Protext ČTKOtevřený dopis Dominika Haška

Otevřený dopis Dominika Haška

Praha 21. prosince 2022 (PROTEXT) – Průvodní slovo:

Napsal jsem přiložený otevřený dopis, abych přitáhl celosvětovou pozornost k tomu, jak nyní některé sportovní soutěže ve světě přispívají k válečným nepokojům v Evropě, které si každý den vyžádají desítky, stovky, možná i tisíce životů. Jde především o snahu zachránit tyto životy a urychlit ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Ruští sportovci by se v tuto chvíli neměli účastnit mezinárodního soutěžního dění z důvodů, které podrobně uvádím v dopise. Žádám všechny sportovní ligy světa, aby toto rozhodnutí zvážily. Podrobnosti najdete v příloze a sdílejte je s kýmkoli, kdo podle vás může něco změnit k lepšímu.

„Ani ta nejkrásnější hra na světě není více než lidský život.“

Děkuji za tuto úvahu, Dominik Hašek

Otevřený dopis pro:

Majitele, management a členy NHL, WTA, ATP a dalších profesionálních sportovních lig, federací a organizací po celém světě

Jako dlouholetý profesionální hokejista, olympijský vítěz, tenista (až do svých dorosteneckých let) a stále aktivní sportovec, ale především jako občan České republiky Vám píši tento otevřený dopis.

24. února 2022 vstoupila ruská armáda na území Ukrajiny. Tato válka je útočná a jejím cílem, jak prohlásilo samotné ruské vedení, je získání dalších území. Důkazem toho jsou zmanipulovaná referenda na Ruskem dobytých územích Ukrajiny. Rusko tato nelegální hlasování zneužilo k oficiálnímu připojení dobytých území.

Nevíme přesně, kolik ukrajinských vojáků a civilistů zemřelo v důsledku ruské agrese. Jde o minimálně desetitisíce, možná statisíce ztracených životů. Bylo zdokumentováno, že ruská armáda ničí civilní budovy a civilní infrastrukturu na ukrajinském území, čímž se desítky milionů lidí ocitají bez elektrického proudu a plynu a hrozí jim v příštích měsících umrznutí. Ruští vojáci páchají válečné zločiny včetně mučení a zabíjení civilistů. Rusko dokonce deportuje tisíce ukrajinských dětí z jejich rodné země a tím se dopouští genocidy.

Rusko musí nést plnou odpovědnost za všechny své otřesné zločiny. Po vítězství Ukrajiny a odchodu ruských vojsk z jejího území bude muset Rusko zaplatit za ekonomické škody, které na cizím území způsobilo. Statisíce ztracených životů, včetně životů mnoha dětí, však už bohužel nikdo nevrátí.

To je stručné shrnutí současné situace. Jaký je ale váš postoj k této agresivní válce? Dodnes jsem z Vaší strany nikde nečetl ani neslyšel jednoznačné odsouzení ruské agrese včetně spáchaných zločinů. Nejhorší však je, že tolerujete účast ruských sportovců ve Vašich soutěžích. Tím každá vámi organizovaná soutěž vědomě daruje Rusku miliardy dolarů na propagaci jeho agresivní politiky.

Je fakt, že každý občan, potažmo každý sportovec, reprezentuje svou zemi. Takže každý sportovec má pro danou zemi obrovskou reklamní a marketingovou hodnotu. Tato hodnota je tím větší, čím je soutěž uznávanější a čím je sportovec úspěšnější. Každý stát tohoto využívá ve svůj prospěch k prosazování svých politických zájmů a cílů.

Všichni dobře víme, že zájmem agresivní ruské politiky spojené s válečnými zločiny, včetně genocidy na ukrajinských dětech, je útočná válka s cílem získat nová území na úkor demokratické země. Tím Rusko ničí všechny hodnoty, které tvoří základ naší demokratické kultury. Tím, že nadále umožňujete vstup ruským hráčům do vašich soutěží, jste se rozhodli toto vše podpořit.

Skutečnost, že jste po téměř 300 dnech války nic neučinili a nadále tolerujete účast ruských sportovců ve svých soutěžích a věnujete tím Rusku mnohamiliardovou reklamu na provádění jeho agresivní politiky, považuji za neomluvitelné. Stáváte se tím plně odpovědní za nevratné škody způsobené ruskou armádou na Ukrajině, včetně zmařených životů.

Považuji za důležité se také zmínit o ruských sportovcích, kteří jsou stejně jako my všichni dospělí zodpovědní za činy své země. Především chci zdůraznit, že každý ruský sportovec má právo na jakýkoli názor na válku na Ukrajině a my bychom to měli vždy respektovat. To samozřejmě neznamená, že s tím musíme souhlasit. Pokud však nechceme podporovat ruskou válku na Ukrajině se vším hrozným, co s ní souvisí, nemůžeme v této době umožnit ruským sportovcům soutěžit s námi. Jejich neúčast nepovažuji v žádném případě za nějakou sankci vůči nim, ale naopak za pomoc jim s rychlejším ukončením této války. A tím také společně pomůžeme k záchraně desítek tisíc životů, včetně jejich ruských spoluobčanů, kteří byli naverbováni do této války.

Chci věřit, že se v následujícím období rozhodnete přestat podporovat válku na Ukrajině a nedovolíte ruským sportovcům, aby ve vašich soutěžích propagovali agresivní ruskou politiku.

Stejně jako se rozhodla většina soutěží na světě. Pokud se takto rozhodnete, chci Vás tímto dopisem požádat o maximální podporu všech „Vašich“ ruských sportovců v této pro ně nelehké době, kdy se nebudou moci zúčastňovat našich soutěží.

Určitě by se mělo jednat o jistou finanční podporu nejen pro každého sportovce, ale i pro jeho rodinu, včetně kvalitního zdravotního pojištění. Toto by mělo být snadno dosažitelné ve spolupráci NHL s NHLPA a věřím, že WTA a ATP to také dokážou vyřešit.

Další věc, kterou bychom měli ruským sportovcům poskytnout, je edukace. V první řadě jim je třeba srozumitelně a přesně vysvětlit, proč v tuto chvíli nemohou soutěžit s námi.

Dále jim musíme poskytnout historická fakta minimálně od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, až do současnosti. A porovnat to s nástupem fašismu v Německu ve 30. letech minulého století se všemi šílenými důsledky, které z toho vyplynuly. Toto lze zajistit prostřednictvím on-line kurzů. A především je můžeme naučit, co všechno mohou jako občané Ruska udělat pro to, aby válka co nejdříve skončila, bylo zachráněno co nejvíce životů a oni zase mohli začít soutěžit s námi.

Vím, že pro mnohé z Vás je tento největší konflikt v Evropě od 2. světové války velmi daleko a většina z Vás kvůli němu nemáte strach o své blízké. Proto ho neprožíváte tak intenzivně jako lidé v zemích sousedících s Ukrajinou, kteří vědí, že pokud Ukrajina padne, Rusko na ně s největší pravděpodobností zaútočí také. Přesto si zkuste představit, jak hrozné by to bylo, kdyby se některá z Vašich sousedních zemí rozhodla získat Vaše území a jednoduše by vás napadla a částečně nebo úplně by srovnala se zemí města jako Montreal, Minnesota, Valencia, Manchester, Frankfurt, Bordeaux, Melbourne, Göteborg, Montevideo nebo další. Přišli byste o pár příbuzných, někteří dokonce o své manželky nebo manžely. Děti, i když ne všechny, by většinou až na nějaká zranění přežily, ale mnohé by agresor odvedl pryč a Vy se s nimi pravděpodobně už nikdy nesetkáte. Ti z Vás, kteří bydlí v jiných městech, stráví většinu zimy promrzlí bez elektřiny a ve strachu, že Vás nebo Vaše děti zítra ve škole zasáhne bomba a už se nikdy neuvidíte. Pro Vás je to v tuto chvíli možná fantazie, ale pro Ukrajince každodenní realita pod ruskou palbou.

Snad vám i tato představa pomůže pochopit, proč není správné nadále poskytovat Rusku reklamu na realizaci jeho imperialistických cílů, které vedou k obrovským ekonomickým škodám a především ke ztrátám na životech.

Určité škody byly z Vaší strany již bohužel napáchány. Dříve či později Vám odborníci tyto mnohamiliardové reklamy na ruskou válku spočítají a já považuji za správné, že je budete muset Ukrajině uhradit.

Přesto jsem přesvědčen, že mnohé se dá do jisté míry stále napravit a že Vaše soutěže mohou v příštím období sehrát velmi důležitou pozitivní roli v urychlení ukončení ruské agrese a tím záchraně statisíců životů. Samozřejmě záleží na tom, které priority budou hrát hlavní roli ve Vašem rozhodování. Pokud i u Vás platí rčení, že „ani ta nejkrásnější hra na světě není více než lidský život“, pak nepochybuji, že se rozhodnete správně a přispějete k rychlejšímu ukončení konfliktu a záchraně mnohých životů.

S pozdravem Dominik Hašek

P.S. Tento dopis je adresován NHL, WTA a ATP, avšak velmi bych ocenil, kdyby si ho přečetly a inspirovaly se jím všechny ligy a soutěže na světě, zejména pak Mezinárodní olympijský výbor.

Doporučujeme

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama