2.9 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
Protext ČTKNový úsek D6 pomůže k plynulejší dopravě ve Středočeském kraji

Nový úsek D6 pomůže k plynulejší dopravě ve Středočeském kraji

Praha 9. září 2024 (PROTEX) – Dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary je zase o něco blíže dokončení. Silničáři totiž zprovoznili více než šesti kilometrový úsek na této trase, kdy část poslouží jako obchvat Krupé na Rakovnicku a naváže na už zprovozněný úsek, který končí u Krušovic. Stavba úseku začala předloni v březnu. Součástí je také přes osm set metrů dlouhá estakáda a několik mostů. Přípravu ale provázely komplikace, způsobené mimo jiné vypuknutím války na Ukrajině.

Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR: „Naštěstí se podařilo vše eliminovat v dostatečném předstihu tak, aby ta stavba nebyla prodloužena, to znamená samotná realizace více méně odpovídala tomu, jak jsme ji vysoutěžili a po dvou a půl letech ji můžeme uvést do provozu, což vzhledem k tomu, že se na této stavbě nacházela ta mostní estakáda o délce osm set metrů, považuji za velmi dobrý výsledek, protože to byl určitě kritický objekt v celé stavbě.“

Dálniční úsek nejen dopravně přiblíží Karlovy Vary Praze, ale zároveň významně pomůže také v rámci plynulosti dopravy ve Středočeském kraji.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Ta stavba má několik klíčových významů. Ten první je, že bude znamenat významnou úlevu pro všechny, kteří bydlí v Krupé, bude to zároveň znamenat výrazně bezpečnější infrastrukturu, protože právě na tom zmíněném úseku docházelo k častým dopravním nehodám, právě na křížení s železnicí a zároveň to bude znamenat zrychlení té cesty.“

Karel Bendl (ODS), radní pro dopravu Středočeského kraje: „My máme samozřejmě velmi hustou síť středočeských silnic a jsme tranzitní kraj. Nejsme ale jenom tranzitním krajem, ale jsme i tranzitním centrem, kdy Česká republika je i v Evropě takovou cestou, kde se kříží všechny možné směry, takže každé zvýšení té prostupnosti toho Středočeského kraje pomůže nejenom tedy tomu tranzitu, ale především těm obcím ve Středočeském kraji.“

Ze sto třiceti kilometrového spojení mezi hlavním městem a Karlovými Vary zbývá dokončit ještě šedesát tři kilometrů dálnice. Realizace podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) stále pokračuje.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „V tuhle chvíli rostou tři stavby na dálnici D6. Je to jednak přeložka u Hořesedel, přeložka u Hořoviček a staví se nově také úsek mezi Petrohradem a Lubencem. Zároveň budeme finalizovat soutěž na další úsek mezi Bošovem a Knínicemi. Na to by měl navázat pak v příštím roce výstavbou také úsek Knínice Žalmanov. To je ten nejbližší výhled.“

Úsek ve Středočeském kraji mezi Hořovičkami a Hořesedly by měl být hotový už příští rok. Část mezi Petrohradem a Lubencem by se pak měla zprovoznit v roce 2027. Dokončení celé dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary je plánováno na rok 2028.

Zdroj: POLAR televize Ostrava

 

 

Reklama

Doporučujeme

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama