-13.2 C
Czech
Neděle 1. února 2026
Protext ČTKNová aplikace NESTOR+ podpoří ochranu bezpečí a zdraví seniorů

Nová aplikace NESTOR+ podpoří ochranu bezpečí a zdraví seniorů

Praha 20. března 2025 (PROTEXT) – S rostoucí digitalizací patří senioři mezi nejohroženější skupiny, pokud jde o finanční podvody, digitální bezpečnost nebo sociální izolaci. Nová aplikace NESTOR+, vyvinutá Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity (ZSF JU) a yourchance o.p.s., nabízí populaci 65+ interaktivní vzdělávání v oblasti finanční, zdravotní a sociální gramotnosti. Díky ní budou mít uživatelé možnost se zorientovat ve světě moderních technologií, posílit svoje bezpečí a zůstat aktivními. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR (TA ČR) částkou přes 7 mil. Kč z Programu SIGMA.

V letech 2012 až 2021 vzrostl v České republice počet osob ve věku 65+ z 1,7 milionu na 2,17 milionu. Česká republika se tak zařadila mezi evropské země, jako jsou například Itálie, Řecko, Německo, Portugalsko, Finsko, Bulharsko nebo Maďarsko, které mají až dvacetiprocentní zastoupení obyvatel ve věku 65 a více let. „Tím samozřejmě roste potřeba podpory zdraví a kvality života starší populace, včetně její odolnosti vůči různým společenským hrozbám. Před nimi lze tuto skupinu obyvatel chránit zvyšováním úrovně jejich znalostí a dovedností tak, aby mohla až do vysokého věku žít aktivně, ve zdraví a bezpečí,“ vysvětlil člen předsednictva TA ČR Matúš Šucha.

Projekt odstartoval v září 2023 a potrvá do listopadu 2026. „Jeho cílem je prostřednictvím námi navržené vzdělávací softwarové aplikace NESTOR+, audiovizuální tvorby a přímého vzdělávání zvýšit finanční, digitální, sociální a zdravotní gramotnost u vybrané populace ve věku 65 plus. To, že jsme pro tento projekt získali podporu, je pro naši fakultu velký úspěch,“ uvedla Iva Brabcová, hlavní řešitelka projektu ZSF JU.

Hlavním výstupem projektu bude interaktivní webová aplikace NESTOR+, v níž zájemci najdou věcně správné a ověřené informace. To bude jedním z hlavních přínosů projektu, neboť v současné době lze na internetu nalézt spoustu informací, na jejichž pravdivost se velmi často nelze spolehnout. Součástí aplikace budou konkrétní případové studie. „V aplikaci nebudou jen teoretické informace, ale bude navržena tak, aby na praktických příkladech vedla daného člověka k volbě správné alternativy řešení,“ upřesnila Iva Brabcová.

Rozvíjení sociální a zdravotní gramotnosti v různých cílových skupinách se ZSF JU věnuje dlouhodobě. Pro oblast finanční a digitální gramotnosti pak získala projektového partnera, kterým je obecně prospěšná společnost yourchance, která se zabývá rozvojem finanční gramotnosti a podnikatelského myšlení mladých lidí. Pomáhá například i dětem z dětských domovů při startu do samostatného života.

Autoři projektu začali výzkumnou fází, jejíž součástí bylo sociologické šetření v rámci Jihočeského kraje. Na základě jeho výsledků vzniká vzdělávací software NESTOR+, který bude reagovat na specifické požadavky, potřeby a preference cílové skupiny uživatelů, včetně zohlednění genderové problematiky. Letos bude probíhat pilotní ověření softwaru na cílové skupině osob 65+.

Při návrhu webové aplikace využijí výzkumníci interaktivní formy vzdělávání. Součástí webového softwaru budou také hry a vzdělávací videa. Tematicky budou oblasti softwaru orientovány na teoretickou znalost a její využití v praktickém životě. Například v oblasti finanční gramotnosti půjde třeba o prevenci rizikového chování při nakládání s penězi, předlužení, odpovědné rozhodování a správu úspor anebo o finanční plánování. V oblasti zdravotní gramotnosti pak půjde o prevenci kardiovaskulárních onemocnění, nádorových onemocnění a celkovou podporu zdravého životního stylu seniorů 65+.

 

 

Reklama

Doporučujeme

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.

Plastový odpad zaplavuje planetu

Plasty nám usnadnily život, ale svět teď dusí jejich odpad. Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastů a další hromady leží na souši. Problém roste rychleji než řešení a zasahuje přírodu i lidi.

Vlna veder na jihu Austrálie přinesla 50stupňové teploty i výpadky proudu

Vlna veder ve státě Jižní Austrálie přepisuje rekordy, kdy například ve městě Port Augusta dnes naměřili 50 stupňů Celsia, o půl stupně více než před šesti lety. Kvůli horku, které má příští týden polevit, postihly výpadky elektřiny za necelý týden přes 100.000 nemovitostí, napsal dnes web ABC.

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama