Francouzská policie zadržela novinářku Ariane Lavrilleux v souvislosti s reportáží z roku 2021. Podle ní Egypt využíval francouzské zpravodajské služby k útokům na civilisty a jejich zabíjení. Informuje o tom BBC, France 24 a další servery.
Policie údajně 19. září prohledala dům Ariane Lavrilleux a později ji zatkla a vzala do vazby. Její právník uvedl, že novinářka byla vyslýchána v rámci vyšetřování ohrožení národní bezpečnosti.
French police arrest reporter over leaked secrets https://t.co/YBO4ANTJgm
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 20, 2023
Amnesty International Francie toto zatčení odsoudila, píše BBC. „Jsme velmi znepokojeni,“ řekla Katia Roux z Amnesty International. „Uvěznit novinářku do policejní vazby za to, že dělá svou práci, navíc za to, že prozradila informace veřejného zájmu, by mohlo znamenat ohrožení svobody tisku a důvěrnosti zdrojů.“
Reportérku údajně vyslýchají policisté z francouzské zpravodajské služby – Generálního ředitelství pro vnitřní bezpečnost (DGSI).
Její článek z roku 2021 cituje uniklé utajované dokumenty. Egyptská vláda podle nich využívala francouzské zpravodajské služby k bombardování a zabíjení pašeráků na egyptsko-libyjské hranici v letech 2016 až 2018.
Podle reportáže se francouzské síly podílely na „nejméně 19 bombových útocích“ proti civilistům. Zveřejnil ji francouzský web pro investigativní žurnalistiku Disclose.
Disclose uvedl, že francouzské orgány za prezidentství Françoise Hollanda a Emmanuela Macrona byly „neustále informovány“ o vývoji událostí pracovníky „několika vojenských útvarů“.
Státní tajemství versus právo na informace
V době zveřejnění médium připustilo, že zpráva obsahuje státní tajemství. Uvedlo však, že je sdílí „ve jménu základního principu demokracie: práva na informace“.
„Pojem ‚utajované informace‘ nemůže být použit k ochraně kampaně svévolných poprav civilistů,“ uvedl Disclose. Server rovněž přiznal, že zveřejněním zprávy vědomě riskuje, že „poruší zákon“.
„Jsem zděšena a znepokojena eskalací útoků na svobodu informovat a donucovacími opatřeními proti novinářce,“ řekla podle France 24 Virginie Marquet, právnička Lavrilleux a Disclose.
Po zveřejnění článků podalo francouzské ministerstvo ozbrojených sil právní stížnost pro „porušení národního obranného tajemství“.
Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzval k propuštění jejich kolegyně. Požádal o zastavení všech trestních vyšetřování proti ní. Policie by se podle výboru měla zdržet výslechů ohledně jejích zdrojů.
„Novináři musí mít možnost svobodně informovat o otázkách národní obrany a bezpečnosti. Vyslýchání novinářů ohledně jejich důvěrných zdrojů na ně vyvíjí neoprávněný nátlak. Mohlo by mít mrazivý účinek na zpravodajství v oblasti obrany,“ uvedl Attila Mong, zástupce CPJ pro Evropu.