14.1 C
Czech
Pátek 12. dubna 2024

Manažer Binance držený v Nigérii popřel svou vinu

Manažer společnosti Binance Tigran Gambaryan, který byl v únoru zadržen nigerijskými úřady spolu se svým kolegou, v pondělí u vrchního soudu odmítl obvinění z praní špinavých peněz.

Otevřený dopis Asociace speciálních pedagogů ministru školství Bekovi

Sledujte nás na sítích

Praha 15. března 2024 (PROTEXT) – Vážený pane ministře, 

neoficiálně jsme se seznámili s materiálem Transformace sítě zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči zřizovanou MŠMT, který je v rámci vnitřního připomínkového řízení připraven ke schválení poradou ministra. Materiál předkládá Sekce vzdělávání a mládeže k rozhodnutí k zahájení prací na transformaci sítě zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči zřizované MŠMT k 1. 1. 2025 a návrh postupu prací vedoucích k této transformaci.

Deklarovaným cílem v materiálu navržené transformace sítě zařízení je nastavení systému, který zefektivní řízení a správu těchto zařízení ze strany MŠMT, sjednotí metodickou podporu a kvalitu práce v samotných zařízeních a zároveň tak i podpoří adekvátní a kvalitní intervenci směrem k dítěti i jeho rodině a případně dalším subjektům.

Rozumíme, že ministerstvo všemožně hledá cesty, jak ve svém resortu ušetřit chybějící finanční prostředky. Zcela jistě se nalézt dají a systém je možné zefektivnit. Nicméně určitě ne za pomoci předkládaného materiálu, který se vyznačuje velkou chybovostí, která plyne ze skutečnosti, že tento rádoby koncepční draft připravili ministerští pracovníci, kteří o systému školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a střediscích výchovné péče mají pouze mlhavé představy.

Pomineme-li mnohé zásadní nelogičnosti až nesmysly pramenící z totální neznalosti předkladatelů, které text obsahuje, lze konstatovat, že při případné realizaci bude do systému celé sítě vnesen ještě větší chaos, než je dnes. Překvapuje nás zrovna tak nemile fakt, že se do složení mezioborové pracovní skupiny pro realizaci transformace sítě vůbec nepočítá s odborníky z praxe a se zástupci profesních asociací.

Předkládaný text pouze dokazuje marasmus a nekompetentnost tvůrců materiálu, byť se jedná o ředitele odboru 20 a vedoucí oddělení 200, tedy osoby, u nichž se předpokládá alespoň základní znalost problematiky na úrovni koncepční a metodické. Tito ministerští úředníci o dané problematice nevědí zhola nic a mají ambici něco změnit. Rozumíme primární snaze hledání úspor, které, jak píšeme výše, v systému skutečně lze nalézt. Ale uchopení věci laickým způsobem jej pouze rozkolísá a kýžený efekt, myšleno ekonomický a zároveň věcný, to nepřinese.

Proto si Vás z pozice předsedy Asociace speciálních pedagogů České republiky dovoluji požádat o nezařazení materiálu do programu porady vedení a zahájení jednání mezi předkladateli materiálu a zástupci odborných asociací ještě před předložením materiálu do porady vedení, protože to vnímám jako více než nutné.

V příloze uvádíme pouze některá rizika pramenící z chybného uvažování předkladatelů.

S úctou PaedDr. Jiří Pilař, předseda Asociace speciálních pedagogů ČR

Na vědomí:

Unie zaměstnavatelských svazů Českomoravský odborový svaz pracovníků školství

Příloha:

· Předloženou transformaci nelze provést pouze úpravou dané vyhlášky č. 438 Sb., ale novelizací, případně tvorbou zcela nového zákona, což autoři zcela opomíjí.

· Jedná se o sloučení několika svébytných subjektů, již nyní velkých celků, které přinese vysoké náklady jak na samotné sloučení, tak na další provoz a způsobí chaos v systému péče o dítě. Tedy výsledek bude opačný, než se předpokládá.

· Širokou odbornou veřejností, která je již aktuálně s předkládaným materiálem ústředního orgánu státní správy seznámena, je hodnocen jako nepodařená slohová práce středoškoláka s velkou měrou faktických chyb, s nulovou znalostí dané problematiky a absencí jakékoli analýzy jak ekonomické, tak analýzy potřeb krajů.

· Předkladateli je třeba připomenout, že dětské domovy jsou zřizovány kraji a dle předloženého materiálu si MŠMT bez jakékoli komunikace s kraji nemůže tyto dětské domovy převzít do svých zřizovatelských kompetencí.

· Ředitelé zařízení jsou jmenováni a odvoláváni dle školského zákona.

· Vzhledem ke vzdálenosti jednotlivých detašovaných pracovišť i vzhledem ke stále se zvyšující administrativní zátěži, by bylo nutno v rámci zajištění provozu zachovat stávající personální obsazení. Navrhovaná „transformace“ se dotýká mnoha zákonů, které je třeba upravit. Nejen vyhlášky 438. Je zřejmé, že tyto základní informace předkladatel nemá.

· Pro zefektivnění celé sítě zařízení by stačilo ze strany MŠMT tato zařízení skutečně koncepčně a metodicky řídit a kontrolovat dodržování již platné legislativy.

· Zmiňované podpoření kvality práce a intervence směrem k dětem a rodině: Není zřejmé, co tím předkladatel konkrétně myslí. Nezavádí se žádné nové systémy, nevytvářejí se žádná nová zařízení, pouze se sjednocuje a tím se zamýšlí vytvoření kolosů o stovkách zaměstnanců a integrování do těchto celků dětí s různými potřebami sociálními a psychickými. Kde je tedy idea vytváření malých rodinných zařízení, po níž se ve společnosti neustále volá?

· Aktuálně jsou kraje, ve kterých chybí určité typy zařízení. Je otázkou, jak chce předkladatel zvýšit dostupnost pouhým sloučením stávajících zařízení a nevytvářením subjektů, které v těchto krajích chybí. Výsledkem bude naopak nárůst finančních prostředků.

· Ostatní ředitelé, zamýšleni v pozicích vedoucích, budou ve skutečnosti řídit stejný počet zaměstnanců a zodpovídat za stejně velký a náročný provoz a zůstanou ve stejné platové třídě. Proto představa nějaké zásadní úspory je i zde naprosto nemyslitelná. Navíc se jim k celé administrativní zátěži ještě zvedne jejich přímá pedagogická činnost. Takže snížení prostředků na management je čistě iluzorní záležitostí.

· Snížení počtu pracovníků v jednotlivých zařízeních (údržba, řidič, zahradník) – opět to svědčí jen o naprosté neznalosti a nekompetentnosti předkladatele. V žádném zařízení neexistuje pracovní pozice řidič a dopravu zajišťují buď techničtí pracovníci údržby, kteří jsou již nyní pracovně přetíženi nebo pedagogičtí pracovníci sami.

· Nesmyslná představa ušetření financí slučováním zařízeních, která jsou často od sebe vzdálena i více než sto kilometrů opět dokazuje diletantství předkladatelů materiálu.

 

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

DOPORUČUJEME

Společnost Cognizant podpořila globální rozvoj rozmanitých komunit 70 miliony dolarů

Teaneck (New Jersey) 12. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Filantropické příspěvky v rámci iniciativy Synapse potvrzují dlouhodobý závazek společnosti připravovat kandidáty na pracovní pozice budoucnostiPřední...

VIDEOSTREAM ZDARMA: TK Sociální demokracie k volbám do EP

ČTK bude v sobotu 13. dubna 2024 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line tiskovou konferenci k zahájení kampaně Sociální demokracie pro evropské volby a...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Šéf OSN pro klima: Na záchranu světa máme dva roky

Výkonný tajemník OSN pro klima Simon Stiell varoval, že máme na záchranu světa před globálním oteplováním jen dva roky. Podle něj musíme urychleně snížit emise a navýšit financování škod způsobených extrémními projevy počasí a zelených projektů.

V Orenburgu rozvodněná řeka stoupá, v Kazachstánu evakuovali 100.000 lidí

V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, dnes zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100.000 lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200.000 obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

Obavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Spojené státy kvůli íránské hrozbě zakázaly svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma nebo Beeršeby. Na svých stránkách to napsalo velvyslanectví USA v Jeruzalému.