ITBoxOsobní údaje milionů zákazníků společnosti Acer byly ukradeny

Osobní údaje milionů zákazníků společnosti Acer byly ukradeny

Společnost Acer potvrdila, že její servery byly napadeny skupinou hackerů s názvem Desorden. Hackerům se podařilo ukrást více než 60 gigabajtů dat obsahujících citlivé informace o milionech zákazníků společnosti Acer. Ukradena byla data především zákazníků v Indii, kde se nacházejí napadené servery.

Jako důkaz toho, že data opravdu ukradli, zveřejnila hackerská skupina soukromé údaje více než 10 000 zákazníků. Hackeři zatím jasně neuvedli, zda chtějí data prodat na nelegálním trhu, nebo jen chtějí, aby za ně společnost Acer zaplatila výkupné. K útoku došlo zřejmě 5. října. To je poslední datum s aktuálními informacemi dostupnými v uniklých databázích.

Desorden je známá hackerská skupina, která v minulosti provedla několik známých kybernetických útoků. Poslední z nich se odehrál 23. září, kdy skupina ukradla více než 200 GB dat z malajské divize společnosti ABX Express Enterprise.

Nejedná se o ojedinělý incident

Na začátku tohoto roku se servery společnosti Acer staly obětí útoku ransomwaru, který provedla hackerská skupina REvil. Ukradená data byla citlivá, včetně zůstatků na účtech, bankovní komunikace a dalších finančních informací.

Skupina REvil požadovala rekordní výkupné ve výši 50 milionů dolarů, které chtěla zaplatit v kryptoměně XMR. Společnost Acer se k situaci nevyjádřila. Tento únik dat byl ve skutečnosti dosud největším známým požadavkem na výkupné.

Tiskový mluvčí společnosti Acer Steven Chung poskytl společnosti Privacy Affairs následující prohlášení o tomto incidentu:

„Nedávno jsme zjistili ojedinělý útok na náš místní systém poprodejního servisu v Indii. Po zjištění jsme okamžitě zahájili naše bezpečnostní protokoly a provedli kompletní kontrolu našich systémů. Upozorňujeme všechny potenciálně postižené zákazníky v Indii. Incident byl nahlášen místním orgánům činným v trestním řízení a indickému týmu pro řešení počítačových problémů a nemá žádný podstatný dopad na naše operace a kontinuitu podnikání.“

Legitimita údajů byla potvrzena

Společnost Privacy Affairs analyzovala údaje, které hackeři veřejně zveřejnili. Po kontaktování několika postižených osob ze zveřejněných údajů zjistili, že údaje o zákaznících se zdají být přesné a pravé. Hackerská skupina dokonce uvedla, že poskytne vedení společnosti Acer práva na ověření všech odcizených údajů.

Doporučujeme

V USA přibylo volných míst navzdory ekonomické nejistotě

Americký trh práce v dubnu překvapil silnějším počtem volných pracovních míst. Zaměstnavatelé nabízeli 7,6 milionu pozic, zatímco v březnu jich bylo 6,9 milionu. Výsledek překonal očekávání ekonomů a ukázal, že poptávka po pracovnících zůstává odolnější, než se čekalo.

Sydney Sweeney zakládá vlastní produkční společnost

Sydney Sweeney po finále Euphoria oznamuje další kariérní krok. Zakládá vlastní produkční společnost Honey Trap a ukazuje, že chce mít v Hollywoodu větší vliv nejen jako herečka, ale i jako producentka.

Trump chce dostat nové modely AI pod dohled vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které má posílit dohled vlády nad novými modely umělé inteligence. Technologické firmy mají dát úřadům prostor k jejich posouzení ještě před veřejným uvedením. Bílý dům tím mění dosavadní volnější přístup k rychle rostoucí technologii.

Britští policisté zatýkali umírajícího, kdežto vrah ze sebe dělal oběť rasového útoku. Záběry z kamer odhalily děsivé skutečnosti

Britští policisté zveřejnily záznamy z kamer loňské vraždy osmnáctiletého studenta Henryho Nowaka. Záznam odhalil, že policisté umírajícího člověka na zemi zatkli a spoutali, přičemž si nevšímali jeho smrtelných zranění.

Plocha Ruskem okupovaného území na Ukrajině se v květnu opět zmenšila

Ukrajina v květnu dobyla zpět přibližně 282 kilometrů čtverečních, čímž druhý měsíc za sebou zmenšila plochu území okupovaného Ruskem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů poskytnutých americkým Institutem pro studium války (ISW). V dubnu se plocha území ovládaná Moskvou - poprvé za dva a půl roku - zmenšila o přibližně 120 kilometrů čtverečních, dodala AFP.

Mikroplasty z pitné vody by mohla odstranit upravená řasa

Mikroskopické kousky plastů dnes plavou prakticky všude, od lesních tůní až po pitnou vodu, a běžné čistírny si s nimi neumí poradit. Vědci z University of Missouri ale objevili překvapivého spojence v boji s tímto globálním znečištěním. Geneticky upravené řasy dokážou drobné částice plastu přitáhnout jako magnet a vytvořit z nich chomáče, které se z vody snadno odstraňují. Jako bonus navíc příjemně voní po citrusové kůře.

Izrael tvrdí, že mu USA povolily zasáhnout Bejrút, pokud Hizballáh zaútočí

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že jeho země získala souhlas Spojených států k úderu na jižní předměstí Bejrútu, baštu militantního hnutí Hizballáh, v případě útoku této proíránské skupiny na izraelské území. S odkazem na prohlášení Kacovy kanceláře o tom napsala agentura AFP.

Bitcoin spadl pod 70 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý prohloubil pokles a dostal se pod hranici 70 tisíc dolarů. Trh dál vstřebává první zveřejněný prodej bitcoinů společností Strategy, která patří mezi největší firemní držitele této kryptoměny. Na náladě investorů se zároveň podepsalo i ochlazení na akciových trzích.

Lesních požárů bylo loni méně. Přesto způsobily rekordní škody

Lesní požáry způsobily v roce 2025 rekordní finanční škody. Informoval o tom list The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Nature. Vyšly dráž než hurikány, zemětřesení a povodně dohromady, přestože jich bylo méně. Vědci popsali, jak se chování lesních požárů mění.

Trump chce uvalit další cla. Na mušce má Brazílii

Úřad obchodního zástupce Spojených států (USTR) navrhl uvalení cla ve výši 25 procent na Brazílii. Jako důvod uvedl nekalé obchodní praktiky. Úřad vyšetřuje několik dalších obchodních partnerů USA, kteří by mohli čelit novým clům.

Trump o rozhovorech s Íránem: Je mi to jedno, začíná to být nuda

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval možný krach mírových rozhovorů s Íránem. Prohlásil, že jednání „začínají být nudná“ a že „je mu úplně jedno“, jestli skončí. Podle íránské tiskové agentury Tasnín íránští vyjednavači zastavili dialog a předávání zpráv s USA kvůli izraelské vojenské aktivitě v Libanonu.

USA uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích NATO

Spojené státy uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích, které jsou v NATO, píše dnes list Financial Times (FT). Cílem je ujistit spojence, že omezení americké konvenční vojenské podpory neoslabí bezpečnostní záruky. Zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní už projevily Polsko a některé pobaltské země.

Libanon oznámil částečné příměří mezi Izraelem a Hizballáhem

Libanon oznámil dohodu o částečném zastavení útoků mezi Hizballáhem a Izraelem. Příměří se týká především Bejrútu a jeho předměstí, boje na jihu Libanonu však pokračují a situaci dál komplikuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Ogrodníková ovládla oštěp na Odložilově memoriálu

Bronzová olympijská medailistka Nikola Ogrodníková se po mateřské pauze dál vrací do formy. Na Odložilově memoriálu v Praze vyhrála soutěž oštěpařek výkonem 59,87 metru. Dařilo se také dálkaři Radku Juškovi, koulaři Tomáši Staňkovi nebo oštěpaři Martinu Konečnému, který si výrazně vylepšil osobní rekord.

Kyjev a Dnipro čelily ruským vzdušným úderům, nejméně devět mrtvých, tvrdí úřady

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na dnešek zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev. Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v Kyjevě útoky zabily čtyři lidi a zranily jich dalších 58. V metropoli na několika místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu, dodal Kličko. Brzy ráno se podle agentury Reuters v Kyjevě znovu ozývaly výbuchy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama