Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku. Informuje o tom agentura Reuters.

  V loňském roce došlo kvůli koronavirové pandemii k ekonomickému poklesu. Kupříkladu odvětví dopravy, které stojí dle CAIT Climate Data Explorer za jednou pětinou globálních emisí oxidu uhličitého, zaznamenalo značný pokles. Přesto došlo pouze k dočasnému poklesu emisí CO2. To nestačilo zvrátit rostoucí hladiny skleníkových plynů v atmosféře, uvádí Světová meteorologická organizace (WMO).

  Někteří si mysleli, že by lockdowny měly mít pozitivní dopad na atmosféru, což ale není tento případ,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas na tiskové konferenci dle agentury Reuters.

  Cíl Pařížské dohody o změně klimatu snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí pravděpodobně dle WMO svět nesplní. Cíle pro snižování emisí totiž nejsou plněny, uvádí organizace ve své zprávě United in Science 2021. Ta ukazuje nejnovější vědecká data a zjištění související se změnou klimatu.

  Toto je kritický rok pro opatření v oblasti klimatu,“ řekl generální tajemník OSN Antonio Guterres. Dle něj výsledky alarmicky ukazují, jak daleko jsme se odklonili.

  Koncentrace hlavních skleníkových plynů nadále rostly

  V letošním roce došlo k opětovnému vzestupu emisí fosilních paliv, stálému nárůstu koncentrace skleníkových plynů a vážným meteorologickým jevům ovlivněným člověkem, které měly vliv na zdraví, životy a živobytí na všech kontinentech,“ řekl.

  Dle OSN koncentrace hlavních skleníkových plynů (oxid uhličitý, metan a oxid dusný) v atmosféře v roce 2020 a v první polovině roku 2021 nadále rostly.

  Celkově patřila v uplynulých 5 letech průměrná globální teplota mezi nejvyšší v historii. Dle odhadů je o 1,06 °C až 1,26 °C nad předindustriální úrovní.

  Zpráva dále varuje, že je zde 40% šance, že průměrná globální teplota v jednom z příštích pěti let bude alespoň o 1,5 °C vyšší oproti předindustriální úrovni.

  Pokud nedojde k okamžitému, rychlému a velkému snížení emisí skleníkových plynů, nebude možné omezit oteplování na 1,5 °C, což bude mít katastrofální důsledky pro lidi a planetu, na které jsme závislí,“ dodal Guterres.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama