Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Nejkouzelnější buddhistické chrámy na Srí Lance

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Buddhismus ovlivňuje významnou část kultury a historie Srí Lanky. Proto v celé zemi najdeme nepřeberné množství buddhistických chrámů. Které jsou ty nejzajímavější?

  Nadčasové příběhy a fascinující bajky obklopují tento ostrovní národ, který je hrdý na svou barevnou historii, multikulturní dědictví a jednu z nejstarších filozofií na světě.

  Každý chrám, velký nebo malý, je domovem legend o minulosti, uměleckých detailů a krásných řezbářských prací, jež představují starodávné tradice a zvyky. Všechny nabízejí fascinující pohled na srílanskou kulturu. Přestože některé z chrámů jsou staré více než tisíc let, ruiny a pilíře stále vyvolávají úžas a nadšení u těch, kdo je navštíví.

  Jeskynní chrám Dambulla

  Jeskynní chrám Dambulla, známý také jako Zlatý chrám Dambully, je největším a nejlépe zachovaným jeskynním chrámovým komplexem na Srí Lance. Je to místo světového dědictví UNESCO s více než 80 jeskyněmi. Hlavní atrakce se nacházejí v pěti jeskyních, jež jsou složitě vyzdobeny řezbami, sochami a malbami zachycujícími život Gautama Buddhy. V komplexu se nachází 153 soch a nástěnných maleb Buddhy vyprávějících starodávné příběhy.

  Královský jeskynní chrám Pidurangala

  Tento starověký buddhistický chrám se tyčí na vrcholu mohutné skály zvané Pidurangala. Král Kashyapa ho zrekonsturoval pro bhikkhu, neboli řád žebravých mnichů, jako kompenzaci za to, že se odstěhují ze Sigiriye, kde dříve žili a meditovali.

  Chrám Mihintale

  Říká se, že buddhismus započal na tomto vrcholku hory poblíž Anuradhapury, o které se věří, že je místem setkání buddhistického mnicha Mahindy a krále Devanampiyatissa. Toto epicentrum buddhismu je nyní oblíbeným poutním místem s několika náboženskými památkami a opuštěnými strukturami, které navštěvují lidé z celého světa.

  Chrám Rumassala

  Tato nádherná skála, představená v Ramayaně jako domov krásné královny Sity a známá většině lidí jako Buona Vista, je předmětem mnoha legend. Stúpa, postavená Japonci a označovaná jako Pagoda míru, je jednou ze čtyř stúp tohoto typu na Srí Lance.

  Sri Dalada Maligawa (Chrám zubu)

  Nachází se v bývalém palácovém komplexu starověkého Kandyanského království. Sri Dalada Maligawa je domovem nejuctívanější památky samotného Buddhy – jeho zubu. Tento chrám, který je jedním z osmi míst světového dědictví UNESCO na ostrově, se nachází v srdci posledního hlavního města srílanských králů a obklopuje ho malebná krajina.

  Chrám Seema Malaka

  Chrám Seema Malaka se nachází na jezeře Beira a je především místem pro meditaci a odpočinek. Je součástí chrámu Gangaramaya a často je jasně osvětlen při příležitosti svátků napříč celým buddhistickým kalendářem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  trhy v Indii

  Je libo tržiště plné knih, nebo raději blešák? Navštivte trhy v Indii

  Cesta do jakékoliv země na světě by měla zahrnovat i návštěvu tržiště. Tam se potkáte s místními, ochutnáte lokální jídlo a nasajete tu pravou atmosféru. V Indii to platí dvojnásob. Které trhy nevynechat?
  Trhy v Indii

  Čerstvé ovoce i drahokamy. Na tradičních trzích v Indii seženete vše

  Při návštěvě Indie nesmíte vynechat místní tržiště. Je to jako výlet do jiného světa. Všechen ten barevný mumraj vás okouzlí na první pohled.
  Světlušky

  Do Vietnamu za světluškami

  Pozorovat maličkatá létající stvoření, která vyzařují blikající, teplé světlo, a přitom poslouchat uklidňující zvuky cvrčků, je skvělým zážitkem. Vydejte se za ním do Vietnamu.
  Nákupní centrum Čína

  Do kostela jako na koncert. Jak se slaví Vánoce v Číně

  V západních zemích křesťané slaví Vánoce většinou ve vší vážnosti, aby si připomněli narození Ježíše Krista. Oproti tomu v Číně je to spíše legrace a komerční záležitost.
  Trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 2

  Směsice barev, vůní i chutí, to jsou tradiční indické trhy. Koupíte tu téměř vše, na co pomyslíte. A pokud nechcete nakupovat, alespoň se po nějakém trhu projděte, je to zážitek sám o sobě.
  tradiční trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 1

  Hledáte autentický indický zážitek? Chcete si koupit lokální zboží za dostupné ceny? Putování labyrintem tradičních trhů je správnou cestou.
  Reklama
  Reklama
  Reklama