ZprávyNejvyšší kanadský generál: Naše armáda nemá kapacitu pro vedení mise na Haiti

Nejvyšší kanadský generál: Naše armáda nemá kapacitu pro vedení mise na Haiti

Nejvyšší kanadský generál řekl, že je znepokojen tím, že ozbrojené síly jeho země, již tak napjaté podporou Ukrajiny a NATO, nemají kapacitu na vedení případné bezpečnostní mise na Haiti. Informovala o tom agentura Reuters či server CBC.

Haitská vláda a nejvyšší představitelé Organizace spojených národů vyzvali k vytvoření mezinárodní síly na podporu haitské policie v jejím boji proti gangům. Ty se v některých částech země staly de facto úřady.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v lednu řekl, že je důležité určit zemi, která se ujme vedení. Prohlásil, že Kanada o tuto roli projevila zájem, ale premiér Justin Trudeau se k tomu nezavázal.

Nízké výdaje na obranu

Kanada za poslední rok utratila více než 1 miliardu kanadských dolarů (724 milionů dolarů) na vojenskou pomoc Ukrajině. Nyní se připravuje na téměř zdvojnásobení své přítomnosti v Lotyšsku, které hraničí s Ruskem a Běloruskem. Ottawa ve čtvrtek oznámila nové zakázky na misi.

„Zajímá mě pouze naše kapacita během přestavby, jak se posouváme na úroveň brigád v Lotyšsku,“ řekl agentuře Reuters ve své kanceláři v Ottawě náčelník štábu obrany Wayne Eyre. „Bylo by to náročné.“

Kanada loni počítala s mírným zvýšením výdajů na obranu během následujících pěti let, ale stále vydává mnohem méně – asi 1,3 % HDP – než požaduje Organizace Severoatlantické smlouvy, což jsou 2 % hrubého domácího produktu.

Ozbrojené síly mají problémy s náborem a dary Ukrajině ukrojili z armádních zásob, řekl podle CBC Eyre. Představitelé Ottawy tvrdí, že Spojené státy tvrdě lobovaly za Kanadu, aby se této role ujala. Prezident Joe Biden může toto poselství při své návštěvě koncem tohoto měsíce přinést znovu.

S řešením musí přijít sami

Haitské gangy rozšířily své území od atentátu na prezidenta Jovenela Moise v roce 2021. Při následném násilí ztratila vláda většinu země a probíhají tu časté přestřelky s policií.

Haiti má dlouhou historii zahraničních vojenských misí na své půdě, včetně americké okupace v roce 1915, která trvala 20 let, a nedávných rozmístění jednotek OSN a USA po politických nepokojích a přírodních katastrofách.

Trudeau opakovaně prohlásil, že řešení spočívá v rukou Haiťanů, což Eyre zopakoval. „Řešení musí přijít od samotného hostitelského národa,“ řekl Eyre. Kanada poslala haitské policii obrněná vozidla a na pobřeží hlídkují dvě lodě. Sankcionovala také několik bývalých politiků a vůdců gangů.

Lotyšská mise

Kanadská armáda „aktivně plánuje“ rozšíření na sílu brigády v obranné misi Severoatlantické aliance v Lotyšsku, nazvané Operace Reassurance, kterou vede, řekl Eyre. To bude znamenat účast asi 2000 kanadských vojáků spolu s vojáky z jiných zemí. V současnosti je nasazeno 700 až 1000 vojáků.

Kanadská ministryně obrany Anita Anandová ve čtvrtek oznámila plány na nákup přenosných protitankových raketových systémů, systémů protivzdušných letadel bez posádky a systémů protivzdušné obrany pro lotyšskou misi.

Doporučujeme

Merz kritizuje neschopnost USA vyjednávat s Íránem

Německý kancléř Friedrich Merz podrobil ostré kritice Spojené státy americké v souvislosti s jejich postupem v probíhajícím konfliktu s Íránem. Podle jeho slov íránské vedení Washington ponižuje a nedaří se nalézt jasnou strategii, jak válku ukončit. Tento otevřený slovní výpad odhalil hluboké trhliny v jednotě mezi USA a jejich evropskými spojenci v NATO, které se prohlubují už od zahájení společných útoků Američanů a Izraele na íránské cíle koncem února letošního roku.

Sněhové bouře si v Rusku vyžádaly dva mrtvé a desítky raněných

Nejméně dva mrtvé a více než tři desítky zraněných si vyžádaly rozmary počasí v Rusku, kde mokrý sníh a silný vítr pokácely stovky stromů, které poškodily desítky aut. Bez proudu se ocitlo 76.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. V Samaře padající stromy zabily mladou dívku a muže, dodala s odvoláním na prokuraturu.

Leoš Mareš slaví padesátiny a připomíná kariéru plnou zvratů

Leoš Mareš slaví kulaté narozeniny a k nim přichází dokument, který mapuje jeho cestu českým showbyznysem. Připomíná slavné kožichy, velké úspěchy, vztahy i okamžiky, které se ne vždy povedly.

Izrael bombardoval Libanon navzdory příměří, včetně jihu, Bikáa a Antilibanonu

Izrael dnes podnikl několik vzdušných úderů na jih Libanonu, východní údolí Bikáa a pohoří Antilibanon poblíž syrských hranic, uvedly agentura AFP a deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izraelská armáda potvrdila útoky na údolí Bikáa, kde prý cílí na pozice militantního hnutí Hizballáh. Boje pokračují navzdory nově prodlouženému příměří a snahám o mírová jednání.

Nemá to konce. Ceny ropy kvůli krachu jednání s Íránem rostou

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly poté, co se znovu zadrhla jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Referenční cena ropy Brent se vyšplhala nad 107 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se přiblížila k hranici 96 dolarů. Trhy reagují především na rostoucí geopolitické napětí a nejistotu kolem dalšího vývoje v regionu.

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj tzv. agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy Kč) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale dnes ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.

KOMENTÁŘ: Kolabující aerolinka vyrostla na burze o stovky procent. Stačilo pár slov Trumpa

Americký prezident Donald Trump nadále zůstává nejvlivnějším investičním influencerem planety. Dokazuje to kauza spojená se zvažovaným vládním nákupem aerolinky Spirit Airlines. Zapomenutý titul na burze posílil o více než 600 procent. Proč?

Velrybu uvázlou na severu Německa zkusí záchranáři naložit na člun v úterý

Tým dobrovolníků se na severu Německa pokusí naložit uvázlou velrybu na nákladní člun nejdříve v úterý. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Keporkak přezdívaný Timmy uvázl na mělčině v Baltském moři v březnu. Pokusy o jeho záchranu poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.

Írán podle Axiosu předložil USA nový návrh na ukončení války a otevření průlivu

Írán předložil Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války s tím, že jaderné rozhovory by se odložily až na pozdější fázi vyjednávání. V noci na dnešek o tom informoval portál Axios s odvoláním na své zdroje. Spojené státy s Izraelem na konci února zaútočily na Írán, což vyvolalo regionální válku. Mezi Íránem a USA nyní platí příměří.

Japonsko zasáhlo další silné zemětřesení

Japonský ostrov Hokkaidó dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně. Informovala o tom agentura AFP. Otřesy nastaly v době, kdy japonské úřady vydaly pro sever země varování před velkým zemětřesením, které by mohlo přesáhnout i sílu osmi stupňů.

Návštěva krále Karla v USA se uskuteční i po střelbě ve Washingtonu

Bezpečnostní incident ve Washingtonu vyvolal otázky, ale na britské královské návštěvě se nic nemění. Král Karel a královna Camilla dorazí do Spojených států podle plánu. Úřady ujišťují o jejich bezpečnosti.

Na slavnostní večeři v hotelu Washington Hilton střílel učitel a herní vývojář. Podle policie chtěl zabít Trumpa

Policie zveřejnila identitu muže zadrženého po sobotní střelbě v hotelu Washington Hilton, kde se konala tradiční večeře korespondentů Bílého domu. Je jím Cole Tomas Allen (31) z kalifornského Torrance.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama