Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Němečtí divočáci stále vykazují známky radiace z Černobylu. Ozáření se přizpůsobili

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Od havárie v Černobylu uplynulo již třicet šest let, přesto u divokých prasat v lesích Bavorska stále přetrvává radioaktivita. Zvěř se však ozáření neuvěřitelně přizpůsobila.

  V Bavorsku bylo ozářeno zhruba 10–15 % prasat, děje se tak přitom i po více než třiceti letech od černobylské katastrofy. To podle DailyStar prokázal nejnovější výzkum. Zvířata tak žijí zcela běžným způsobem, radioaktivní kontaminaci se zcela přizpůsobila. „Podle nového zjištění se nyní mnoho domorodých místních divokých zvířat přizpůsobilo radiaci,“ zaznělo v novém televizním pořadu Černobyl na Chanel 4.

  Po výbuchu jaderného reaktoru v dubnu 1986 se do atmosféry uvolnily radioaktivní látky, které pak v nebezpečném mraku putovaly po Evropě. Nejprve směrem na Švédsko, poté do Rakouska a Bavorska. Podle agentury DPA byly některé oblasti Bavorska po havárii Černobylu zatíženy radioaktivním spadem až desetkrát silněji než oblasti na severu Německa. Od roku 2005 Německý úřad pro ochranu proti záření kvůli tomu pravidelně kontroluje obsah Cesia 137 v houbách z Bavorska.

  Radioaktivní únik z Černobylu byl čtyřistakrát silnější, než tomu bylo při atomovém bombardování Hirošimy a Nagasaki. Obyvatelé byli nuceni uprchnout ze sovětských měst poblíž elektrárny. Časem zarostla vegetací, která se pak stala útočištěm pro divokou zvěř.

  Každý divočák určený ke konzumaci v Bavorsku putuje do laboratoře

  V roce 1998 ukrajinský zoolog vypustil třicet ohrožených koní Převalského do radioaktivní zóny v naději, že budou spásat listy a sníží riziko požáru. Celé stádo se bez problémů přizpůsobilo. „Lesy skutečně obývají. Do starých stodol a budov jsme dokonce umístili fotopasti a oni je používají k ochraně před komáry a horkem. Dokonce si lehnou a spí uvnitř – přizpůsobují se,“ potvrdila v roce 2019 výzkumnice kyjevské zoo Dr Maryna Shkvyria. V souvislosti s katastrofou však přetrvávají některé masivní problémy.

  V německém Bavorsku se kvůli kontaminaci stále likviduje velké množství masa. Vzorky od divočáků dle náhodného výběru, kteří ve znečištěné lesní půdě hledají potravu, stále vykazují zvýšené hodnoty. „Každý kanec je po usmrcení kontrolován. I když jako myslivec dám zvěř kamarádovi jako dárek, musím si ji předem nechat zkontrolovat,“ říká pan Richter z Bavorského mysliveckého svazu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS