Německá vláda umožní dodávku 40 stíhaček Eurofighter Typhoon do Turecka. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval magazín Der Spiegel, podle kterého už souhlas vyslovila bezpečnostní rada spolkové republiky. Turecko mělo o zmíněné letouny dlouhodobý zájem a prodej podporovala Británie, která stroje s německými díly sestaví. Hodnota kontraktu by mohla činit 4,75 miliardy eur (117 miliard Kč).
Turecko mělo původně zájem o americké letouny F-35. Z tohoto programu ho ale Spojené státy v roce 2019 za prvního mandátu prezidenta Donalda Trumpa vyloučily, neboť si Ankara koupila ruský protivzdušný systém S-400. Následně i v rámci schvalování vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance média informovala, že Turecko by mohlo zakoupit americké stíhačky F-16 či evropské bojové letouny Eurofighter.
Germany has approved a delivery of 40 Eurofighter Typhoon aircraft to NATO ally Turkey, sources say https://t.co/4YFLWmWinb
— Bloomberg (@business) July 23, 2025
V lednu 2024 Spojené státy souhlasily s prodejem stíhaček F-16 do Turecka. V říjnu se pak na návštěvě Turecka vyslovil pozitivně o prodeji eurofighterů někdejší německý kancléř Olaf Scholz, rozpad německé vlády ale jednání zkomplikoval. Nynější kancléř Friedrich Merz podle Der Spiegel obchod podpořil po naléhání britského premiéra Keira Starmera.
Víceúčelový stíhací letoun Eurofighter Typhoon s charakteristickým deltakřídlem je podle odborných médií jedním z nejmodernějších letounů svého druhu na světě a snese srovnání například s ruským Su-35 nebo s americkým F/A-18E/F Super Hornet. Britsko-německo-španělsko-italský stroj je dílem holdingu Eurofighter, který založily společnosti BAE Systems, EADS (Airbus Defence and Space) a Alenia Aeronautica (nyní Leonardo).
Stíhačku mají ve své vojenské výzbroji vedle států podílejících se na vývoji a výrobě (Německo, Itálie, Británie a Španělsko) také Rakousko, Saudská Arábie, Kuvajt, Katar a Omán.