Německý prezident Frank-Walter Steinmeier požádal o odpuštění za koloniální zvěrstva, která jeho země napáchala v Tanzanii. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Během povstání Maji Maji, jednoho z nejkrvavějších protikoloniálních povstání na počátku 20. století, zabily německé jednotky téměř 300 000 lidí. Prezident promluvil v muzeu v Songea, kde se povstání odehrálo.
Germany asks forgiveness for Tanzania colonial crimes https://t.co/7ExIpJallU
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 1, 2023
„Chtěl bych vás požádat o odpuštění za to, co zde Němci udělali vašim předkům. To, co se zde stalo, je naše společná historie. Historie vašich předků a historie našich předků v Německu,“ řekl. Povstání Maji Maji vyvolala německá politika, aby donutila původní obyvatelstvo pěstovat bavlnu na vývoz. Tanzanie byla tehdy součástí německé východní Afriky, kterou tvořila dnešní Rwanda, Burundi a část Mosambiku.
Prezident Steinmeier vyjádřil naději, že Tanzanie a Německo se mohou společně vyrovnat s minulostí. „Vaše příběhy vezmu s sebou do Německa, aby se o nich dozvědělo v mé zemi co nejvíc lidí,“ slíbil.
Koloniální amnézie
Podle Jürgena Zimmerera, profesora historie na univerzitě v Hamburku, mělo Německo donedávna „koloniální amnézii“. „Německá veřejnost nikdy zcela nepochopila brutalitu a rasismus této koloniální říše,“ řekl historik.
V rámci třídenní návštěvy se prezident setkal s potomky jednoho z vůdců kmene Maji Maji, náčelníka Songea Mbana, který byl mezi popravenými v roce 1906. V Tanzanii je nyní považován za národního hrdinu a prezident Steinmeier rodině sdělil, že se německé úřady pokusí najít jeho ostatky.
Z německých kolonií byly totiž přivezeny tisíce lidských ostatků, píše BBC. Částečně jako „trofeje“, ale také z důvodů výzkumu. Profesor Zimmerer uvedl, že na zjištění, odkud tyto kosti a lebky, které leží v různých muzeích nebo institucích, vlastně pocházejí, nejsou k dispozici „téměř žádné finanční prostředky“. Některým potomkům zabitých se je však podařilo lokalizovat pomocí testů DNA.
Prezident po setkání s tanzanijskou hlavou státu Samiou Suluhu Hassanem v Dar es Salaamu slíbil, že Německo bude s Tanzanií spolupracovat na „repatriaci kulturního majetku“. Německý prezident podle CNN navštívil rovněž Zambii, v afrických zemích byl v uplynulém týdnu na návštěvě i kancléř Olaf Scholz.
Zapalovali farmy, uvedl historik
Tanzanský historik Mohamed Said prezidentovu omluvu uvítal. Podle něj však nebyla dostatečná. „Němci se rozhodli zapálit farmy, aby lidem došly potraviny a nemohli bojovat. To je nepřijatelné, v dnešním světě by je postavili před soud,“ řekl.
V roce 2021 Německo oficiálně přiznalo, že se během okupace Namibie dopustilo genocidy. Oznámilo finanční pomoc ve výši více než 1,1 miliardy eur (zhruba 25 miliard korun).
Prohlášení německého prezidenta přichází poté, co král Karel při návštěvě Nairobi uznal „odporné a neospravedlnitelné násilné činy spáchané na Keňanech“ během jejich boje za nezávislost. Britský monarcha však nepřednesl formální omluvu, o níž by museli rozhodnout vládní ministři.