7.1 C
Czech
Pátek 12. prosince 2025
ZprávyObčané Číny zabiti při bombovém atentátu v Pákistánu

Občané Číny zabiti při bombovém atentátu v Pákistánu

Ve městě Karáčí při bombovém atentátu přišli o život tři čínští občané v minibusu a pákistánský řidič, píše stanice BBC News. K útoku před univerzitním Konfuciovým institutem se přihlásila Balúčistánská osvobozenecká armáda. Zraněni byli nejméně čtyři další lidé. Jednalo se o první letošní sebevražedný útok povstalecké skupiny v Pákistánu na čínské občany, uvádí agentura Reuters. Podle dostupných informací za tím mohla stát studentka univerzity. 

Trojice čínských učitelů se v minibusu v úterý po polední přestávce vracela do univerzitního Konfuciova institutu v pákistánském městě Karáčí. U vchodu budovy čínské neziskové organizace, která nabízí jazykové a kulturní výukové programy, explodovala bomba.

Podle informací stanice BBC News se oběťmi útoku stala trojice čínských učitelů a pákistánský řidič. Další čtyři lidé v blízkosti exploze byli zraněni. 

K útoku se přihlásila Balúčistánská osvobozenecká armáda, separatistická ozbrojená skupina založena v Balúčistánu. Povstalci uvedli, že atentátníkem byla žena. 

„Podle našich informací žena nejspíše byla studentkou univerzity,” řekl šéf policie v Karáčí Ghulam Nabi Memon. 

Podezřelou ukazují záběry z kamerových systémů. Krátce před explozí u minibusu stála žena v černém s batohem. Výbuch byl údajně tak silný, že otřásal okenními tabulemi v celé budově. 

Válka o zdroje

Bombový útok namířený proti občanům Číny byl první takový incident v Pákistánu od loňského července a prvním atentátem provedeným ženou, píše agentura Reuters

Sebevražedný atentátník na severu země v minulém roce vyhodil do povětří autobus. Zemřelo 13 osob, včetně devíti Číňanů pracujících ve vodní elektrárně. 

K dalším útokům povstalců vůči čínským občanům dochází v Balúčistánu ve městě Gwádar. Nachází se zde Gwádarský přístav, významná součást projektů čínsko-pákistánského hospodářského koridoru. 

Separatisté bojují o zdroje a nerostné suroviny. Obvykle útočí na plynárenské objekty, infrastrukturu a bezpečnostní složky. Pravidelně útočí také na čínské zaměstnance. Představitelé Pákistánu ujišťují, že dělají vše, co je v jejich silách, aby projekty ochránili. 

Islámábád obviňuje z podpory povstalců Indii. Nové Dillí to však odmítá.

Reklama

Doporučujeme

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně

Severovýchod Japonska dnes zasáhlo další silné zemětřesení. Síla otřesu činila podle seismické agentury EMSC 6,7 stupně, stejný údaj uvedla i Japonská meteorologická služba. Japonský úřad také vydal varování před asi metrovými vlnami cunami, to ale po zhruba dvou hodinách zrušil. Japonské úřady podle agentury AP prozatím nezaznamenaly žádné hlášení o zraněných či vážných škodách. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři.

Thajský premiér rozpustil parlament, aby „vrátil moc lidu“

Thajsko míří k předčasným volbám. Premiér Anutin Čánvirakun oznámil rozpuštění parlamentu s tím, že „vrací moc lidem“. Jedná se o vyústění politických sporů v době ozbrojených střetů na hranici s Kambodžou.

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů

Slovenský prezident Peter Pellegrini vrátil parlamentu zákon, který ruší úřad na ochranu oznamovatelů. Vládní koalice Roberta Fica ho prosadila navzdory kritice menšinové opozice, Evropské komise i generální prokuratury. Opozice mezitím požádala ústavní soud, aby normu přezkoumal a před začátkem roku pozastavil její účinnost.

Ledecká zazářila v tréninku ve Svatém Mořici, pro Gisin letěl vrtulník

Ester Ledecká obsadila druhé místo ve čtvrtečním tréninku na sjezd ve Svatém Mořici. Po většinu dne vedla, až Joana Hählen se startovním číslem 56 zajela trať o třináct setin rychleji. Trénink přerušil vážný pád Michelle Gisin, kvůli němuž museli pořadatelé zastavit program a povolat vrtulník.

Jak vybrat vánoční stromek s ohledem na životní prostředí

Každé Vánoce se znovu objeví stejná otázka: je ekologičtější živý nebo umělý stromek? Odpověď ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Oba typy stromků mají svou vlastní ekologickou stopu a záleží na tom, odkud pocházejí a jak s nimi naložíme po svátcích.

Stát Washington zasáhly záplavy, úřady vyzvaly 100.000 obyvatel k evakuaci

Západní oblast amerického státu Washington zasáhly záplavy v důsledku vydatných dešťů, úřady vyzvaly k evakuaci na 100.000 obyvatel. Povodně podle nich mohou být katastrofické a život ohrožující. Guvernér Washingtonu Bob Ferguson vyhlásil stav pohotovosti a ke stejnému kroku vyzval federální vládu s cílem uvolnit širší pomoc. Guvernér rovněž mobilizoval Národní gardu. Úřad státu pro krizové řízení varoval, že povodně hrozí na nejméně 26 říčních tocích. Informuje o tom stanice CNN.

Letecký útok na nemocnici na západě Barmy si vyžádal nejméně 31 mrtvých

Letecký útok na nemocnici na západě Barmy si vyžádal nejméně 31 mrtvých, píše dnes agentura AFP s odvoláním na humanitárního pracovníka. Úder vedla vládnoucí vojenská junta, která v této zemi ležící v jihovýchodní Asii zintenzivňuje své útoky před blížícími se volbami.

Ukrajina napadla další tanker ruské stínové flotily

Ukrajinské námořní drony napadly v Černém moři další tanker patřící do ruské stínové flotily, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na anonymní zdroje v ukrajinské tajné službě SBU.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama