8 C
Czech
Středa 10. prosince 2025
Protext ČTKNejvětší prodejce bioCNG v ČR Bonett slaví 25. výročí

Největší prodejce bioCNG v ČR Bonett slaví 25. výročí

Praha 14. srpna 2023 (PROTEXT) – Největší 100% česká síť plynových čerpacích stanic a zároveň největší prodejce bioCNG u nás slaví 25 let od svého vzniku. Bonett postupně vybudoval síť 52 plynových kapacitních čerpaček po celé republice, vstoupil na slovenský a polský trh, a má další rozvojové plány.

Skupina Bonett prodává ze svých plnicích stanic do vozidel výhradně obnovitelný bezemisní biometan (bioCNG), který je významně šetrnější k životnímu prostředí než benzín, nafta nebo LPG. Umožňuje tak firmám i jednotlivcům jezdit ekologicky, bezemisně a zároveň ekonomicky.

„Nabízíme firmám, městským autobusům i veřejnosti možnost jezdit bez emisí CO2. Biometan je aktuálně nejčistší pohonná hmota v dopravě, elektřina ani vodík s ní aktuálně nemůže v čistotě emisní stopy vůbec soupeřit. Máme funkční vizi bezemisní dopravy, a našim klientům umožňujeme snižovat miliony kilogramů CO2 z dopravy,“ uvádí Václav Holovčák, člen představenstva skupiny Bonett.

Firma díky stoprocentnímu podílu bioCNG na svých dodávkách plynu patří mezi největší snižovatele CO2 v České republice. „Biometan je nejekologičtější udržitelné palivo současnosti. Je zřejmé, že zájem o něj v nákladní i autobusové dopravě poroste, „těžká“ doprava na elektřinu či vodík je zatím utopií. Firmy chtějí a budou současně i muset snižovat svou celkovou uhlíkovou stopu, a přechod na bezemisní paliva je pro ně jednou ze základních možností,“ říká Holovčák.

Stanice na alternativní paliva ve třech zemích

Akciová společnost Bonett Group byla původně založena v roce 1997 jako investiční venture kapitálová společnost pro vybudování silné sítě LPG stanic. Společnost se od počátku profilovala současně jako generální dodavatel plynových plniček pro jiné provozovatele, pro které zajišťovala komplexní dodávky, služby a servis. Celkově skupina od počátku činnosti dodala více než 700 instalací čerpacích stanic na alternativní paliva. Postupně začala budovat síť stanic i pod vlastní značkou.

„První českou CNG stanici Bonett jsme otevřeli v roce 2006 v Jeseníku. Naši vlajkovou loď jsme otevřeli o čtyři roky později, v roce 2010 na Kladně. Dnes na této stanici plníme 140 autobusů denně,“ vzpomíná Blanka Kuličová, provozní ředitelka společnosti. „Od roku 2000 působíme i na Slovensku, otevřeli jsme tam stanice v Komárně, Banské Bystrici, Trnavě a dalších městech. První vlastní CNG stanice Bonett v Praze byla spuštěna do provozu v roce 2012, dnes jich zde máme již deset a jsme největším dodavatelem bioCNG pro vozidla v hlavním městě,“ vyjmenovává Kuličová a dodává: „Našim nejúspěšnějším rokem z pohledu investic byl rok 2017, kdy jsme otevřeli 10 vlastních CNG stanic a jejich celkový počet se v ČR zvýšil na tehdejších 32.“

„Dalším důležitým milníkem byl rok 2019, kdy jsme zvítězili v evropském tendru a otevřeli první stanici na třetím evropském trhu v Polsku pro varšavský dopravní podnik. Tato stanice je v Polsku zdaleka největší, aktuálně tam plníme 160 autobusů každý den. V návaznosti na tento projekt jsme zvítězili ve statním tendru na dodavatele sítě CNG stanic a vybudovali jsme dalších 15 plnicích stanic za více než čtvrt miliardy korun. V roce 2019 jsme současně přesunuli naši výzkumnou, vývojovou a produkční činnost do nově vybudovaného inovačního centra Bonett Innovation v Klecanech, kde vyvíjíme a sériově vyrábíme moderní úsporné technologie dle požadavků a potřeb klientů i našich vlastních,“ doplňuje Václav Holovčák.

Dnes skupina Bonett provozuje největší 100% českou síť 52 CNG stanic v investiční hodnotě přes 500 milionů korun. Obrat skupiny se v roce 2022 přiblížil ke 2 miliardám korun. V roce 2023 plánuje růst nejméně o 20 % a překročit i tuto hranici. Skupina dodává technologie a zajišťuje servis dalším téměř 150 stanicím nejen v Česku, ale i v zahraničí. Díky svým dlouholetým znalostem a zkušenostem z oblasti alternativních paliv nabízí klientům také poradenství. Největší síla Bonett tkví v investičních kapacitách a schopnosti vybudovat rychle a flexibilně infrastrukturu pro jakákoliv alternativní paliva. Bonett je členem CNG Card Centra, a nabízí jako jeden z největších vydavatelů také vlastní Bonett bioCNG karty, které zákazníkům garantují slevy na plnění a jiná zvýhodnění.

První vodíkové stanice

„Na jaře letošního roku jsme dodali také první veřejnou vodíkovou stanici pro ORLEN Unipetrol na pražském Barrandově a v červnu pak druhou v Litvínově. Zelený vodík vidíme jako jedno z možných paliv budoucnosti. My v Bonett již praktické zkušenosti s pořízením infrastruktury máme. Jednáme o dalších projektech, chceme dále růst a nebojíme se výzev. Jsme připraveni postavit další desítky stanic s touto technologií,“ říká Holovčák.

S důrazem na udržitelnost

Bonett je jedním z klíčových hráčů v oblasti alternativních paliv na českém trhu a udává trendy v udržitelnosti. Dodává výhradně bioCNG se 100% podílem biometanu, který je z obnovitelných zdrojů a je uhlíkově neutrální. „Našim zákazníkům umožňujeme jezdit bezemisně a snižovat jejich dopad na životní prostředí. BioCNG pomáhá nejen snižovat emise, zároveň je také ekonomické. Náklady na provoz auta na CNG jsou dnes zhruba o 40 procent nižší jako u konvenčních paliv. Jezdit na CNG je aktuálně nejlevnější ze všech klasických pohonných hmot, a je to současně levnější než elektřina nebo vodík,“ uzavírá Václav Holovčák.

Bonett je držitelem certifikace ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, licence na obchod elektřinou, současně i licencí na obchod s plynem v ČR a v Polsku, evropské certifikace ISCC pro obchod s biometanem a dalších certifikací. Skupina aktivně přistupuje k systému ESG, za jeden z hlavních úkolů si stanovila snížení spotřeby vlastních zdrojů prostřednictvím nově instalovaných fotovoltaických systémů a digitalizace provozu prostřednictvím IoT systémů.

O skupině Bonett

Bonett Group je silný a zkušený partner, který se v oblasti prodeje, investic a generálních dodávek technologií pro alternativní paliva pohybuje více než 25 let. Nabízí profesionální péči, servis a tu nejvyšší kvalitu v celém portfoliu produktů pro bioCNG, LNG, H2, biometan a LPG. Tržby skupiny Bonett jsou na úrovni 2 miliard korun. Skupina působí v České republice, Polsku a na Slovensku. Bonett provozuje největší 100% českou síť s více než 50 CNG plnícími stanicemi v investiční hodnotě 500 milionů korun a vydává vlastní CNG karty, které garantují zákazníkům cenové zvýhodnění a přináší další benefity. Při všech svých aktivitách dbá na ochranu životního prostředí a snižování emisí, a proto svým klientům dodává výhradně bioCNG z obnovitelných zdrojů, které v rámci ESG významně snižuje emise z dopravy. Více informací naleznete na www.bonett.cz.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Rok 2025 se řadí mezi nejteplejší v historii

Rok 2025 potvrzuje trend poslední dekády. Teploty stoupají, extrémy sílí a vědecké týmy hlásí další rekordy, které posouvají planetu dál od podmínek, na které byla zvyklá. Data ukazují, že letošek patří mezi nejteplejší roky vůbec.

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj poblahopřál Babišovi ke jmenování premiérem a popřál mu mnoho úspěchů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na síti X pogratuloval Andrejovi Babišovi ke jmenování premiérem, popřál mu mnoho úspěchů a uvedl, že se těší na další posílení spolupráce obou zemí. Zmínil přitom působení českých firem na Ukrajině nebo spolupráci s nimi. Napsal, že se rád v blízké budoucnosti s novým předsedou české vlády setká. Předsedovi hnutí ANO pogratulovala také premiérka Julija Svyrydenková, která ho pozvala na Ukrajinu.

Ruské útoky proměnily ukrajinský Cherson v město duchů

Oleksij Melnyčenko servíroval obyvatelům jihoukrajinského Chersonu kávu a s ní dávky normálnosti uprostřed ruské dělostřelecké palby a vzdušných útoků tak dlouho, jak mohl. Nakonec kavárnu nazvanou Prostir (Prostor) zavřel. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž osud kavárny svědčí o tom, jak se život ve městě stal nebezpečnějším než dříve. Agentura AP před časem upozornila, že místní a vojáci hovoří v souvislosti s ruskými útoky v Chersonu jako o takzvaném lidském safari.

Trump označil Evropu za skupinu národů v rozkladu vedenou slabými lidmi

Americký prezident Donald Trump označil v rozhovoru se serverem Politico Evropu za skupinu národů v rozkladu vedenou slabými lidmi, kteří selhávají v boji s migrací a neumí ukončit válku na Ukrajině. Šéf Bílého domu podle serveru naznačil, že podpoří ty evropské politické kandidáty, kteří odpovídají jeho vizi pro Evropu.

Litva vyhlásila stav nouze kvůli stovkám pašeráckých balónů z Běloruska

Litva čelí nezvyklé hrozbě. Stovky balónů vypouštěných z Běloruska narušují její vzdušný prostor, ochromují dopravu a podle vlády představují součást hybridního tlaku ze strany Minského režimu. Kabinet proto sáhl k vyhlášení celostátního nouzového stavu.

Papež řekl Zelenskému, že ke spravedlivému a trvalému míru je zapotřebí dialogu

Papež Lev XIV. na dnešním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který je na návštěvě Itálie, uvedl, že je zapotřebí pokračovat v dialogu s cílem dosáhnout spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení Vatikánu. Zelenskyj po schůzce uvedl, že papežovi poděkoval za trvalou podporu ukrajinského lidu a za asistenci v humanitárních otázkách.

Bezos Earth Fund investuje do ochrany oceánů a ekosystémů napříč kontinenty

Pobřežní komunity, mořské rezervace i klíčové ekosystémy dostávají významnou podporu. Bezos Earth Fund oznámil nové investice, které mají chránit vznikající mořské rezervace, posílit vědecký výzkum a pomoci komunitám, které nejvíce pociťují klimatické změny.

V Rusku se zřítil transportní letoun se sedmičlennou posádkou

V ruské Ivanovské oblasti severovýchodně od Moskvy se zřítil vojenský transportní letoun An-22 se sedmičlennou posádkou na palubě, uvedla dnes ruská média včetně státní agentury TASS.

Gabrielle Henry po dramatickém pádu na Miss Universe může konečně opustit Bangkok a vrátit se domů

Miss Jamaica Gabrielle Henry, která se při večerní přehlídce před finále Miss Universe zřítila z mola a utrpěla vážná zranění, se po týdnech intenzivní péče v Bangkoku chystá k návratu na Jamajku. Lékaři povolili převoz, ale pod podmínkou, že ji na cestě doprovodí zdravotník.

Trump tlačí na Ukrajinu, aby bez boje odevzdala území. Ta to odmítá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Ukrajinu, aby se vzdala území bez boje. Kyjev tlaku vzdoruje s tím, že by to Rusko podnítilo k další agresi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc prohlásil, že na postoupení území nemá žádné zákonné ani morální právo.

Paul McCartney se připojil k výzvám proti rušení názvů vegetariánských potravin

Kdy už klobása není klobásou a burger burgerem? Evropský parlament se rozhodl zakázat názvy související s masem u vegetariánských produktů. Veganský burger tedy nesmí v názvu mít slovo „burger“. Osm britských poslanců vyzvalo Evropskou unii, aby zákaz zrušila. Přidal se k nim i člen legendární kapely Beatles.

Rusko hlásí devět zraněných po ukrajinském dronovém útoku na město Čeboksary

Devět lidí včetně dítěte utrpělo zranění při ukrajinském dronovém útoku na město Čeboksary v ruském Povolží. Poškozeny byly obytné domy, uvedly dnes místní úřady na sociálních sítích.

Trump hasí vlastnoručně založený požár, představil finanční balíček pro farmáře

Americký prezident Donald Trump má silnou podporu mezi farmáři, kteří sehráli klíčovou roli v jeho znovuzvolení. Zemědělský sektor však tvrdě zasáhlo obchodní napětí a celní politika. Trump, stejně tak jako ve svém prvním funkčním období, proto představil finanční balíček pomoci pro farmáře v hodnotě 12 miliard dolarů (asi 249,5 miliardy korun).

Hypotéky zůstávají drahé, změny budou jen pozvolné

Hypotéční trh nadále stagnuje. Nabídkové sazby se drží pod pětiprocentní hranicí a banky nemají prostor k větším slevám. Tržní sazby rostou, swapy jsou na maximech a centrální banka dává najevo, že rychlý návrat levných úvěrů není na pořadu dne. Výhled pro rok 2026 naznačuje jen mírné a postupné změny, protože banky i analytici mluví o úpravách maximálně v řádu desetin procentního bodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama