Věda a TechnikaNeopatrným ruským vojákům naslouchá umělá inteligence

Neopatrným ruským vojákům naslouchá umělá inteligence

Ve válečných konfliktech v minulosti pozice nepřátelských vojsk odhalily skupiny zpravodajců, kteří strávili velké množství času odposlechem mnohdy bezpředmětných hovorů. V současné době tuto úlohu zastává umělá inteligence (AI). Algoritmy v počítačích dnes významně pomáhají ukrajinské armádě. Monitorují neopatrnou komunikaci ruských vojáků a na základě klíčových slov vyhodnocují její zařazení. Obránci tak získávají ucelený obrázek o pozicích nepřítele, píše Wired. 

Jedním z důvodů, proč je ukrajinská armáda v boji proti té ruské tak úspěšná, je využití AI v oblasti zpravodajství. 

Zatímco se chaosem zmítaná ruská armáda dohaduje o tom, kudy pojede, strojové učení od americké firmy Primer jejich komunikaci sleduje a vyhodnocuje její charakter. 

Algoritmus Primer zpracovává jak přímé rádiové spojení či telefonní hovory, tak sleduje příspěvky na sociálních sítích. 

Kromě toho, že strojové učení využívané na Ukrajině muže monitorovat mnoho komunikací a příspěvků zároveň, také dokáže vyhledávat klíčová slova. Na jejich základě vyhodnotí, zda poslouchá dělostřelce, posádku tanku či jiné typy jednotek a pomáhá získat ucelený obraz pozic a stavu invazní armády. 

Podle zpravodajské stanice NDTV Ukrajinci navíc k identifikaci mrtvých ruských vojáků používají systém pro rozpoznávání obličejů od společnosti Clearview AI. Technologie funguje tak, že porovnává snímky na internetu s těmi, co nahrají uživatelé, kteří někoho chtějí identifikovat.

Ukrajinská armáda se tak snaží informovat rodiny mrtvých ruských vojáků. Chce tímto činem rozbít ruskou válečnou propagandu o chování ukrajinských vojáků.

Arogance a zoufalství 

Dříve odposlechy a snahu nepřítele sledovat na starosti měli zpravodajci. Algoritmy strojového učení jsou efektivnější a rychlejší. 

Algoritmus Primer původně nebyl určen pro válku. Odborníci jej však „přeškolili” a „vytrénovali”, což dokazuje, že pro vojenské akce muže být využito více strojových učení, než bychom si mysleli. 

Inženýři společnosti Primer algoritmy vycvičili tak, aby zachytily a shromáždily zvuk z komunikací, odstranily z nich šum a zvuky v pozadí, přeložily ruský jazyk a vyhledávaly klíčové výrazy důležité pro určení typu a stavu dané jednotky. 

Ruské jednotky na Ukrajině nepoužívají zabezpečenou komunikaci. Pro AI Ukrajinců jsou snadným terčem. Navíc nejspíše vůbec netušili, že Ukrajinci k odposlechům „umělé zpravodajce“ používají. 

„Nasvědčuje to selhání komunikačního vybavení, jisté aroganci a dost možná také zoufalství ve vyšších armádních kruzích,” citoval technologický web Wired australského generála ve výslužbě Micka Rayna. 

Zda Rusové na Ukrajině také odposlouchávají s pomocí AI není jasné. Pokud ne, pravděpodobně tak díky úspěchům ukrajinských vojáků učiní.

Doporučujeme

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.

Putin přiznal nedostatek paliva v některých ruských regionech

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters.

BIS varuje před investiční bublinou kolem umělé inteligence

Masivní výdaje technologických firem na umělou inteligenci mohou podle Banky pro mezinárodní platby skončit dlouhým investičním útlumem. Pokud se očekávané výnosy nenaplní, hrozí rychlé ochlazení financování AI firem a otřesy na finančních trzích.

Tělo sedmnáctileté Thajky bylo nalezeno v kufru. Z vraždy je obviněn Australan

Thajská policie obvinila australského občana z vraždy sedmnáctileté dívky, jejíž tělo našli v kufru odloženém u železniční tratě v letovisku Pattaya. Muže zadrželi na bangkokském letišti krátce před odletem do Austrálie. Rodina oběti žádá nejpřísnější možný trest.

Při pádu malého letadla na předměstí Nancy ve Francii zahynulo 11 lidí

Jedenáct lidí dnes přišlo o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píší agentury AFP a Reuters s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí míří francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel ve Francii.

Ukrajinský dronový útok zabil člověka na jihu Ruska, způsobil požár v rafinerii

Ukrajinský dronový útok zabil jednoho člověka a dalšího zranil v Krasnodarském kraji na jihu Ruska. Rovněž způsobil požár v ropné rafinerii, oznámil dnes gubernátor Veniamin Kondratěv. Padající trosky z dronů podle něj poškodily několik obytných domů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev rovněž zaútočil na rafinerii v Jaroslavské oblasti severovýchodně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana země v noci na dnešek zneškodnila 213 bezpilotních letounů vyslaných Ukrajinou.

Írán v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn, je to odveta za údery USA, tvrdí

Írán v noci na dnešek zaútočil na Kuvajt a Bahrajn v reakci na poslední americké údery. Potvrdily to íránské revoluční gardy, které také varovaly, že by mohly být zcela zastaveny mírové rozhovory s USA, pokud budou americké útoky na Írán pokračovat. Gardy varovaly, že budou reagovat s ještě větší silou na jakékoli další porušení stávajícího příměří ze strany USA. Kuvajt v noci na dnešek potvrdil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, protivzdušný poplach byl i v Bahrajnu, uvedla agentura Reuters.

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama