Německá policie uvedla, že vyšetřuje možnou otravu dvou ruských exulantů, kteří se koncem dubna zúčastnili konference v Berlíně. Tu uspořádal ruský kritik Kremlu Michail Chodorkovskij. Informovala o tom agentura Reuters, Al-Jazeera a další servery.
Berlínská policie řekla agentuře Reuters, že „spis byl otevřen“ poté, co německý list Welt am Sonntag s odvoláním na ruskou investigativní mediální skupinu Agentstvo uvedl, že dvě ženy hlásily příznaky, které naznačovaly možnou otravu.
German police are investigating the possible poisoning of two Russian exiles who attended a conference in Berlin at the end of April.#Russia | #Germany https://t.co/L6NJOeKiBp
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) May 21, 2023
Vyšetřování má na starosti státní bezpečnostní jednotka. Jde o specializovaný tým, který zkoumá případy související s „terorismem“ nebo politicky motivovanými zločiny, řekl agentuře AFP mluvčí berlínské policie.
Policie s odvoláním na probíhající vyšetřování neuvedla žádné další podrobnosti. Zprávy z médií uváděly, že jedna z žen byla novinářka. Její příznaky se mohly objevit již před konferencí 29. a 30. dubna. Šla do nemocnice Charité v Berlíně.
Druhou ženou byla Natalia Arno, ředitelka nevládní organizace Free Russia Foundation ve Spojených státech. Zde podle serveru Al-Jazeera žije 10 let od doby, kdy musela Rusko opustit. Na své facebookové stránce napsala, že zjistila, že dveře jejího hotelového pokoje byly pootevřené. Napsala také: „Probudila jsem se v 5 hodin ráno, trpěla jsem ostrou bolestí a podivnými příznaky.“
Nejedná se o ojedinělou otravu ruských státních příslušníků
V zahraničí a v Rusku bylo v posledních letech provedeno několik útoků jedem proti odpůrcům Kremlu. Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se léčil v Rusku a později v Německu. Západní laboratorní testy ukázaly, že ho v roce 2020 na Sibiři otrávili nervově paralytickou látkou. Evropské laboratoře potvrdily, že Navalnyj byl otráven Novičokem, sovětskou nervovou látkou.
Nervová látka byla také použita v roce 2018 při pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém městě Salisbury. Případ Skripalových dále vyostřil již tak špatné vztahy mezi Londýnem a Moskvou od roku 2006, kdy v britském hlavním městě bývalý špión Alexandr Litviněnko zemřel na otravu radiací.
Zpráva Agentstvo také uvedla, že bývalý americký velvyslanec na Ukrajině John Herbst, nyní vrchní ředitel Eurasia Center Atlantické rady, trpěl příznaky otravy několik měsíců předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu.
Think tank Atlantic Council potvrdil, že Herbst vykazoval příznaky, které by mohly být příznaky otravy v dubnu 2021, ale lékařské testy byly neprůkazné.
Dodal, že spolupracoval s americkými federálními vyšetřovateli, kteří odebrali vzorek krve, ale laboratorní výsledky nedokázaly detekovat toxické sloučeniny. Herbst se od té doby plně zotavil.