netanjahu bezprostředně nereagoval.
Velvyslanec USA v Izraeli Tom Nides také odsoudil střelbu v Jeruzalémě jako „strašlivý násilný čin“ v Mezinárodní den památky obětí holocaustu. „Jsem šokován a znechucen tímto ohavným teroristickým útokem na nevinné lidi, včetně dětí,“ napsal na Twitteru.
Blinkenova cesta se nyní pravděpodobně do značné míry zaměří na snížení napětí. Pravděpodobně bude jednat o základních příčinách konfliktu, které stále bobtnají, o programu nové izraelské krajně pravicové vlády a o rozhodnutí palestinské samosprávy zastavit bezpečnostní koordinaci s Izraelem v odvetě za smrtící nálet.