Tchajwanské úřady zadržely dvojici mužů, která přistála v člunu na ostrově Erdan v okresu Ťin-men. Otec se synem podle televize BBC tvrdí, že byli v Číně pronásledováni a uprchli na Tchaj-wan hledat svobodu. Tamní vládu podobné případy znepokojují, obává se totiž, že jde o součást strategie čínského „obtěžování“. Nešlo ani zdaleka o jediný takový případ, uvedla stanice CTV News.
Na Tchaj-wanu byl v úterý brzy ráno vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti. Důvodem však nebylo čínské námořnictvo ani stíhačky, ale malý dřevěný člun. Na palubě byli dva muži – otec se synem.
Taiwan arrests men who travelled from China in small boat https://t.co/a6lBKhVQfM
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 21, 2025
Tvrdí, že uprchli z provincie Fu-ťien, kde měli být pronásledováni, a že na Tchaj-wanu chtěli najít svobodu. Přistáli na malém ostrově asi pět kilometrů od čínského pobřeží, jenž patří k hlavnímu ostrovu demokraticky smýšlející země, kterou si Peking nárokuje jako odtrženou provincii.
Dvojice mužů z Číny byla zadržena pobřežní stráží. Tchaj-wan podezřívá komunistický stát z úmyslné provokace a obtěžování tím, že posílá na jeho břeh čínské migranty. Pobřežní stráž zdokumentovala už pět případů malých člunů s celkem 38 čínskými občany, které překonaly 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.
I minulý týden přistál na Tchaj-wanu otec se svým dospívajícím synem – vylodili se na severním cípu hlavního ostrova. Tento případ úřady překvapil, dvojice totiž překonala více než 100 kilometrů, aniž by byla odhalena. Pohybovala se přitom na rušné a přísně střežené mezinárodní lodní trase.
Přísné tresty za ilegální vstup
Loď byla tak malá, že ji nezachytil radar. Dostala se na břeh nepozorovaně, což vzbudilo značné obavy z nedostatečné bezpečnosti.
Ve stejné oblasti se 15. května vylodil i čínský influencer Shandong Kaige. Ten podrobně zdokumentoval svou cestu Tchajwanským průlivem, přičemž na pláži, kde se vylodil, zapíchl čínskou vlajku a vyfotil se s ní.
Úřady vyhodnotily záběry jako autentické, pořád ale není jasné, zda muž opravdu připlul, nebo přiletěl letadlem. Vrátil se však do Číny.
Tchaj-wan nebere tyto incidenty na lehkou váhu. Za ilegální vstup na ostrov hrozí trest odnětí svobody ve výši až pěti let a velké pokuty. Nyní k nim dochází na pozadí provokací, kdy čínské námořnictvo, stíhačky i pobřežní stráž opakovaně narušují tchajwanský vzdušný prostor.