Reklama
16.7 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZprávyOrbán po summitu NATO navštívil Trumpa v rámci své „mírové mise“

Orbán po summitu NATO navštívil Trumpa v rámci své „mírové mise“

Maďarský premiér Viktor Orbán se ve čtvrtek setkal s Donaldem Trumpem na Floridě v jeho sídle Mar-a-Lago. Dvojice diskutovala o „možnostech míru“, uvedl dle agentury Reuters nebo serveru BBC mluvčí předsedy vlády.

Trump se setkal s maďarským premiérem ve svém sídle v Palm Beach. Jednalo se o další zastávku jeho „mírové mise“, uvedl Orbánův mluvčí. „Diskuse se týkala mírových možností,“ dodal podle Reuters.

Orbán, který je dlouholetým příznivcem Trumpa, se v uplynulých dvou týdnech setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, přičemž následně zamířil do Moskvy za Vladimirem Putinem a do Pekingu za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v rámci samozvané „mírové mise“, čímž rozzlobil spojence v NATO.

Zejména jeho setkání s ruským prezidentem rozčílilo některé další členy NATO, kteří uvedli, že tato cesta dodala Putinovi legitimitu ve chvíli, kdy ho Západ chce izolovat kvůli jeho válce na Ukrajině.

Orbán ukrajinskému prezidentovi o své misi v Rusku neřekl, prozradil Zelenskyj a odmítl jeho ambice hrát si na mírotvůrce. „Ne všichni lídři mohou vést takováto jednání. Na to musíte mít nějakou sílu,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci na summitu NATO.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan na dotaz ohledně Orbánovy iniciativy uvedl, že Ukrajina by byla oprávněně znepokojena jakýmkoli pokusem vyjednat mírovou dohodu bez účasti Kyjeva.

Orbán veřejně podpořil Trumpovu kandidaturu na znovuzvolení

Maďarský premiér nedávno prohlásil, že existuje „velmi, velmi vysoká šance“, že prezident Joe Biden volby prohraje. „Diskutovali jsme o způsobech, jak dosáhnout #míru. Dobrá zpráva dne: vyřeší to!“ napsal dle BBC na platformě X po setkání s Trumpem.

Bývalý šéf Bílého domu a republikánský kandidát na prezidenta opakovaně prohlásil, že pokud bude znovu zvolen, mohl by válku urovnat „do 24 hodin“ na setkání s Putinem i Zelenským. To zpochybnil i ruský velvyslanec v OSN, připomněla agentura AP.

Maďarský ministerský předseda, kterého EU obvinila z porušování norem právního státu a demokracie, je v Evropě často kritizován za své proruské názory. Mezi Trumpovými stoupenci a americkými konzervativci nicméně zůstává oblíbený.

Orbánova samozvaná mírová mise podráždila také mnoho členů Evropské unie, jejíž rotující předsednictví Maďarsko převzalo na začátku tohoto měsíce. Maďarské velvyslanectví ve Washingtonu se k plánovanému setkání s Trumpem odmítlo vyjádřit.

Reklama

Doporučujeme

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama