Protext ČTKNoc plná příběhů opět ovládne Česko

Noc plná příběhů opět ovládne Česko

Praha 16 září 2024 (PROTEXT) – Hradčany otevřou své brány Noci literatury

Ve středu 18. září 2024 ožije Česko již osmnáctým ročníkem oblíbeného festivalu Noc literatury. Tato jedinečná akce, kterou od roku 2006 pořádají Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů), zahraničními ambasádami v Česku, nakladatelstvím Labyrint a Zastoupením Evropské komise, každoročně propojuje literaturu, hereckou interpretaci a veřejný prostor. Od roku 2013 se k ní přidávají také knihovny a kulturní instituce měst a obcí ve všech krajích, přičemž jejich počet letos přesáhl rekordních 85. Noc literatury se tak znovu stává největší evropskou literární událostí v Česku.

„Čtení nezná hranice!“

Podtitul letošního ročníku vyjadřuje cíle a směřování Noci literatury, výběru textů i způsobu organizace. Letošní Noc literatury je zároveň součástí připomenutí 20 let od vstupu Česka do Evropské unie. Stejně jako ty předešlé, zdůrazňuje význam aktuálního evropského myšlení a tvůrčích proudů a zároveň vyzdvihuje bohatství a rozmanitost jazyků i důležitost překladů.

„Noc literatury za 18 let své existence ukázala, jakou sílu má literatura v propojování lidí a myšlenek napříč Evropou. Je to příležitost připomenout si, jak evropská kultura dokáže obohacovat naše životy a přinášet nové pohledy. Tím, že se setkáváme s literárními díly různých autorů, objevujeme společné hodnoty, na nichž je Evropa postavena. Těší mě, že tento projekt pomáhá budovat vzájemné porozumění a kultivuje dialog, který je základem demokratické a svobodné Evropy,“ zdůraznil ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský.

I letos nabídne festival pestrý výběr pozoruhodných textů současných autorů v českých překladech, včetně knih dvou držitelů Nobelovy ceny za literaturu, Annie Ernaux a Petera Handkeho. Noc literatury probíhá nejen v Česku, ale také v zahraničí prostřednictvím sítě Českých center.

Generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková doplnila: „Noc literatury, která vznikla jako lokální událost, se díky úsilí a podpoře Českých center rozrostla do mezinárodního projektu, který přináší radost z literatury čtenářům po celém světě. Díky síti Českých center se Noc literatury rozšířila i do dalších evropských i neevropských zemí.“

Pozvánka pro mladou generaci

Noc literatury se snaží oslovit i mladou generaci, která hledá svůj vlastní vztah k literatuře i současnému světu.

„Literatura a čtení stírá hranice mezi generacemi a vytváří společné zážitky. Proto jsme se rozhodli svěřit oslovení mladého publika do rukou těch, kteří sdílejí jeho hodnoty a pohled na svět. Tito studenti, sami již narození po roce 2004, nejlépe rozumí hodnotám a zájmům svých vrstevníků,“ říká Adriana Krásová, vedoucí projektu Noc literatury.

Noc literatury v srdci Prahy

Pražská část festivalu letos pozve návštěvníky na 22 výjimečných i netradičních míst Hradčan. Díky spolupráci s významnými institucemi, jako jsou Správa Pražského hradu, Ministerstvo zahraničních věcí, Národní galerie Praha, Arcibiskupství pražské a Úřad vlády, se návštěvníkům naskytne možnost zažít čtení v jejich netradičních prostorách. Své brány jim otevřou i další unikátní lokality, jako jsou Lobkowiczký palác, Klášter kapucínů, Fortna a řada dalších skrytých míst této části města.

O nezapomenutelný zážitek a atmosféru se postarají přední čeští herci. Na Noci literatury vystoupí jak zástupci mladé herecké generace – Jan Nedbal, Filip Březina, Simona Lewandowska a Denisa Barešová, tak i zkušení interpreti jako Vilma Cibulková, Jitka Schneiderová, Igor Orozovič či Martin Myšička.

Pražská část Noci literatury byla podpořena Hlavním městem Prahou a městskou částí Praha 1. Vstup na všechna čtení je zdarma. Akce se koná od 18:00 do 23:00 hodin, čtení probíhá v 30minutových intervalech a na každém místě se čte 10krát.

Noc literatury pro neslyšící

I letos budou vybraná čtení tlumočena do českého znakového jazyka, aby se literární zážitek otevřel co nejširšímu publiku. Pro ty slyšící návštěvníky, kteří se chtějí obohatit a seznámit se s kulturou a jazykem neslyšících, budou připraveny minikurzy českého znakového jazyka.

Záštitu letošnímu ročníku udělili ministr zahraničních věcí, ministr pro evropské záležitosti, primátor hlavního města Prahy a starostka městské části Praha 1. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas.

Noc literatury v Praze: https://www.nocliteratury.cz/praha/

Noc literatury v regionech Česka: www.nocliteratury.cz/regiony-cr/

 

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 28 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.

www.czechcentres.cz/pro-media

Newsletter Facebook Instagram X YouTube LinkedIn

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Afghánistán v krizi: Muži prodávají své děti, aby uživili rodiny

Humanitární situace v Afghánistánu je po převzetí moci hnutím Tálibán kritická. Desetiletí války, sucho, pandemie a omezení zahraniční pomoci vytvořily podmínky pro chudobu a hlad. Muži jsou natolik zoufalí, že prodávají své děti, aby uživili zbytek rodiny. O tom, jak je situace v zemi špatná, přitom psala média už před lety. Přesto USA téměř zmrazily humanitární pomoc.

Íránský mírový návrh žádá zrušení blokády i sankcí, uvedl Teherán

Aktuální íránský mírový návrh pro vyjednávání se Spojenými státy požaduje ukončení americké blokády íránských přístavů, zrušení sankcí a konec bojů na všech frontách včetně Libanonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádí. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že v zájmu jednání odkládá útoky na Írán původně avizované na dnešek.

Ukrajina a Rusko informují o obětech a raněných po náletech dronů

Nejméně jednu oběť a šest raněných si vyžádal noční ruský útok na Charkov a okolí druhého největšího ukrajinského města, oznámili záchranáři. Jednoho mrtvého a dva zraněné hlásí ruské úřady po ukrajinském útoku na západě Ruska. Ukrajinské drony zasáhly také blíže neupřesněný průmyslový objekt v Jaroslavli, rozsáhlý nálet se obešel bez obětí a raněných, uvedl gubernátor Michail Jevrajev. Již dříve se terčem ukrajinských dronů stala rafinerie ve městě ležícím asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic.

Střelba u islámského centra v San Diegu skončila tragédií

Tři muži zemřeli při střelbě v Islámském centru v San Diegu. Dva teenageři podle policie v pondělí zahájili palbu u mešity a poté si o několik bloků dál vzali život. Útok je vyšetřován jako zločin z nenávisti.

Policie v Turecku pátrá po střelci, který zabil šest lidí

Jihem Turecka otřásl krvavý útok, při němž ozbrojený muž podle tureckých úřadů a médií zastřelil šest lidí a dalších osm zranil. K tragédii došlo v pondělí poblíž města Tarsus v provincii Mersin. Podezřelý po útoku uprchl autem a policie zahájila rozsáhlou pátrací operaci s nasazením vrtulníků.

U Los Angeles se rychle šíří požár

Jižní Kalifornii zasáhl další rychle se šířící požár. Sandy Fire vypukl v pondělí dopoledne v kopcích nad městem Simi Valley, zhruba 48 kilometrů severozápadně od Los Angeles, a kvůli větru se během několika hodin přiblížil k obytným čtvrtím.

USA o 30 dní prodloužily výjimku umožňující nákup ruské ropy na tankerech

Spojené státy prodloužily o 30 dní výjimku, která zemím umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu naloženou na tankerech. Na síti X to dnes oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Uvedl, že výjimka umožní stabilizovat trh s ropou a dopravit surovinu do energeticky nejzranitelnějších zemí. Třicetidenní výjimku ze sankcí Spojené státy poprvé zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě. V dubnu toto opatření Washington prodloužil.

Shakira uspěla u soudu. Španělsko jí musí vrátit přes 1,5 miliardy korun

Shakira po letech uspěla ve sporu se španělskými úřady. Soud rozhodl, že část peněz od ní stát vybral neoprávněně a nařídil jejich vrácení i s úroky. Případ, který zpěvačku provázel téměř deset let, tak dostal zásadní obrat.

Češi porazili Švédsko a napravili zaváhání se Slovinskem

Čeští hokejisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas. Ve Fribourgu porazili Švédsko 4:3 a po nečekané ztrátě se Slovinskem ukázali výrazně lepší tvář. Národní tým vedl už v první třetině 3:0, poté přežil dlouhé oslabení i švédský tlak a připsal si druhou výhru na turnaji.

Trump oznámil, že v zájmu jednání odkládá útok na Írán plánovaný na úterý

Prezident Spojených států Donald Trump na žádost Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) odložil nové údery proti Íránu, které byly plánované na úterý. Trump to dnes oznámil na své sociální síti Truth Social, kde zároveň bez podrobností napsal, že se nyní konají "vážná jednání". Poznamenal, že pokud nebude s výslednou dohodou spokojen, podniknou Spojené státy rozsáhlý útok proti islámské republice.

Írán zavedl nový mechanismus pro kontrolu lodí v Hormuzském průlivu

Írán zřídil nový mechanismus spravující Hormuzský průliv. Na sociálních sítích to uvedly íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti a námořnictvo revolučních gard. Přesné pravomoci této nové struktury zatím nebyly zveřejněny, uvedla agentura AFP. Podle odborného časopisu Lloyd’s List bude mechanismus dohlížet na lodní dopravu a vybírat poplatky.

Bělorusko zahájilo výcvik k použití jaderných zbraní, oznámil Minsk

Běloruské jednotky spolu s ruskými nacvičují dodávku jaderných hlavic a přípravu k jejich použití, oznámilo dnes podle tiskových agentur běloruské ministerstvo obrany. Minsk je nejbližším spojencem Ruska, které v Bělorusku rok po vpádu na Ukrajinu rozmístilo své taktické jaderné zbraně, ale zachovalo si nad nimi úplnou kontrolu. Ukrajina cvičení odsoudila a rozmístění jaderného arzenálu na území svého severního souseda označila za bezprecedentní výzvu pro globální bezpečnost.

Americký Senát posunul pravidla pro kryptotrh

Americký kryptotrh je o krok blíž jasnějším pravidlům. Bankovní výbor Senátu posunul dál zákon Digital Asset Market Clarity Act, který má stanovit srozumitelnější rámec pro obchodování s digitálními aktivy a rozdělit dohled nad trhem mezi americké regulátory.

Nobitex se stal uzlem íránských kryptoměnových převodů

Íránská kryptoměnová burza Nobitex od roku 2023 zpracovala nejméně 2,3 miliardy dolarů přes sítě Tron a BNB Chain. Právě tyto blockchainy založili lidé, kteří později patřili mezi významné podporovatele kryptoměnového projektu World Liberty Financial spojeného s rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Miliony vyhozených vapů zatěžují recyklaci

Británie má i po zákazu jednorázových elektronických cigaret problém s odpadem z vapů. Miliony zařízení a náplní končí každý týden v koších nebo ve špatných recyklačních nádobách. Pro třídicí linky to znamená víc práce, riziko požárů a další zátěž pro systém, který na podobný objem malých elektrozařízení není dobře připravený.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama