Nová libanonská vláda získala ve středu po projevu premiéra Nawáfa Saláma v parlamentu důvěru. Slíbil, že prosadí hospodářské a finanční reformy a zahájí jednání s Mezinárodním měnovým fondem. Informovala o tom agentura Reuters či server Al-Jazeera.
Salámova vláda získala v úterý podporu 95 zákonodárců ve 128členném parlamentu. V projevu, který přednesl vysoký zákonodárce Mohammed Raad, ji podpořila i skupina Hizballáh.
Prime Minister #NawafSalam’s government gained the confidence of 95 MPs of the 128-strong parliament on Wednesday at the end of the two-day debate of its policy statement.
— This is Beirut (@ThisIsBeirut_) February 26, 2025
By @ChelseaAlArif pic.twitter.com/fdqegGJKvJ
Libanonská politická scéna se převrátila naruby poté, co byl Hizballáh, dlouho dominantní hráč v libanonské politice, v loňské válce s Izraelem těžce zasažen.
Politické prohlášení nové vlády odráží tento posun a neobsahuje formulace používané v předchozích letech, které byly považovány za legitimizaci role Hizballáhu při obraně Libanonu.
Nová libanonská vláda je složena z lidí, kteří stojí mimo politiku. Svůj program předložila parlamentu, v němž „stále dominují strany obviňované z toho, že téměř přivedly zemi k bankrotu“, uvedla Zeina Khodr z libanonské televize Al-Jazeera.
„Nová vláda nedala Hizballáhu status jediného legitimního ozbrojeného subjektu vedle armády. Nastává éra po Hizballáhu.“
Prioritou je vyvést zemi z hluboké ekonomické krize
„Budeme pracovat na vyřazení Libanonu z šedé listiny a zahájíme jednání s Mezinárodním měnovým fondem,“ řekl Salám parlamentu před hlasováním. „Vkladatele postavíme na první místo našich priorit.“
Libanon se od roku 2019 nachází v hluboké hospodářské krizi. Jeho finanční systém se zhroutil pod tíhou obrovských státních dluhů, což v roce 2020 způsobilo platební neschopnost státu a zmrazení úspor běžných vkladatelů v bankovním systému.
Země sestavila 8. února novou vládu, a to po neobvykle přímém zásahu USA, který ji měl přiblížit k přístupu k finančním prostředkům na obnovu po ničivé válce mezi Izraelem a Hizballáhem.
Ministr financí Yassine Jaber řekl agentuře Reuters, že v březnu by měla Libanon navštívit mise MMF. Bejrút dosáhl s MMF návrhu dohody o financování již v roce 2022. Ovšem pod podmínkou reforem, které se úřadům nepodařilo splnit.