Protext ČTKNejčernější scénář se naplnil: Děti v Súdánu čelí hladomoru

Nejčernější scénář se naplnil: Děti v Súdánu čelí hladomoru

Praha/Port Súdán 9. srpna 2024 (PROTEXT) – Český výbor pro UNICEF vyhlašuje mimořádnou sbírku na pomoc dětem v Súdánu, které čelí hladomoru. Stav hladomoru na světě nastal poprvé po 7 letech.

Po více než 15 měsících nepokojů v Súdánu vyústila katastrofální kombinace konfliktu, vysídlení a omezení přístupu humanitární pomoci v hladomor v táboře Zamzam, který poskytuje útočiště více než 400 tisícům vysídlených osob v regionu Severní Dárfúr. Situace je však kritická po celé zemi, těžkou akutní podvýživou je v Súdánu ohroženo až 730 000 dětí.

„UNICEF se v této mimořádné situaci obrací na všechny příznivce, včetně těch, které máme v Česku. Hladomory patří do středověku, ne do 21. století. Přesto právě teď statisíce dětí bojují o život v důsledku těžké podvýživy,“ vyzvala ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. Lidé mohou přispívat jak přes platformu Darujme.cz, tak přes stránky unicef.cz, kde v rámci Jednorázových příspěvků podpoří projekt Pomoc dětem v Súdánu.

Je to vůbec poprvé po 7 letech, kdy Výbor pro monitorování hladomoru (FRC) vyhlásil hladomor, za 20 let působení tohoto výboru k takové situaci došlo pouze třikrát. Stav v táboře Zamzam je naprosto katastrofální, hrozí navíc, že se hladomor brzy rozšíří i do dalších regionů.

Hladomor je nejvyšší fází stupnice akutní potravinové nejistoty. Jeho vyhlášení je podmíněno těmito kritérii:

  • min. 20 % domácností v oblasti je vystaveno extrémnímu nedostatku jídla
  • min. 30 % dětí do 5 let věku trpí akutní podvýživou
  • dva a více lidí na každých 10 000 umírá každý den v přímém důsledku hladovění nebo vzájemného působení podvýživy a nemocí

„UNICEF pracuje přímo na místě. Proto víme, že šanci na život dětem v Súdánu zajistí i ta nejmenší částka. Jedna dávka terapeutické stravy Plumpy’Nut stojí 9 korun, výživa pro jedno dítě na měsíc pak vyjde na 631 korun. Prosíme, nečekejte na zítra. Pro některé z nich může být příliš pozdě,“ dodala Pavla Gomba.

UNICEF stejně jako Světový potravinový program (WFP) opakovaně upozorňoval na eskalující situaci a hrozbu, kterou kombinace vleklého konfliktu, akutní potravinové nejistoty a omezený přístup humanitární pomoci představuje pro tamní děti. Situace je kritická v celé zemi, a pokud komunitám v Dárfúru, Chartúmu, Kordofánu nebo Džazíře nebude dodána včasná humanitární pomoc, hrozí jim stejný osud jako táboru Zamzam.

I když UNICEF v červenci dokázal dodat do oblasti El Fasher terapeutickou výživu (RUTF) pro léčbu přibližně 4 000 těžce akutně podvyživených dětí, včetně přídělu pro tábor Zamzam, přetrvávající nedostatek trvalého a bezpečného přístupu znamená, že potřeby dětí na místě zůstávají obrovské a schopnost dodávat humanitární zásoby je nepředvídatelná.

Hladomor se může rozšířit

Vyhlášení hladomoru znamená, že lidé včetně dětí umírají hladem a v důsledku zdravotních problémů způsobených podvýživou či infekcemi. Na rozdíl od krize v Dárfúru před dvaceti lety je současný hladomor vyvolán konfliktem, který zasáhl celou zemi včetně hlavního města Chartúmu a regionu Džazíra, který byl dříve hlavním zdrojem potravin. Jednou z hlavních příčin hladomoru v Zamzamu je zásadní omezení přístupu humanitární pomoci.

„Nutně potřebujeme rozšířit přístup humanitární pomoci, abychom zarazili hladomor, který svírá Severní Dárfúr a šíří se celou zemí. Válčící strany musí opustit od všech restrikcí a otevřít zásobovací cesty přes hranice i skrze válečné zóny, aby se humanitární organizace dostaly k těm, kdo pomoc potřebují nejvíce,“ uvedla ředitelka WFP Cindy McCain. „Naplnily se naše největší strachy, že v části Súdánu vypukne hladomor. Děti a jejich rodiny, které měsíce čelí hrůzám války, v zasažené části Súdánu zažívají neuvěřitelné utrpení. Tento hladomor je plně způsoben člověkem,“ komentovala výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell.

UNICEF, WFP a další agentury vyzývají k příměří a nadále rovněž vyzývají všechny strany, aby zaručily bezpečný neomezený a trvalý přístup k humanitární pomoci a umožnily další rychlé rozšíření humanitárních programů. Agentury také naléhají na mezinárodní společenství, aby zintenzivnilo svou finanční podporu a využilo všech diplomatických nástrojů, které mají k dispozici, k dosažení okamžitého příměří.

Světový potravinový program (WFP) a UNICEF zmobilizovaly rozsáhlou humanitární operaci s místními a mezinárodními partnery v Súdánu i v zahraničí. Ta pokrývá také sousední země, kam ve snaze najít bezpečí před hladem a násilím uprchly více než 2 miliony Súdánců.

UNICEF spolu s partnery rozšířil své výživové programy do 152 lokalit po celém Súdánu. Ze 132 prioritních lokalit se 103 nachází v těžko dostupných oblastech aktivních bojů. Jen v květnu a červnu bylo zřízeno přes 170 nových ambulantních terapeutických programů (OTP), čímž se celkový počet funkčních OTP v Súdánu zvýšil na 1739. UNICEF navíc poskytuje humanitární pomoc prostřednictvím 70 mobilních týmů. Za první půlrok letošního roku bylo ve výživových centrech přijato přes 133 600 těžce podvyživených dětí. UNICEF pokračuje v přesunu životně důležitých zásob výživy prostřednictvím přeshraničních operací, s cílem zajistit záchranu 215 000 těžce podvyživených dětí.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 93,2 % všech získaných prostředků.

Kontakt:

Darina Jíchová, Communication Officer, djichova@unicef.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Akcie SpaceX jsou na burze, předběžně naznačují růst alespoň o 28 procent

Na trhu Nasdaq ve Spojených státech jsou ode dneška veřejnosti k dispozici akcie americké společnosti SpaceX, kterou založil a vede podnikatel Elon Musk. V primární veřejné nabídce akcií (IPO) podnik získal 75 miliard dolarů (1,57 bilionu Kč), jde tak o největší IPO všech dob. Předběžné propočty ukazují, že akcie by mohly v úvodu obchodování zpevnit alespoň o 28 procent na 174 dolarů za kus, uvedla agentura Reuters.

Thajská princezna zemřela po letech v komatu

Thajská princezna Bajrakitiyabha Narendira Debyavati, nejstarší dcera krále Mahy Vajiralongkorna, zemřela ve věku 47 let. Oznámil to v pátek thajský královský palác. Princezna byla podle oficiálního prohlášení dlouhodobě vážně nemocná a téměř čtyři roky strávila v bezvědomí.

Evropa mizí pod betonem. Přírodu ztrácí rychleji, než se myslelo

Evropa přichází o krajinu výrazně rychleji, než ukazují oficiální statistiky. Nová studie odhalila, že skutečný rozsah úbytku půdy je téměř dvojnásobný oproti dosavadním odhadům. Vědci upozorňují, že pod betonem, asfaltem a novou zástavbou každoročně mizí mnohem více přírody i zemědělské půdy, než si evropské státy dosud uvědomovaly.

Ukrajinské a ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích nepřítele

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na dnešek zabily železničářku a další zranily. Dva mrtvé hlásí úřady v ruské Brjanské oblasti. Ukrajinské drony útočily také v Tatarstánu a zranily tři lidi, informoval šéf regionu Rustam Minnichanov. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.

Nigerijská armáda za rok zabila přes 13.000 teroristů, tvrdí prezident Tinubu

Nigerijská armáda v uplynulém roce zabila více než 13.000 teroristů, prohlásil dnes prezident země Bola Tinubu. Zároveň podle něj od jeho nástupu do funkce v roce 2023 klesl počet obětí islamistického povstání o 81 procent. Informovala o tom agentura AFP.

Velké solné jezero skrývá podzemní zásoby sladké vody

Pod vysychajícím Velkým solným jezerem v americkém Utahu se nachází mnohem větší zásoba sladké vody, než se dosud předpokládalo. Vědci nově zmapovali podzemní systém, který sahá několik kilometrů pod dno jezera a může významně ovlivnit pohled na fungování této unikátní krajiny i možnosti boje s prachovým znečištěním.

Dohoda USA a Íránu otevře Hormuzský průliv a umožní prodej íránské ropy

Americko-íránské memorandum o porozumění, které by podle prezidenta Donalda Trumpa mohlo být podepsáno již o víkendu, zahrnuje prodloužení příměří o 60 dnů, okamžité znovuotevření Hormuzského průlivu, dočasnou výjimku umožňující prodej sankcionované íránské ropy či základní rámec pro řešení otázky íránských zásob vysoce obohaceného uranu. Dnes to uvedl server Axios s odvoláním na diplomata ze zprostředkovatelské země a amerického činitele. Text dohody podle zdrojů serveru schválilo íránské vedení, nicméně pravděpodobně ne přímo sám nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí.

Hormuzský průliv se může brzy otevřít. Lodě se vrátí rychle, tvrdí šéf dopravního giganta

Provoz v Hormuzském průlivu by se měl rychle do jisté míry obnovit, pokud USA s Íránem dosáhnou důvěryhodné mírové dohody, která zlepší bezpečnost na této klíčové vodní trase, míní Lars Barstad, generální ředitel přepravní společnosti Frontline. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa může k podpisu dohody dojít už tento víkend.

Dohodu s Íránem podepíšeme o víkendu v Evropě, prohlásil Trump. Teherán to popírá

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer prohlásil, že ke slavnostnímu podepsání mírové dohody s Íránem by mohlo dojít o víkendu někde v Evropě. Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí však uvedl, že Teherán zatím žádnou dohodu neschválil. Vysoce postavený íránský představitel zase varoval před podvodem. Zdroj obeznámený se situací nicméně ubezpečil, že v rozhovorech došlo ke skutečným průlomům.

Muskovo jmění může po vstupu SpaceX na burzu přesáhnout bilion dolarů

Elon Musk se po vstupu SpaceX na burzu stal na papíře prvním člověkem s majetkem přesahujícím jeden bilion dolarů. Rekordní nabídka akcií ukázala, jak silně investoři věří jeho firmám, i když část hodnoty stojí na plánech, které se mohou naplnit až za mnoho let.

Policie vyšetřuje záhadný nápis „8647“ na trávníku v centru Washingtonu

Americké úřady vyšetřují velký nápis "8647", který se objevil v trávě na National Mall ve Washingtonu. Čísla bývají spojována s odpůrci prezidenta Donalda Trumpa, jeho spojenci je ale považují za možnou výzvu k násilí.

Jihokorejský exprezident dostal dalších 30 let vězení

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol dostal dalších 30 let vězení za vyslání vojenských dronů nad Severní Koreu. Soud dospěl k závěru, že akce měla vyvolat napětí na Korejském poloostrově a pomoci vytvořit záminku pro pozdější vyhlášení stanného práva.

Taylor Swift se stala nejmladší ženou uvedenou do Songwriters Hall of Fame

Taylor Swift zažila v New Yorku další výrazný milník své kariéry. Během slavnostního večera Songwriters Hall of Fame poděkovala rodině, která se kvůli jejímu hudebnímu snu kdysi přestěhovala z Pensylvánie do Nashvillu. Při projevu neudržela emoce a připomněla, že bez podpory nejbližších by na pódiu nestála.

Po 26 letech identifikovali muže nalezeného ve spacáku v národním parku

Američtí vyšetřovatelé po více než čtvrtstoletí zjistili totožnost muže, jehož ostatky byly nalezeny v odlehlé části národního parku Olympic ve státě Washington. Pomohly moderní forenzní testy a genetická genealogie, díky nimž se podařilo najít příbuzné zemřelého.

Helen Mirren se vyjádřila k Izraeli i budoucnosti MobLandu

Helen Mirren na filmovém festivalu v Taormině promluvila o svém vztahu k Izraeli i o současném dění na Blízkém východě. Herečka, která má s Izraelem dlouhodobé osobní vazby, zároveň zdůraznila, že neschvaluje postup země vůči Palestincům. Vedle toho se vyjádřila také k seriálu MobLand a k možnému návratu Toma Hardyho.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama