0 C
Czech
Čtvrtek 15. ledna 2026
Protext ČTKOd party kamarádů po důležité hráče v cestovním ruchu

Od party kamarádů po důležité hráče v cestovním ruchu

Praha 30. března 2024 (PROTEXT) – Spolek Disway pomáhá vozíčkářům cestovat. Mobilní aplikace Disway Trails přináší ověřené tipy na výlety pro osoby s hendikepem. Prozatím zahrnuje 23 celodenních tras a přes 140 přístupných zajímavých míst. Spolek Disway se zabývá poradenstvím, mapováním a poskytováním informací o přístupnosti objektů a tras pro hendikepované osoby. S nápadem přišel vozíčkář Jirka, když postrádal ověřené informace k naplánování obyčejného výletu s rodinou.

„Jirka Maule byl jeden z geniálních lidí. V 16 letech přetaktoval pionýra, aby jezdil tzv. „pořádně“, a tím se bohužel na doživotí upoutal na invalidní vozík. Jirka Maule později již jako špičkový programátor (tetrapelgik vozíčkář) měl sen, aby vozíčkáři v České republice i po světě mohli sdílet místa, která jsou skutečně bezbariérová a pro ně přístupná. Aby si volný čas, cestování a život se svou rodinou mohli užít stejně jako lidé bez omezení. Založil proto komunitní síť Disway,“ uvádí Milan Novotný, jeden ze zakládajících členů Disway.

„Díky Nadaci Vodafone jsme nastartovali komunitní portál pro sdílení uživatelských informací o navštívených místech právě lidmi s hendikepem. A kde jsme teď, po deseti letech našeho snažení? Definovali jsme potřeby našich cílových skupin a v uplynulých třech letech realizovali několik mezinárodních projektů. Ve zmapovaných lokalitách není vozík nebo berle problém, ať už jste vášnivý turista, nebo jen chcete najít bezbariérovou restauraci, pivovar nebo krásnou přírodní scenérii. Skvěle se nám spolupracovalo s národními parky. KRNAP i České Švýcarsko hledají možnosti, jak zpřístupnit přírodu také hendikepovaným,“ říká Marie Harcubová, která studovala na vozíku v USA a cestuje se svou maminkou po celém světe.

Spolek založil neformální česko-německou „Síť bez bariér“, která má v současné době přes 30 členů a její cíl je prostý: propojovat všechny subjekty, které mohou zlepšit cestování hendikepovaných a zkvalitnit jejich život. Členy sítě jsou města, obce, restaurace, hotely, památky i přírodní parky, ale také poskytovatelé veřejné dopravy v Česku i Sasku. Kdokoli se chce zapojit, je vítán.

Disway se snaží měnit myšlení lidí, ať už při budování nových staveb nebo plánovaných rekonstrukcí, protože jedině změnou přístupu lze dosáhnout zvýšení kvality života pro celou společnost. „Nahraďte schody nakloněnou rovinou nebo vybudujte nájezd! Nechceme ničit gotické památky, ale sami jsme si na středověkém hradě Grabštejn vyzkoušeli, že kde je vůle ke spolupráci, je i cesta pro vozíčkáře,“ říká vozíčkář Aleš Černohous, místopředseda spolku.

Ze změny přístupu nemá benefit pouze osoba na vozíku, ale i senioři, rodiče s kočárkem, nebo třeba cestovatel s kufrem, který s ním nebude muset drncat po schodech, ale pohodlně si ho díky nájezdu doveze až k recepci, nezadýchaný a s úsměvem.

Díky Síti bez bariér spolek navázal aktivní spolupráci s organizací CzechTourism a Středočeskou centrálou cestovního ruchu, se kterými minulý víkend navštívili veletrh cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World v Praze. Během přednášek a návštěvy stánku spolku se tisíce lidí přesvědčilo, že i osoby s hendikepem mohou cestovat. Mobilní aplikace Disway Trails je dále prezentována na setkáních, workshopech a prezentacích, které se konají ve spolupráci s jednotlivými kraji ČR a německým Saskem.

„V roce 2024, v rámci desetiletého výročí, bychom chtěli dovršit naše úsilí, které vzešlo z iniciativy jedné party kamarádů. V přímé spolupráci s Kontem bariéry a Pražskou organizací vozíčkářů chceme zaplnit naši aplikaci podrobnými daty a trasami výletů po celé ČR, aby se hendikepované osoby nebály vyrazit na výlet a netrávily volný čas pouze za obrazovkou počítače s vědomím, že ačkoliv je cíl jejich cesty uváděn online jako bezbariérový, může je potkat nepříjemné překvapení,“ říká Jana Panáčková Feixová, předsedkyně spolku Disway.

Pokud chcete úsilí spolku pomoci sledujte stránky www.disway.cz a https://trails.disway.org/cs

Bližší informace:

Jana Panáčková Feixová – manager@disway.org 

Aleš Černohous – ales@disway.cz

www.disway.cz

Za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Ústeckého kraje.

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Klimatické změny dopadají na zimní olympijské hry

Zimy jsou kratší, sněhu ubývá a organizátoři zimních olympijských her se čím dál víc spoléhají na umělé zasněžování. Klimatická změna výrazně ovlivňuje podmínky pro zimní sporty a bez zásadních změn budou budoucí olympiády v ohrožení.

Zoe Saldaña je nejvýdělečnější herečkou všech dob

Scarlett Johansson byla sesazena z trůnu. Zoe Saldaña se díky tržbám z třetího dílu Avataru stala nejvýdělečnější herečkou všech dob. Na vrchol ji vynesly role v největších filmových franšízách posledních let.

Grónská vláda uvedla, že Dánsko a spojenci zvýší vojenskou přítomnost u ostrova

Grónská vláda oznámila, že Dánsko ode dneška společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska v rámci slibu posílit obranu v Arktidě, píše agentura Reuters. Vojenské jednotky v oblasti absolvují výcvik, který je má připravit na operace v arktických podmínkách. Cílem cvičení je posílit akceschopnost Severoatlantické aliance v regionu a zvýšit jeho bezpečnost. Švédský premiér Ulf Kristersson na síti X následně oznámil, že někteří důstojníci švédské armády na arktický ostrov už přicestovali.

Oteplování zrychluje. Rok 2025 byl toho dalším důkazem

Loňský rok byl podle Světové meteorologické organizace (WMO) třetím nejteplejším v historii měření. Klimatičtí vědci očekávají, že tempo oteplování může překročit hranici 1,5 stupně Celsia stanovenou Pařížskou dohodou ještě před koncem desetiletí. To znamená o deset let dříve, než světoví lídři před 30 lety v Paříži při podpisu revolučního dokumentu předpokládali.

KOMENTÁŘ: Mise metaverse pohořela, otěže přebírá AI. Změní Meta zase název?

Společnost Meta oznámila další vyhazovy zaměstnanců. Práci ztratí přes tisíc lidí, a to zejména těch, kteří pracovali kolem virtuální reality a metaversu Horizon. Přitom právě metaverse měl být hlavní pýchou nové éry společnosti, teď ale Mark Zuckerberg znovu mění směr.

Trump ukázal prostředníček člověku, který na něj při návštěvě továrny pokřikoval

Americký prezident Donald Trump při návštěvě závodu automobilky Ford ve městě Dearborn v Michiganu reagoval na urážlivé pokřikování muže tím, že mu ukázal prostředníček a bezhlesně mu vulgárně odpověděl. Prezident takto podle deníku The Washington Post (WP) reagoval na pokřikování člověka, který ho označoval za "ochránce pedofilů". Bílý dům Trumpovu reakci považuje za odpovídající s ohledem na incident, který jí předcházel.

Írán: USA a Izrael mohou za smrt demonstrantů, USA hledají záminku k intervenci

Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael, že nesou odpovědnost za oběti protivládních protestů v Íránu. Americký prezident Donald Trump podle ní také podněcuje k násilí, ohrožuje suverenitu a bezpečnost Íránu a snaží se destabilizovat vládu, napsaly dnes agentury. Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí. Přes 18.100 lidí úřady zadržely, některým hrozí trest smrti.

Rusko znovu útočilo na Kyjev, v Rostově jedna oběť a ranění po ukrajinském útoku

Ruské drony během noci na dnešek zaútočily na Kyjev. Starosta hlavního města Vitalij Kličko nejprve informoval, že zásah dronu způsobil požár v jednom z bytů v šestnáctipodlažní obytné budově. Šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko ale později upřesnil, že požár s náletem nesouvisí a že příčiny se zjišťují. Ruský útok na ukrajinskou metropoli pokračoval i ráno, úřady vybízejí obyvatele, aby setrvali v úkrytech. Nálet ukrajinských dronů na Rostov na jihozápadě Ruska si vyžádal jednu oběť a čtyři raněné, oznámil gubernátor regionu.

Po pádu jeřábu na vlak zemřelo na severu Thajska 28 lidí, dalších 80 je zraněno

Nejméně 25 lidí dnes zemřelo a více než 80 dalších utrpělo zranění při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, který vykolejil a začal hořet. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na úřady, podle nichž pokračuje pátrání po dalších obětech.

EU zavádí přísnější kontrolu látek PFAS v pitné vodě

Evropská unie spouští první systematické sledování látek PFAS v pitné vodě. Tyto takzvané věčné chemikálie ohrožují zdraví lidí i přírodu, přesto se dosud běžně používaly v každodenních výrobcích. Nová pravidla mají přinést zlom.

Hrozí šok na trzích, varují odborníci. Ceny ropy rostou

Analytici a ekonomové varují před šokem na trzích z rostoucích cen ropy v důsledku geopolitického napětí. Tato komodita zaznamenala růst po americkém útoku na Venezuelu. Odborníci však mají obavy hlavně ze situace v Íránu. Pád režimu by mohl poškodit tamní produkci ropy a spustit inflační růst. Ceny ropy v posledních letech klesají kvůli nadprodukci.

Lukáš Dostál proměnil sázku z Instagramu ve splněný sen o NHL

Na začátku to vypadalo jako obyčejná internetová výzva, která má pobavit pár sledujících. Dva mladí Češi, Adam a Ondřej, si totiž vsadili na komentář od hráče NHL pod video z rozbruslení. Jenže místo rychle zapomenuté legrace z toho nakonec byla letenka, lístky na zápas a příběh, který se v hokejovém světě šíří s chutí dál.

Počet obětí protestů v Íránu roste, americký úder je na spadnutí

Masivní protesty v Íránu si vyžádaly už přes 2 500 obětí, uvedla aktivistická agentura Human Rights Activists News Agency. Hovoří se o možném pádu režimu. Americký prezident Donald Trump vyzval k pokračování protestů a prohlásil, že „pomoc už je na cestě". Teherán varoval před odvetou, Izrael je kvůli možnému americkému útoku ve stavu nejvyšší pohotovosti.

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama