Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Odkaz velkého Maa žije. Výbor zkoumá odznáčky Číňanek, požaduje vysvětlení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skandál je to o něco menší, i tak ale nadzvedl část sportovní veřejnosti. Čínské dráhové cyklistky ovládly v Tokiu týmový sprint a na slavnostní ceremoniál, kdy se předávali medaile, přišly v kombinézách s odznáčky vyobrazujícími Maa Ce-tunga. MOV žádá vysvětlení.

  Patří politika do sportu nebo ne? Na tuhle otázku se snaží najít odpověď snad každý fanoušek i sportovec. Mnozí mají za to, že v žádném případě, jiní se ale projevů svých politických názorů nebojí. Což bylo patrné třeba v loňské sezoně zámořské NBA.

  Hráči nejslavnější basketbalové soutěže světa rušili zápasy a klekali si před úvodním hvizdem, stejně jako o něco později fotbalisté v Evropě. Třeba na Ostrovech se tohle stalo novým znakem, olympijské hry ale tohle v žádném případě trpět nechtěli.

  Všemožnému klekání a vyjadřování se k politické situaci zatnuli pořadatelé tipec. I tak se ale našli tací, kteří si s tím nelámali hlavu. Čínské drážní cyklistky Čung Tchien-š‘ a Pao Šan-ťü šly na závěrečný ceremoniál s odznáčky, na kterých byla hlava vůdce Maa Ce-tunga.

  Pro některé krutovládce, pro jiné hrdina!

  Asi takhle by se dala rozdělit společnost v Číně. Mao Ce-tung je považován za jednoho z nejkrutějších diktátorů v historii, na druhou stranu je ale doteď vyobrazen třeba na čínských bankovkách. Aby ho ale měli sportovci na bundě? To je přes čáru.

  Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že jakékoliv pohnutky na pódiu, které by se byť minimálně blížily politice, bude sankciovat. Je tak jasné, že pokud nedojde k nějakému vysvětlení, Číňanky se pokutě nevyhnou.

  „Kontaktovali jsme Čínský olympijský výbor a požádali je o podání zprávy o záležitosti,“ prohlásil mluvčí výboru Mark Adams.

  Problém má i Američanka!

  Kromě čínských jezdkyň má zaděláno na problém i stříbrná Raven Saundersová ze Spojených států. Ta si svým výkonem ve vrhu koulí vysloužila medaili, na závěrečném ceremoniálu ale zvedla ruce a překřížila je do písmene „X“. Což jí zřejmě radost trochu zakalí.

  Podle svých slov to myslela dobře. „Bylo to gesto solidarity vůči utlačovaným. Chtěla bych, aby reprezentovalo všechny lidi na světě, kteří bojují a nemají možnost mluvit za sebe,“ uvedla pro AFP.

  Ani ona ale zřejmě trestu neunikne.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS