EkonomikaNová varianta covid-19 zamávala s akciemi obchodních domů právě na Black Friday

Nová varianta covid-19 zamávala s akciemi obchodních domů právě na Black Friday

Akcie provozovatelů obchodních domů v USA v pátek klesly. Stalo se tak kvůli zprávám o nové variantě covid-19, takzvané africké mutaci, která může být odolná vůči stávajícím vakcínám.

Už tak dost velké potíže plynoucí z nízké návštěvnosti kamenných obchodů a nedostatku zásob zhoršil strach z nové mutace viru covid-19.

Černý pátek, který tradičně zahajuje vánoční nákupní sezónu, se stal pro maloobchodníky měsíční událostí. Ti totiž bojují o přežití kvůli problémům s dodavatelským řetězcem a velkým tlakem na pracovní síly. Zároveň čelí tomu, že zákazníci od začátku pandemie raději nakupují online.

Akcie řetězce Macy’s se propadly o 6 %, zatímco akcie Kohl’s Corp či Nordstrom Inc klesly o 3,5 %. Nová varianta covid-19 podnítila zpřísnění opatření na hranicích států Evropské unie, Británie a dalších zemí. Investoři se tak obracejí k bezpečnějším aktivům.

O variantě, která byla zjištěna v Jihoafrické republice, Botswaně a Hong Kongu, se zatím ví jen málo. Vědci ale tvrdí, že má neobvyklou kombinaci mutací, může se vyhýbat imunitním reakcím a být více nakažlivá. „Stav paniky kolem nové varianty COVID je hroznou zprávou pro maloobchodníky, kteří doufali, že lidé na Černý pátek přijdou do jejich obchodů nakoupit za výhodné ceny,“ řekl Russ Mould, investiční ředitel společnosti AJ Bell.

Hranice se opět uzavírají

Objev nové varianty koronaviru vyvolal v pátek celosvětový poplach. Země si pospíšily s pozastavením cestování z jižní Afriky a akciové trhy na obou stranách Atlantiku utrpěly největší propady za více než rok.

Spojené státy s účinností od pondělí omezí cestování z Jihoafrické republiky, kde byla nová mutace objevena a sousedních zemí. Kanada jde ještě dále. Uvedla, že uzavírá své hranice s těmito zeměmi po zákazech letů vyhlášených Británií, Evropskou unií a dalšími.

Američtí maloobchodníci s oblečením Guess, American Eagle Outfitters, Abercrombie & Fitch, Nike, Gap či Lululemon Athletica se na akciích propadly o 2 až 6, 6 %. „S tím, jak se lidé vracejí do kamenných obchodů, aby nakoupili s předstihem na vánoční svátky, poptávka po klasických dnech nákupní špičky klesá“, říká Rob Garf, viceprezident a generální ředitel maloobchodu Salesforce.

Maloobchodní index S&P se propadl o 0,2 % a opustil tak historické maximum právě minulý týden. „Dnes by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby byl virus důvodem k prodeji některých maloobchodních akcií. Alespoň do doby, než získáme více informací o této nové variantě“, uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA Research v New Yorku.

Největší světová e-commerce společnost Amazon.com naopak posílila o 0,6 %.

Doporučujeme

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.

Nolanova Odyssea sbírá první nadšené reakce

Nová Odyssea Christophera Nolana má za sebou první projekce a reakce jsou zatím výrazně nadšené. Velkolepá adaptace slavného Homérova eposu dorazí do kin 17. července a už teď se o ní mluví jako o jedné z filmových událostí léta. V hlavních rolích se představí Matt Damon, Anne Hathaway, Tom Holland, Zendaya, Robert Pattinson, Lupita Nyong’o nebo Charlize Theron.

Ženu podezřelou z bombového útoku v Monaku našli mrtvou na Ukrajině

Žena podezřelá z bombového útoku v Monaku, při němž byli zraněni ukrajinský podnikatel Vadym Jermolajev a členové jeho rodiny, byla nalezena mrtvá na Ukrajině. Podle ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) zemřela střelnými ranami do hlavy. V souvislosti s její smrtí byli zadrženi dva muži, z nichž jeden je důstojníkem ukrajinského ministerstva obrany.

Vzácné houby pomáhají obnovovat deštný prales na odlehlém atolu Palmyra

Obnova původního pralesa na tichomořském atolu Palmyra, korálovém ostrovním prstenci, který obklopuje mělkou lagunu, nezávisí jen na výsadbě stromů. Klíčovou roli hrají také vzácné půdní houby, bez kterých se zdejší dřeviny nedokážou uchytit. Nový výzkum ukazuje, že právě tento skrytý vztah může rozhodnout o úspěchu rozsáhlé obnovy tamní přírody.

Ukrajina vyslala na moskevský region přes 430 dronů, uvedl primátor Moskvy

Ukrajina během noci na dnešek vyslala na moskevský region přes 430 dronů. Na síti Telegram to oznámil primátor ruské metropole Sergej Sobjanin. O případných škodách se nezmínil. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci zaútočila na dva závody spojené s ruským vojensko-průmyslovým komplexem v Brjanské oblasti. Terčem ukrajinských dronových útoků se stalo také osm tankerů ruské "stínové flotily" v Azovském moři, informovala agentura Reuters.

Spekulace jsou u konce. Microsoft zahájil historickou restrukturalizaci herní divize

Microsoft ukončil spekulace a zahájil největší restrukturalizaci herní divize v historii. Opatření zahrnuje propuštění tisíců zaměstnanců, výrazné zmenšení herní divize a odchod čtyř známých studií z portfolia společnosti. Celkem přijde o místo skoro 5 000 zaměstnanců, z toho část byla propuštěna okamžitě. Informují o tom CNET a Forbes.

Sesuv půdy v Číně připravil o život pět lidí, bouře a povodně mají 15 obětí

Čína se potýká s důsledky extrémních srážek a bouří. Sesuv půdy na severozápadě zasypal přes 30 lidí a nejméně pět z nich usmrtil, zatímco silné bouřky v centrální části země si vyžádaly nejméně 15 mrtvých a stovky zraněných. Na jihu přišli kvůli povodním čtyři lidé o život a desetitisíce obyvatel se kvůli povodním také musely evakuovat. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Rusko rozsévá balistický teror. Zelenskyj jede do Turecka žádat o pomoc spojence

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Turecku naléhat na spojence, aby dodali systémy protivzdušné obrany. Kyjev je totiž naléhavě potřebuje k ochraně civilní infrastruktury před ruskými balistickými raketami. Zatímco drony obránci dokážou zneškodnit, balistické rakety dál rozsévají zkázu. Zelenskyj chce rovněž před americkým prezidentem Donaldem Trumpem zdůraznit úspěchy ukrajinských dronových útoků v hloubi Ruska.

Spotřeba paliv v Indii v červnu klesla

Indická spotřeba paliv v červnu meziměsíčně klesla o 3,7 procenta na 19,42 milionu tun. Slabší poptávka se projevila u benzinu, nafty, topného oleje i některých průmyslových produktů. Ve srovnání s loňským červnem byla celková spotřeba nižší o 3,1 procenta.

Tanker v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil

Lodní doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje, napětí však nepolevuje. Ropný tanker u pobřeží Ománu zasáhl neznámý projektil. Teherán se k útoku nepřihlásil, íránská státní média však upozornila, že plavidlo se odklonilo od schválené trasy a ignorovalo varování. Na lodi vypukl požár, nebyly však hlášeny oběti ani zranění. Írán dál upevňuje kontrolu nad průlivem.

Kanada chce až 12 ponorek od německé společnosti TKMS

Kanada si vybrala německou společnost ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) jako dodavatele až 12 konvenčních ponorek. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. Kanadský premiér Mark Carney to označil za největší vojenskou zakázku v historii své země. Německý kancléř Friedrich Merz v prohlášení uvedl, že kanadské rozhodnutí je silným signálem transatlantické a evropské spolupráce v obranném průmyslu.

Sylvester Stallone slaví 80. narozeniny

Sylvester Stallone patří k hercům, kteří dokázali vytvořit postavy, které přesáhly samotné filmy. Rocky Balboa a John Rambo z něj udělali jednu z nejvýraznějších tváří akčního filmu a popkultury. Americký herec, scenárista a producent dnes slaví 80. narozeniny a dál zůstává pracovně aktivní.

KOMENTÁŘ: Největší zahraniční věřitel USA má problém. Jen padá a nikdo neví, co s tím

Letošní vzedmutí dolaru se stává velkým problémem pro Japonsko. Jen oslabil vůči americké měně na nejnižší hodnotu od osmdesátých let, což prodražuje import klíčových surovin do země. Japonsko teď hledá způsob, jak slábnutí měny zastavit.

Ukrajinské útoky poškodily přístavy Vysock a Usť-Luga, Sevastopol neměl dodávky

Ukrajinské dronové útoky dnes poškodily ruské přístavy Vysock a Usť-Luga v Baltském moři, dvě rafinerie a dočasně také připravily o elektřinu Sevastopol, největší město na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž při dalších ukrajinských úderech zemřel nejméně jeden člověk a několik dalších bylo zraněno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama