Protext ČTKOdborná konference o humanitární logistice zdůraznila klíčovou roli spolupráce pro efektivní pomoc...

Odborná konference o humanitární logistice zdůraznila klíčovou roli spolupráce pro efektivní pomoc v krizových situacích

Praha 20. prosince 2023 (PROTEXT) – Historicky první ročník odborné konference Humanitární logistika se uskutečnil ve středu 13. prosince 2023 v Divadle U Hasičů. Organizátorem byla nezisková vzdělávací platforma HOPE-LOG ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a Universitou Tomáše Bati ve Zlíně – Fakultou logistiky a krizového řízení. Akci podpořili další partneři jako Hasičská vzájemná pojišťovna, Papírny Moudrý a JARO Sea & Air services s.r.o.

Myšlenka vzniku platformy HOPE-LOG vznikla v roce 2022 v souvislosti s narůstajícím počtem mimořádných událostí ve světě i v ČR. Humanitární sektor musel čelit výzvám jako byla pandemie COVID-19, tornádo na Hodonínsku, lesní požár v Národním parku České Švýcarsko a migrační vlna spojená s válkou na Ukrajině. Hlavním cílem konference bylo navázání spolupráce a sdílení informací mezi humanitárním, komerčním, a akademickým sektorem. Zároveň toto setkání se stalo i vstupní branou k dalším aktivitám zaměřeným na popularizaci, vzdělávání a rozvoj humanitární logistiky v ČR.

Za ministerstvo zahraničních věcí vystoupil František Jirásek, který uvedl: „Ministerstvo může poskytnout příspěvek organizaci, pokud na území daného státu nemá ČR ambasádu a není tam aktivní žádná organizace. Zároveň MZV může poskytnout finanční podporu na projekty českých NNO poskytujících pomoc v zahraničí“. Plk. Iva Brejzová z Generálního ředitelství HZS uvedla: “Žádost o pomoc musí vždy přijít ze strany kompetentního orgánu, přichází obvykle od Evropské komise nebo na bilaterální úrovni v rámci zastupitelského orgánu. Hasičský záchranný sbor jako státní orgán musí na tuto žádost počkat.“

Zástupce velitele Teritoriálních sil Armády ČR plk. gšt. Jaroslav Hrabec představil novou složku ozbrojených sil v rámci AČR, která vychází z konceptu úkolu, které má AČR v rámci pomoci při krizových situacích včetně těch nevojenského charakteru. „Vojáci Teritoriálních sil se nově snaží získat kompetence v rámci ochrany obyvatelstva, a oproti minulosti chtějí více spolupracovat s HZS a dalšími subjekty., např. formou vzdělávání a cvičení“. Plk. Miroslav Lukeš z GŘ HZS uvedl, že: „K vzájemné spolupráci s neziskovým sektorem přispěla zejména pandemie covidu a situace na Ukrajině, která ukázala, že se obě strany potřebují navzájem. Musíme plnohodnotně využít prostředky, které máme k dispozici, zároveň je potřeba profesionální koordinace na místě zásahu.“

Za neziskové také organizace vystoupili Zuzana Steppanová a Jakub Šeda z Člověka v tísni, Josef Koláček za organizaci ADRA, za Český červený kříž promluvil Richard Smejkal a Silvestr Tkáč přednesl příspěvek za Lékaře bez hranic.

Všichni přítomní se shodli, že s ohledem na neustálé zvyšování počtu přírodních katastrof, ale i počtu katastrof způsobených lidskou aktivitou, je důležité spolupráci nadále rozvíjet zejména v oblasti vzdělávání a školení personálu i samotných dobrovolníků.

Kontakty:

Mgr. Irena Špačková

tisková mluvčí SH ČMS

email: spackova@dh.cz

Mgr. Martin Štěpánek, MBA

vedoucí úseku IZS SH ČMS

email: stepanek@dh.cz

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Blesková povodeň a sesuv půdy v Nepálu a Tibetu si vyžádaly desítky obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo při přívalových povodních a sesuvu půdy na hranici Nepálu a Tibetu, uvedla stanice BBC s odvoláním na nepálskou policii. Nepálská správa cestovního ruchu zároveň eviduje 384 pohřešovaných cestovatelů, z nichž 291 jsou cizinci. Záchranné práce pokračují, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy klesly. Investoři s nadějí sledují íránsko-ománská jednání

Ceny ropy ve středu klesly o více než dva dolary za barel na dvoutýdenní minimum. Důvodem jsou pokračující jednání mezi Íránem a Ománem, která oživila naděje, že by Hormuzský průliv mohl být znovu otevřen bez omezení, která ovlivňují dodávky ropy, zemního plynu a dalších komodit na Blízkém východě.

Bitcoin se po třech měsících vrátil nad 80 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý krátce překonal hranici 80 tisíc dolarů, na kterou se nedostal od května. Růst podpořil návrat peněz do spotových burzovně obchodovaných fondů i lepší nálada mezi investory.

Zaměstnanec letiště ve Frankfurtu zemřel na „letištní malárii“

V Německu na malárii zemřel zaměstnanec letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, jehož nakazil komár, který se do země dostal v letadle. Informují o tom dnes server hessenschau.de a agentura DPA.

Angola má až pětkrát více rašelinišť, než se dosud odhadovalo

Rozsáhlé rašeliniště v centrální Angole je mnohem větší, než naznačovaly dosavadní odhady. Mokřady zadržují uhlík, regulují průtok významných afrických řek a pomáhají udržovat zásoby vody pro miliony lidí.

KOMENTÁŘ: Chcete po AI zázračné tipy na akcie? Vědecké studie ukazují smutnou pravdu

Lidé implementují AI do každodenních aktivit a investování není výjimkou. Investoři věří, že jim umělá inteligence díky přístupu k ohromnému množství dat předá zaručené tipy na skryté akciové klenoty. Krátká praxe ale ukazuje, že vydělávání na trzích díky AI snazší není.

Útoky dronů zabíjely v Rusku i na Ukrajině, hořel také obří sklad

Nejméně dva lidé přišli o život při ruském útoku na Černihiv na severu Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. O dvou obětech útoku ukrajinského dronu informoval gubernátor ruské Lipecké oblasti. Ukrajinské drony znovu napadly a zapálily sklad největšího ruského internetového prodejce Wildberries v Tambovské oblasti. Útok potvrdila společnost.

Putin přitvrzuje: Stát nově může převzít jakoukoli soukromou firmu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dá vládě pravomoc dočasně převzít správu a kontrolu nad kritickou infrastrukturou, kterou soukromí vlastníci dostatečně nechrání před ukrajinskými dronovými útoky a jinými hrozbami.

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".

Pákistán vyšetřuje požár nemocnice, při němž zemřelo 14 novorozenců

Nejméně 14 novorozenců zemřelo při středečním požáru ve státní nemocnici v pákistánském Islámábádu. Oheň zachvátil oddělení šestinedělí v největší veřejné nemocnici ve městě. Jedno dítě se podařilo zachránit, premiér Šáhbáz Šaríf nařídil okamžité vyšetření tragédie.

Požár v plynochemickém závodě na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí

Požár v plynochemickém závodě v Amurské oblasti na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí, včetně šesti Číňanů. Dalších devět Číňanů se pohřešuje. Přes 150 lidí zdravotníci ošetřili, 36 bylo převezeno do nemocnic. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters. Požár vypukl v úterý odpoledne a už se ho podařilo uhasit. Jeho příčinu agentury neuvedly.

Při požáru v pákistánské nemocnici zemřelo 14 novorozenců

Při požáru nemocnice v pákistánské metropoli Islámábádu zemřelo nejméně 14 novorozenců, informují agentury AFP či AP s odvoláním na místní úřady. Některá pákistánská média dříve psala o 15 obětech. Příčinou tragédie byla závada na klimatizaci.

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama