Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Ocelárny Azovstal podle Ruska opustilo 1730 ukrajinských bojovníků

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Areál oceláren Azovstal v Mariupolu za posledních 24 hodin opustilo 771 ukrajinských bojovníků a od pondělí se tak vzdalo celkem 1730 mužů. V nové bilanci o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany. Šéf separatistické proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin dnes uvedl, že z Azovstalu odešla už více než polovina jeho obránců, počet ale neupřesnil. Kyjev to zatím nekomentoval. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

  Mezinárodní výbor červeného kříže (MVČK) oznámil, že jeho pracovníci začali už v úterý s registrací válečných zajatců z Azovstalu. Organizace informovala, že jich zatím registruje stovky, neuvedla však, kde jsou zadržováni. Proces registrace spočívá v tom, že zadržovaní vojáci uvedou své jméno, datum narození a jména nejbližších příbuzných, aby MVČK mohl kontaktovat jejich rodiny, napsala agentura AP.

  Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci, Kyjev se tomuto termínu vyhýbá a hovoří o evakuaci. Rozdílné jsou také uváděné počty ukrajinských vojáků, kteří ocelárny opustili.

  Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se za poslední den vzdalo 694 bojovníků, o den dříve to bylo 265. Celkově Azovstal od začátku týdne opustilo asi 80 zraněných ukrajinských vojáků, uvedla dnes agentura RIA Novosti.

  Přes 50 zraněných skončilo podle ruských úřadů v nemocnici, zbytek byl poslán na Donbas do bývalého trestaneckého tábora v Olenivce, kterou mají už od roku 2014 pod kontrolou proruské síly, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

  Ukrajina v úterý oznámila evakuaci 264 ukrajinských vojáků z Azovstalu, kteří skončili ve městě Novoazovsk na území samozvané Doněcké lidové republiky. Dalších 211 evakuovaných bylo podle Kyjeva převezeno do Olenivky u Doněcka.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS