menu

16.3 C
Czech
Neděle 14. července 2024

Stoltenberg: Ukrajina je na nezvratné cestě k tomu stát se členem NATO

Budoucnost Ukrajiny je v Severoatlantické alianci (NATO), ale až po skončení války s Ruskem, sdělil novinářům její generální tajemník Jens Stoltenber s tím, že se jedná o nezvratný krok. Členské státy se na summitu ve Washingtonu dohodly na společné pomoci Ukrajině.

Organizace NDC Partnership a UNFCCC představují nástroj na podporu zemí při zvyšování ambicí NDC 3.0 a urychlování jejich plnění

Sledujte nás na sítích

Bonn (Německo) 12. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Organizace NDC Partnership a sekretariát rámcové úmluvy OSN o změně klimatu(UNFCCC) spouštějí online nástroj na podporu zemí při zvyšování ambicí ohledně vnitrostátně stanovených příspěvků (NDC) 3.0, které mají být přijaty na začátku roku 2025.

Reklama

Organizace NDC Partnership a sekretariát UNFCCC dnes spustily NDC 3.0 Navigator , interaktivní nástroj na podporu zemí při zvyšování ambicí NDC 3.0 a urychlení implementace dalšího kola NDC, které má být předloženo na začátku roku 2025. Nástroj byl vyvinut s technickým přispěním Rozvojového programu OSN (UNDP), globální neziskovou organizací World Resources Institute (WRI) a více než 30 dalšími partnery.

Nástroj NDC 3.0 Navigator představuje sedm „cest k ambiciózním a proveditelným NDC“ a pomáhá rozvojovým zemím identifikovat a prozkoumat vnitrostátně relevantní přístupy k přípravě ambiciózních NDC 3.0. Země mohou tento nástroj využít k prozkoumání možností, jak zvýšit ambice svých NDC, zohlednit národní priority a řešit klíčové potřeby v oblasti realizace a financování, aby posílily své příspěvky za rok 2025. Nástroj uživatelům nenařizuje, co mají dělat, ale obsahuje návodné otázky, jaké země nasměrují k možnostem, které jsou pro ně nejvhodnější. Tyto možnosti jsou doplněny případovými studiemi a odkazy na pokyny, informační zdroje a podporu. NDC 3.0 Navigator bude postupem času rozšiřován a aktualizován podle toho, jak budou k dispozici nové poznatky a zkušenosti.

Nástroj byl spuštěn v době, kdy země připravují své národní rozvojové plány, které musí být dostatečně ambiciózní, aby byly v souladu s cílem Pařížské dohody omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, a zároveň budovat mnohem větší odolnost vůči zhoršujícím se dopadům klimatu. První globální hodnocení Global Stocktake (GST) na COP28 dospělo k závěru, že ačkoli Pařížská dohoda podnítila téměř všeobecná opatření v oblasti klimatu, značné nedostatky přetrvávají na úrovni ambicí, tempa provádění a přístupu k financování, které jsou nezbytné k naplnění Pařížské dohody prostřednictvím spravedlivého přechodu, který nikoho nezanechá pozadu.

Na základě nejnovějších vědeckých poznatků a výsledků GST bude NDC 3.0 Navigator podporovat země při zohledňování výsledků GST v jejich NDC 3.0 a pomůže jim zajistit, aby se snadno promítly do prováděcích a investičních plánů a rozšířily tak možnosti financování opatření v oblasti klimatu.

Reklama

Spuštění nástroje se kryje s červnovým zasedáním OSN o klimatu, známým také jako SB60 nebo 60. zasedání pomocných orgánů UNFCCC v Bonnu, kde se země a další zúčastněné strany scházejí, aby dosáhly pokroku v klíčových politických otázkách v souvislosti s COP29 v ázerbájdžánském Baku.

Výkonný tajemník UNFCCC Simon Stiell řekl: „Vnitrostátně stanovované příspěvky mohou a musí sloužit jako mocné plány, které budou hnát ekonomiky a společnosti kupředu, a to díky většímu počtu pracovních míst, větší rovnosti žen a mužů, přístupu k bezpečné a cenově dostupné čisté energii, menšímu znečištění, lepšímu lidskému zdraví a vyšší životní úrovni. Společně se systémem OSN a dalšími partnery jsme se zaměřili na způsoby, jak poskytnout praktickou podporu stranám, které potřebují pomoc. Nástroj NDC 3.0 Navigator může pomoci propojit zainteresované strany s informacemi, dalšími nástroji a kontakty, které by jim mohly pomoci vypracovat nové vnitrostátně stanovované příspěvky se zaměřením na praktickou realizaci.“

Dan Jørgensen, ministr pro rozvojovou spolupráci a globální politiku v oblasti klimatu Dánského království, spolupředseda partnerství NDC, řekl: „Metoda GST, kterou se země světa dohodly na odklonu od fosilních paliv, ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie na celém světě a zdvojnásobení energetické účinnosti, potvrdila naléhavou potřebu mezinárodní spolupráce, která by vedla k tomu, aby se zvýšily ambice na úrovni států a povedlo se naplnit Pařížskou dohodu. Nástroj NDC 3.0 Navigator pomáhá zemím získat informace, které potřebují k určení vnitrostátně stanovovaných příspěvků, jež jsou v souladu s cíli Pařížské dohody a zároveň zajišťují spravedlivý a rovný přechod.“

Spolupředsedkyně partnerství NDC Dr. Jeanne d’Arc Mujawamariya, ministryně životního prostředí Rwandské republiky, uvedla: „Vypracování ambiciózních vnitrostátně stanovovaných příspěvků připravených s ohledem na implementaci je kriticky důležitý úkol. Musíme prozkoumat všechny možné cesty k silnějším NDC, které umožní zemím rychle jednat v souladu s jejich cíli a přilákat investice ve velkém měřítku. Cesty uvedené v nástroji NDC 3.0 Navigator umožní zemím vypracovat ambiciózní a proveditelné návrhy NDC 3.0, které jsou v souladu s jejich rozvojovými prioritami. Oceňujeme podporu organizace NDC Partnership na této ušlechtilé cestě.“

NDC 3.0 Navigator pomáhá zemím vypracovat kvalitní a komplexní žádosti o podporu při vypracovávání jejich NDC 3.0 pro organizaci NDC Partnership. Chcete-li se o nástroji NDC 3.0 Navigator dozvědět více, včetně toho, jak jej používat nebo jak do něj přispívat, prozkoumejte jej zde .

O NDC Partnership

NDC Partnership je globální organizace, která sdružuje přes 200 členů, včetně více než 120 rozvinutých a rozvojových zemí a téměř 100 institucí, s cílem realizovat ambiciózní opatření v oblasti klimatu, která pomohou dosáhnout Pařížské dohody a podpoří udržitelný rozvoj. Vlády určí své priority v oblasti provádění NDC a typ podpory, která je potřebná k jejich převedení do realizovatelných politik a programů. Na základě těchto žádostí nabízí členství na míru šitý balíček odborných znalostí, technické pomoci a financování. Tato společná reakce poskytuje rozvojovým zemím účinný přístup k široké škále zdrojů, které jim umožní přizpůsobit se změně klimatu, zmírnit ji a podpořit spravedlivější a udržitelnější rozvoj.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/2435427/NDC_Logo.jpg 

KONTAKT: Caity Pinkardová, manažerka komunikace, oddělení podpory partnerství NDC, [email protected]

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kyberzločinci spojují útok na jednotlivce s masovými kampaněmi

Praha 12. července 2024 (PROTEXT) - Experti společnosti Kaspersky identifikovali nový trend phishingových útoků, během kterých jsou prvky cíleného phishingu používány v hromadných kampaních....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.

ANALÝZA: Sankce nás před válkou neochrání, NATO musí ukazovat svaly

Jelikož Evropa ekonomicky Rusko zastiňuje, reagovala na agresi vůči Ukrajině ekonomickými a obchodními sankcemi. Federace dostala tvrdou ránu, z níž se však dokázala vzpamatovat. Selhali jsme ovšem v nejzásadnější obraně proti případné eskalaci konfliktu – odstrašování. Spoléhat na ekonomickou válku bez „ukazování svalů“ nás neochrání. Obě strategie jsou důležité a Západ by se v tomto měl poučit.

Festival Pohoda přerušila bouře, která si vyžádala několik zranění a zřícení stanů

Hudební festival Pohoda v Trenčíně musel být předčasně ukončen poté, co jej v pátek večer zasáhla silná bouřka. Prudký vítr a déšť strhly několik stanů, což mělo za následek několik zranění. Na místě okamžitě zasahovali záchranáři a hasiči.

Přehled změn od července: Co všechno zdražilo a jaké nové poplatky nás čekají?

Od července 2024 vstoupily v platnost nové legislativní změny, které přinesou zvýšené náklady pro obyvatele České republiky. Tyto změny zahrnují nové poplatky za sociální služby, zvýšení sazeb za penzijní spoření, a zavedení nových poplatků za elektřinu spojených s komunitní energetikou. Zde je přehled nejdůležitějších změn, které ovlivní vaše finance.
Reklama
Reklama