-4.2 C
Czech
Středa 29. listopadu 2023

Putin: Rusko musí získat převahu na poli AI a vyvarovat se západních systémů

Rusko musí získat převahu na poli umělé inteligence (AI), prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Na konferenci v Moskvě také uvedl, že současná dominance západních technologických systémů v Rusku je nepřípustná a nebezpečná, a přislíbil, že brzy schválí novou strategii rozvoje umělé inteligence. Informovala o tom agentura TASS.

Kyjev: Rekordní počet dronů způsobil značné škody a zranil pět lidí

V sobotu nad ránem Kyjev zažil největší útok drony od začátku války. Rekordní počet až 75 íránských kamikadze dronů Šáhed způsobil značné poškození budov a zranil pět osob, včetně jedenáctileté dívky. Útok, který dosáhl vrcholu kolem východu slunce, byl proveden drony vypuštěnými z ruských oblastí Primorsko-Akhtarsk a Kursk, jak informovalo ukrajinské letectvo.

Nový domov pro sto tisíc knih

Sledujte nás na sítích

Hned úvodem je třeba ujasnit, že Jihočeská vědecká knihovna i přes svůj název zahrnuje jak fond studijní literatury, tak beletrii, takže plní i funkci běžné městské knihovny. Studijní část byla od roku 1990 umístěna v někdejším Muzeu dělnického revolučního hnutí, což byla budova sice zajímavá, ale postupně přestala vyhovovat svému účelu.

„Velkým problémem byl nedostatek prostoru zejména pro volný výběr knih. Knihy se objednávaly podle katalogu, a pak si je zájemce přišel vyzvednout. Byl to vlastně takový e-shop,“ líčí minulé zkušenosti ředitel Jihočeské vědecké knihovny Ivo Kareš a přidává informaci, že živý fond, tedy knihy, které se nejvíce půjčují, čítá 130 tisíc svazků, celkem jich mají přes milion. „Když si vybíráte nějaké zboží, máte často potřebu si ho pořádně prohlédnout, a totéž platí i pro knihy. Pokud nevíte přesně, jakou knihu chcete, je dobré, když se můžete porozhlédnout a knihy prolistovat,“ pokračuje Ivo Kareš.

V nové přístavbě jsou dlouhé metry polic, na kterých jsou knihy vystavené, a mezi regály jsou ostrůvky s křesílky, kde je možné si na chvíli sednout a knihy prohlížet.

Objednávání přes katalog ale zůstalo také zachováno. Kromě toho je elektronický katalog pro návštěvníky k dispozici v podobě dotykové obrazovky i přímo v knihovně. Tento systém má ještě jednu užitečnou funkci: nasměruje čtenáře pomocí jednoduchého plánku přímo tam, kde je kniha umístěna.

Byla to honička, ale dotace prošla

Myšlenka rozšíření knihovny nebyla nikterak nová, ale teprve s nástupem nového ředitele Ivo Kareše v roce 2012 dostala konkrétní obrysy, a hlavně se na projektu začalo pracovat. Nejprve bylo potřeba přesvědčit zřizovatele, jímž je Jihočeský kraj, poté hledat finance.

„Podařilo se nám trefit do doby, kdy byl vyhlášen integrovaný regionální operační program, který byl zaměřený speciálně na knihovny. Byla to pak trochu honička, abychom stihli všechny termíny,“ vzpomíná na rok 2014, kdy se s přípravami reálně začalo, Ivo Kareš. „Musely se vyřešit nějaké majetkové záležitosti z hlediska pozemků, vypsat architektonická soutěž, připravit projekt a pak podat žádost. Teprve v průběhu procesu jsme zjistili, že musíme také vybudovat parkoviště a rozšířit silnici, která k němu vedla. To byly náklady navíc, které už nebylo možné financovat z operačního programu.“

Dotace z Integrovaného regionálního programu (IROP) byla odsouhlasena v roce 2018, stavět se začalo na jaře 2019. Kromě přístavby, která vznikla v těsném sousedství bývalého muzea, šla část peněz i na stavební úpravy bývalých prostor. Obě části jsou propojené tak, že návštěvník si přechod z jedné do druhé budovy vůbec neuvědomí.

Celkové výdaje činily 168 milionů korun, z toho dotace IROP se spoluúčastí státu byla ve výši 105 milionů. Zřizovatel, Jihočeský kraj, uhradil 63 miliony korun.

Nejen krásná, ale i chytrá budova

Vítězem architektonické soutěže byla firma Kuba & Pilař architekti. Jejich návrh rozšířil knihovnu formou „levitující“ jednopodlažní dostavby, která je s původním objektem spojena pouze v místě bývalého vstupu. Realizace přístavby a rekonstrukce prvního nadzemního podlaží stávající budovy umožnila vytvoření prostoru právě pro to nejdůležitější, volný výběr knih.

Přístavba byla otevřena v dubnu loňského roku a akce se zúčastnil i náměstek jihočeského hejtmana pro kulturu Pavel Hroch. Říká, že je s výsledkem spokojen a přisuzuje velké zásluhy současnému řediteli Ivo Karešovi. „Byl jsem u poklepání základního kamene i u přestřižení pásky a otevření nové části knihovny, což se stává málokterému politikovi. Podařilo se nám vytvořit dílo, které bude sloužit nejen návštěvníkům Českých Budějovic, protože plní i takzvanou regionální funkci.“

Kromě toho, že je vnitřní prostor nové přístavby už na první pohled velmi příjemné místo, může se pochlubit i řadou technických vychytávek. Celá budova je prostě „chytrá“. Světlíky propouští ze stropu dostatek světla, takže se ušetří na osvětlení. Pokud ale hodně svítí slunce, automaticky je zatáhne roleta. Podobně chytré jsou i žaluzie podél prosklených stěn, také reagují na světlo a automaticky se naklápějí. V přístavbě není klimatizace, ale její funkci zajišťuje aktivace betonového jádra. Laicky řečeno, strop je vyplněný skleněnými trubičkami s vodou, které v létě chladí a v zimě hřejí.

Jihočeši dokážou dotační peníze využít

Náměstek Pavel Hroch považuje obecně operační programy za velmi užitečný nástroj. Jihočeský kraj díky finančním prostředkům z tohoto zdroje mohl realizovat v posledních letech řadu akcí, na které by peníze z krajského rozpočtu nestačily.

A další investice se připravují. „Například v letošním roce bude dokončena významná investice ve Strakonicích. Jde o Muzeum středního Pootaví, což je investice za 140 milionů korun. Obnáší rekonstrukci hradu a vybudování nových expozic, mimo jiné výrobce motocyklů ČZ Strakonice nebo dudácké,“ říká Pavel Hroch a dodává, že by byl rád, kdyby i nový operační program na kulturu nezapomínal.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proč budou výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2024 tak klíčové pro průběh ukrajinské války?

Situace na Ukrajině zůstává významným tématem v mezinárodní politice, přičemž jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj konfliktu jsou nadcházející americké prezidentské volby. Vysoce postavený činitel americké diplomacie vyjádřil názor, že ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebudou známy výsledky těchto voleb. Tato perspektiva odráží obavy z možné změny postoje Washingtonu k podpoře Kyjeva v případě návratu bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Indické záchranné týmy se dostaly k 41 dělníkům uvězněným v zříceném tunelu v Himálaji

Indické záchranné týmy se po 17 dnech úspěšně dostaly k 41 dělníkům, kteří byli uvězněni v zříceném tunelu v Himálaji. Dělníci, kteří pocházejí z nejchudších států Indie a pracují za nízkou mzdu, byli uvězněni v 4,5 kilometru dlouhém tunelu ve státě Uttarakhand od 12. listopadu, kdy došlo k jeho zřícení.

Soud rozhodl, že Slovensko diskriminovalo Romku při výuce během covidu-19

Slovensko podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu diskriminovalo romskou žákyni, když ji nezajistilo přístup ke vzdělání po přerušení prezenčního vyučování v době epidemie nemoci covid-19. Dívce soud přiznal odškodné 3000 eur (73.000 korun). Začátkem listopadu o tom rozhodl Okresní soud v Prešově. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje; úřad během soudního líčení tvrzení žalobkyně o diskriminaci odmítl.

Soudní spor Meghan Markle a její nevlastní sestry Samanthy pokračuje, soud se uskuteční v listopadu 2024

Samantha Markle, nevlastní sestra Meghan Markle, pokračuje ve svém soudním sporu proti ní. Samantha, které je 59 let, tvrdí, že Meghan ji očernila, když v rozhovoru pro Oprah Winfrey prohlásila, že vyrůstala jako jedináček. Samantha se domáhá odškodnění ve výši 75 000 dolarů. Soudní přelíčení bylo naplánováno na listopad 2024 v Tampě na Floridě.

Ukrajina chystá změny v odvodu branců, aby udržela bojeschopnost

Ukrajina chystá změny v odvodu branců ve snaze udržet svou bojeschopnost. S odvoláním na ukrajinské činitele to napsal deník The Guardian, podle něhož Kyjev hodlá začít využívat komerční náborové firmy k cílenějším odvodům. Smyslem je ujistit brance o jejich nasazování do rolí, které odpovídají jejich dovednostem, a neposílat je jednoduše přímo na frontu. Ukrajina se brání ruské invazi už více než rok a devět měsíců.

Dva teenageři u soudu čelí obvinění z brutální vraždy šestnáctileté transgender dívky

Dva šestnáctiletí mladiství, identifikováni jako "Dívka X" z Warringtonu v Cheshire a "Chlapec Y" z Leigh v Greater Manchesteru, čelí obvinění z brutální vraždy 16leté Brianny Ghey. Brianna, narozená jako chlapec a žijící jako dívka, byla nalezena v parku ve Warringtonu s 28 bodnými ranami do hlavy, zad, krku a hrudníku, což vedlo k vykrvácení. O případu informují Sky News a Daily Record.

DOPORUČUJEME

Společnost Henniges Automotive oficiálně jmenovala Lindu Hellebuyckovou finanční ředitelkou

Auburn Hills (Michigan) 28. listopadu 2023 (PROTEXT/PRNewswire) -  Společnost Henniges Automotive oficiálně jmenovala Lindu Hellebuyckovou finanční ředitelkou (CFO) společnosti. Tuto pozici dosud zastávala dočasně...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proč budou výsledky amerických prezidentských voleb v roce 2024 tak klíčové pro průběh ukrajinské války?

Situace na Ukrajině zůstává významným tématem v mezinárodní politice, přičemž jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj konfliktu jsou nadcházející americké prezidentské volby. Vysoce postavený činitel americké diplomacie vyjádřil názor, že ruský prezident Vladimir Putin neuzavře mír na Ukrajině, dokud nebudou známy výsledky těchto voleb. Tato perspektiva odráží obavy z možné změny postoje Washingtonu k podpoře Kyjeva v případě návratu bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Indické záchranné týmy se dostaly k 41 dělníkům uvězněným v zříceném tunelu v Himálaji

Indické záchranné týmy se po 17 dnech úspěšně dostaly k 41 dělníkům, kteří byli uvězněni v zříceném tunelu v Himálaji. Dělníci, kteří pocházejí z nejchudších států Indie a pracují za nízkou mzdu, byli uvězněni v 4,5 kilometru dlouhém tunelu ve státě Uttarakhand od 12. listopadu, kdy došlo k jeho zřícení.

Soud rozhodl, že Slovensko diskriminovalo Romku při výuce během covidu-19

Slovensko podle zatím nepravomocného rozhodnutí soudu diskriminovalo romskou žákyni, když ji nezajistilo přístup ke vzdělání po přerušení prezenčního vyučování v době epidemie nemoci covid-19. Dívce soud přiznal odškodné 3000 eur (73.000 korun). Začátkem listopadu o tom rozhodl Okresní soud v Prešově. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje; úřad během soudního líčení tvrzení žalobkyně o diskriminaci odmítl.

COP28 proběhne ve válečných kulisách pod taktovkou ropné velmoci

Přípravy klimatického summitu COP28 jsou v plném proudu. Tato událost, na níž se budou jednání točit kolem odklonu od těžby fosilních paliv, přechodu na obnovitelné zdroje a financování rozvojových států, je považována za klíčovou ve snaze udržet globální oteplování pod hranicí dvou stupňů. Aktivisté však nesouhlasí s tím, že ji má pod palcem jeden z největších producentů ropy.

Soudní spor Meghan Markle a její nevlastní sestry Samanthy pokračuje, soud se uskuteční v listopadu 2024

Samantha Markle, nevlastní sestra Meghan Markle, pokračuje ve svém soudním sporu proti ní. Samantha, které je 59 let, tvrdí, že Meghan ji očernila, když v rozhovoru pro Oprah Winfrey prohlásila, že vyrůstala jako jedináček. Samantha se domáhá odškodnění ve výši 75 000 dolarů. Soudní přelíčení bylo naplánováno na listopad 2024 v Tampě na Floridě.

Ukrajina chystá změny v odvodu branců, aby udržela bojeschopnost

Ukrajina chystá změny v odvodu branců ve snaze udržet svou bojeschopnost. S odvoláním na ukrajinské činitele to napsal deník The Guardian, podle něhož Kyjev hodlá začít využívat komerční náborové firmy k cílenějším odvodům. Smyslem je ujistit brance o jejich nasazování do rolí, které odpovídají jejich dovednostem, a neposílat je jednoduše přímo na frontu. Ukrajina se brání ruské invazi už více než rok a devět měsíců.

Dva teenageři u soudu čelí obvinění z brutální vraždy šestnáctileté transgender dívky

Dva šestnáctiletí mladiství, identifikováni jako "Dívka X" z Warringtonu v Cheshire a "Chlapec Y" z Leigh v Greater Manchesteru, čelí obvinění z brutální vraždy 16leté Brianny Ghey. Brianna, narozená jako chlapec a žijící jako dívka, byla nalezena v parku ve Warringtonu s 28 bodnými ranami do hlavy, zad, krku a hrudníku, což vedlo k vykrvácení. O případu informují Sky News a Daily Record.

Finsko by podle premiéra mohlo zavřít i poslední přechod na hranici s Ruskem

Finsko je podle premiéra Petteriho Orpa připraveno přijmout v blízké budoucnosti další opatření na hranicích s Ruskem, odkud v posledních týdnech přichází zvýšený počet migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí. Orpo to dnes prohlásil na společné tiskové konferenci se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem. Uvedl přitom, že by Finsko mohlo uzavřít i poslední otevřený přechod s Ruskem, pokud to bude potřeba.