Protext ČTKNová éra v solárních inspekcích díky FVE na MAX!

Nová éra v solárních inspekcích díky FVE na MAX!

Praha 24. července 2024 (PROTEXT) – Maximální výkon a minimum starostí, to přináší služba FVE na MAX, kterou právě spustila společnost DroneTech. Jedná se o jedinečné a efektivní řešení v monitorování a optimalizaci fotovoltaických elektráren. Pro malé i velké průmyslové elektrárny to znamená úsporu času a nákladů. Inspekce, kterou provádí pomocí průmyslových dronů a vyhodnocuje umělou inteligencí, je nesrovnatelně rychlejší, efektivnější a hlavně přesnější. Tato služba nemá v Evropě konkurenci.

FVE na MAX je spojení expertního know-how, špičkových průmyslových dronů a moderního AI systému. Službu mohou využít, jak velké průmyslové elektrárny o velikosti několika tisíců panelů, tak domácnosti, které si nainstalovaly menší FVE na svůj rodinný dům. „Vytvořili jsme něco unikátního, protože jsme přesvědčeni, že technologie mění svět k lepšímu a jsou tady od toho, aby lidem usnadnily život. Nejnovější trendy v technologickém světě pravidelně sledujeme, ale zároveň je formujeme a implementujeme,” sděluje Ondřej Staněk, majitel společnosti DroneTech, která službu FVE na MAX uvedla na český trh.

FVE na MAX svojí metodou dokáže odhalit několikanásobně více závad, než umožňují aktuální postupy na trhu, a poskytnout tak reálný odhad ztrát. „Z našich realizací vyplývá, že odhalíme 7,97krát více závad než všechny dosavadní metody. Najdeme anomálie, které snižují výkon FVE průměrně o 2,69 %, což může u starší elektrárny s instalovaným výkonem 1 MWp znamenat ztrátu až 400.000 Kč ročně,“ vysvětluje Staněk.

Tato jedinečná služba pomáhá s optimalizací výkonu při efektivním plánování údržby fotovoltaické elektrárny. „Díky online reportu získají naši zákazníci jednoduše přehled o stavu jejich elektrárny, které lze v online prostředí používat na počítači, telefonu nebo tabletu. Najdou zde všechny identifikované závady, rozdělené do kategorií dle jejich závažnosti pro lepší plánování oprav, dostanou i schéma, kde se problematické panely nacházejí a nechybí zde ani odhadovaný výčet ušlého zisku,“ dodává Ondřej Staněk.

Sběr dat pomocí dronů

Sběr dat probíhá pomocí profesionálních poloautonomních dronů, které jsou vybaveny speciálními typy kamer a snímačů. Jedná se o drony od 900gramových až po velké se vzletovou hmotností přes šest kg. Vybaveny jsou termálními a multispektrálními kamerami a speciálními snímači pro průmyslové využití a jejich senzory zachytí každý kritický bod a závadu na solárních panelech. Pro provoz těchto dronů je nutné oprávnění vydané Úřadem pro civilní letectví. Konkrétně se jedná o Oprávnění k letu v kategorii Specific.

Pořizování snímků pomocí dronů je časově nesrovnatelně méně náročné než pomocí lidské síly. „Při inspekci elektrárny se 7000 panely na střeše průmyslové haly počítal zadavatel původně s tím, že kontrola prováděna běžnou technikou zabere několik dní. Nám trvalo nasbírat data za zhruba 60 minut. To vše za konstantních světelných podmínek a bez bezpečnostního rizika pro personál,“ uvádí Martin Doležal, technický ředitel FVE na MAX. Díky dronům dostává klient konzistentní data při stejných podmínkách, kdy je stejný osvit, stejná teplota, stejná poloha slunce. Nezanedbatelnou výhodou je i bezpečnost při pořizování dat, kdy se musí nafotit panely na nedostupných místech, např. na střeše.

AI v hlavní roli

Data se vyhodnocují a analyzují pomocí pokročilé umělé inteligence a sofistikovaných algoritmů, které přinášejí přesné výsledky a odhalí a lokalizují anomálie na panelech. Majitel elektrárny pak dostane jasnou informaci o poškození, typech chyb nebo neefektivně fungujících panelech.

 

Zdroj: Vanilla PR

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Hrozí bitcoinu výrazný propad? Dubnový růst nemá pevné základy, varují analytici

Dubnový růst bitcoinu, během kterého se největší kryptoměna světa dostala z ceny 66 000 dolarů až na 79 000 dolarů, může podle analytiků stát na velmi křehkých základech. Data naznačují, že příznivý vývoj nebyl podpořen reálnou poptávkou investorů, ale především spekulativním obchodováním na futures trzích, přičemž makroekonomické podmínky se spíše zhoršují.

Na Krétě jsou desítky účastníků flotily, které dříve zadržel Izrael

Na Krétě se vylodily desítky propalestinských aktivistů, které Izrael ve čtvrtek zadržel při zásahu proti flotile směřující do Pásma Gazy. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje na místě. Při čtvrtečním zásahu Izrael zadržel nejméně 175 účastníků flotily a tvrdil, že je předá Řecku, jehož ministerstvo zahraničí potvrdilo ochotu přijmout je na svém území.

Rusko znovu zaútočilo na Oděskou oblast, Ukrajina na ruský přístav Tuapse

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na jihoukrajinskou Oděskou oblast, která cílem dronových náletů byla i během předchozích nocí. Podle záchranářů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Naopak ukrajinské drony počtvrté během dvou týdnů zaútočily na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.

Bývalá vůdkyně Myanmaru Su Ťij se podle armády vrací do domácího vězení

Bývalou vůdkyni Myanmaru Aun Schan Su Ťij přesunula armáda z vězení do domácího vězení. Tento krok přichází po letech izolace, bez přímého kontaktu s rodinou. Není ale jasné, zda jde o skutečné uvolnění, nebo jen symbolické gesto.

Útočník na Židy v Londýně byl evidován v protiteroristickém programu, potvrdila policie

Muž podezřelý z antisemitského teroristického útoku v severním Londýně byl již dříve evidován v britském protiteroristickém programu Prevent. Potvrdila to britská policie.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford opustí Blízký východ, vydá se zpět do USA

Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford v příštích dnech vypluje z Blízkého východu a vydá se zpět do Spojených států. Sníží se tím vojenská přítomnost Američanů v regionu v době války s Íránem. S odvoláním na americké představitele to napsal deník The Washington Post (WP). Návrat je očekávanou úlevou pro zhruba 4500 námořníků, kteří na lodi strávili deset měsíců. Plavidlo se na moři potýkalo s řadou problémů a nutně potřebuje opravit.

Ukrajina požádá USA o podrobnosti ohledně ruského návrhu příměří

Ukrajina požádá tým amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyjasnění podrobností ohledně ruského návrhu krátkodobého příměří. V příspěvku na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po telefonátech mezi americkým a ruským prezidentem zůstává mnoho otázek nezodpovězených, řekla dnes podle agentury Reuters šéfka diplomacie EU Kaja Kallas.

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.

Fed nechal sazby beze změny. Je nejrozpolcenější od roku 1992

Americký Federální rezervní systém (Fed) je nejrozpolcenější od roku 1992. Rada guvernérů většinově hlasovala pro ponechání sazeb beze změny, čtyři její členové ale z různých důvodů hlasovali proti. Zatímco trh práce zůstává stabilní, obavy vzbuzuje rostoucí inflace kvůli válce v Íránu.

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla dnes v pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve více než polovině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na 11. příčku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama