Americké ministerstvo financí oznámilo podepsání nerostné dohody s Ukrajinou, informovala televize BBC a server Sky News. Země se navíc dohodly na zřízení americko-ukrajinského investičního fondu pro obnovu. Dohoda je považována za klíčovou, Ukrajina díky ní bude mít přístup k budoucí americké vojenské pomoci, uvedl web DW.
Dohoda obsahuje ústupky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, který původně požadoval miliardy dolarů za dřívější pomoc. Ta aktuální ovšem zahrnuje jen budoucí vojenskou pomoc. To je důležité – Ukrajina si touto dohodou zajistila další americkou podporu, o níž nebylo jasné, zda ji Trump umožní.
Ukraine and the United States have signed a long-awaited "reconstruction investment" agreement allowing US access to Ukrainian natural resources, the US Treasury Department has announced.
— DW News (@dwnews) May 1, 2025
Here’s the latest:https://t.co/pxtRXJWjOq
Je to výrazný ústupek ze strany šéfa Bílého domu, který dostane méně, než požadoval. Další novinkou je, že nerostné bohatství zůstane ve vlastnictví Ukrajiny, Washington k němu bude mít jenom přednostní přístup. Dohoda jinými slovy poskytne USA privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje.
Americkou stranu při podpisu zastupoval ministr financí Scott Bessent a ukrajinskou ministryně hospodářství Yulia Svyrydenko.
„Tato dohoda jasně signalizuje Rusku, že Trumpova administrativa je odhodlána dlouhodobě usilovat o mírový proces zaměřený na svobodu, suverénní a prosperující Ukrajinu,“ prohlásil Bessent. Dodal, že tohle partnerství umožní USA investovat po boku Ukrajiny, uvolní ukrajinská růstová aktiva, mobilizuje americké talenty, kapitál a standardy správy, které zlepší investiční klima na Ukrajině a urychlí její hospodářské oživení.
Nerostná dohoda jinými slovy prospěje oběma stranám a znamená stvrzení ekonomického partnerství mezi USA a Ukrajinou, které napadené zemi pomůže v boji proti Rusku i s poválečnou obnovou.
Bessentův bojkot podporovatelů války
„Společně se Spojenými státy vytváříme fond, který přiláká do naší země globální investice,“ napsala na sociální síti X (dříve Twitter) Svyrydenko. „Jeho realizace umožní oběma zemím rozšířit svůj ekonomický potenciál prostřednictvím rovnocenné spolupráce a investic. Spojené státy budou do fondu přispívat. Kromě přímých finančních příspěvků mohou poskytnout i novou pomoc, například systémy protivzdušné obrany.“
Bessent také upozornil, že žádná země nebo osoba, která financovala nebo jinak podporovala ruskou válečnou mašinérii, nebude moci z rekonstrukce Ukrajiny zdevastované přes tři roky trvající válkou těžit.
K takovému úspěchu došlo po nejistotě, zda bude dohoda vůbec podepsána kvůli neustálým změnám v požadavcích z americké strany a po setkání Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu. Tam se sešli poprvé od vyhrocené schůzce v Oválné pracovně, po níž se americko-ukrajinské vztahy výrazně zhoršily.
Nebylo jasné, o čem přesně se prezidenti bavili, Trump ale ve středu přiznal, že na svůj protějšek tlačil, aby dohodu podepsal, protože Rusko je mnohem větší a mnohem silnější a „žene se neustále kupředu“.
Trump už podle svých posledních vyjádření připouští možnost, že ruský prezident Vladimir Putin jednání o míru cíleně protahuje. Stále však věří, že chce válku ukončit. Také v poslední době několikrát kritizoval ruské útoky na civilní infrastrukturu na Ukrajině.