Prezident Donald Trump nařídil v posledních týdnech své vlády hned několik poprav na federální úrovni. Do lednové inaugurace Joe Bidena má podle BBC z rozhodnutí Trumpovy administrativy zemřít pět vězňů odsouzených k smrti.
Je to poprvé po 130 letech, kdy federální vláda v období přechodu mezi dvěma prezidenty přistupuje k takovému rozhodnutí.
Série pěti poprav má začít už tento týden – jako první mají zemřít čtyřicetiletý Brandon Bernard a šestapadesátiletý Alfred Burgeois.
Bernard byl odsouzen za únos a vraždu dvou lidí, Burgeois utýral k smrti svou dvouletou dceru.
Trest na obou mužích bude vykonán ve věznici Terre Haute ve státě Indiana.
Pokud se uskuteční všech pět naplánovaných poprav, připíše si Donald Trump nejvíce vykonaných trestů smrti za posledních více než sto let. Od července letošního roku by z rozhodnutí federální vlády zemřelo 13 odsouzených.
Ministr spravedlnosti William Barr rozhodnutí hájí jako prostý výkon platného práva. Kritici nicméně upozorňují, že zvolený prezident Joe Biden se opakovaně vyjadřoval proti trestu smrti.
Podle BBC byly od znovuzavedení federálního trestu smrti nejvyšším soudem Spojených států v roce 1988 do Trumpova zvolení vykonány pouhé tři popravy. Všechny se odehrály za vlády republikána George W. Bushe.
Za posledních sedmnáct let pak nebyla z rozhodnutí federálních úřadů vykonána ani jedna poprava.
Popravovat odsouzené mohou i jednotlivé americké státy ve svých vlastních vězeňských zařízeních. Za loňský rok byl v součtu všech států vykonán trest smrti na 22 odsouzených.
Většina států ale už tento druh trestu buď zrušila nebo v posledních deseti letech upustila od jeho uplatňování.
I mezi veřejností má nejvyšší trest podle odborníků nejmenší podporu za mnoho desítek let. Výzkum z konce loňského roku uvádí, že 60% Američanů podporuje namísto trestu smrti doživotní žalář.
V legislativní rovině figurují mezi argumenty proti nejvyššímu trestu i náklady na soudní pře a odvolání, které se často táhnou několik desetiletí.